رویارویی سیاسی بر سر قاضی پیشنهادی ترامپ

قاضی گورسچ در هفته‌های گذشته سه بار برای پاسخگویی به نمایندگان و سناتورها به کنگره آمریکا رفته است حق نشر عکس Getty Images
Image caption قاضی گورسچ در هفته‌های گذشته سه بار برای پاسخگویی به نمایندگان و سناتورها به کنگره آمریکا رفته است

سناتورهای حزب دموکرات می‌گویند قادرند از ترفند 'فیلی‌باستر' برای مسکوت گذاشتن رای اعتماد سنا به نیل گورسچ استفاده کنند.

دونالد ترامپ قاضی گورسچ را برای تصدی کرسی خالی دیوان عالی قضایی پیشنهاد کرده است.

در حالی که کمیته قضایی سنای آمریکا روز دوشنبه (چهارم آوریل - چهاردهم فروردین) صلاحیت نیل گورسچ را تایید کرد و زمینه را برای رای‌گیری نهایی در صحن این مجلس فراهم کرد، سناتورهای دموکرات هم خبر داده‌اند که برای استفاده از ماده آیین‌نامه‌ای معروف به "فیلی باستر" از حد نصاب دست کم ۴۰ رای فراتر رفته‌اند.

دموکرات‌ها مدعی‌اند با ۴۱ رای موافقی که جلب کرده‌اند می‌توانند مانع از رای‌گیری نهایی برای نامزدی نیل گورسچ شوند و با توجه به این که بر اساس قواعد کنگره آمریکا، بحث در مورد یک موضوع محدودیت زمانی ندارد، عملا رأی‌گیری در مورد صلاحیت این قاضی پیشنهادی جمهوری‌خواهان را منتفی کنند (به این روش "فیلی باستر" می‌گویند).

با وجود این، در صورت استفاده دموکرات‌ها از تاکتیک "فیلی باستر"، جمهوری‌خواهان هم قادر خواهند بود با استفاده از تاکتیک دیگری که بسیار به ندرت مورد استفاده گرفته، حد نصاب لازم برای تایید آقای گورسچ را از عدد فعلی ۶۰ به ۵۱ تقلیل دهند؛ روشی که به "تاکتیک اتمی" شهرت یافته و استفاده از آن می‌تواند در فضای به شدت دوقطبی شده واشنگتن، بسیار مناقشه برانگیز شود.

جمهوری خواهان هم اکنون ۵۲ کرسی سنا را در اختیار دارند و گزارش شده از حمایت چهار سناتور دموکرات هم برای تایید قاضی گورسچ برخوردارند.

گروه‌هایی از کنش‌گران مدنی، نیل گورسچ را به محافظه‌کاری می‌شناسند. رسیدن او به دیوان عالی می‌تواند در موضع‌گیری‌های آتی این عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیری آمریکا، تعیین‌کننده باشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption از زمان نامزد کردن نیل گورسچ از سوی دونالد ترامپ، معترضان در برابر ساختمان دیوان عالی تجمع‌های متعددی برگزار کرده‌اند

امروز دیان فاینستاین، سناتور ایالت کالیفرنیا صلاحیت قاضی گورسچ را با اشاره به دو حکم صادره از سوی او زیر سوال برد؛ یکی حکمی که به اخراج یک راننده کامیون انجامیده و دیگری حکمی که به ضرر یک کودک اوتیسمی تمام شده است. دموکرات‌ها می‌گویند قاضی گورسچ از حامیان گروه‌های صنعتی بزرگ در برابر شاکیان خصوصی است.

خانم فاینستاین همچنین همراهی آقای گورسچ با سیاست استفاده از "تکنیک‌های پیشرفته بازجویی و اعتراف‌گیری" در دوران ریاست‌جمهوری جرج دبلیو بوش را زیر سوال برده است، آقای گورسچ در آن زمان از وکلای وزارت دادگستری بود.

به نظر می‌رسد رویارویی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر انتخاب قاضی نزدیک به دیدگاه‌های‌شان در دیوان عالی، در روزهای آینده جدی‌تر خواهد شد.

امروز لیندسی گراهام، سناتور برجسته جمهوری‌خواهان از ایالت کارولینای جنوبی هشدار داد: "اگر مجبور شویم، آیین‌نامه را عوض می‌کنیم، و این طور که به نظر می‌رسد چاره جز این هم نخواهیم داشت."

ریشه دیگر این رویارویی سیاسی در سنای آمریکا، به مسدود کردن بررسی صلاحیت کاندیدای پیشنهادی دموکرات‌ها در یک سال گذشته باز می‌گردد؛ موضوعی که بارها مورد انتقاد دموکرات‌ها قرار گرفت و یکی از ناکامی‌های بزرگ این حزب در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما شد.

سال گذشته و پس از مرگ قاضی آنتونین اسکالیا، یکی از ۹ کرسی دیوان عالی خالی شد اما جمهوری‌خواهان که اکثریت در هر دو مجلس نمایندگان و سنا را در اختیار دارند هر بار از بررسی صلاحیت قاضی پیشنهادی آقای اوباما جلوگیری کردند. آنها معتقدند از آنجا که قاضی اسکالیا گرایش محافظه‌کارانه‌ای داشته، پس از مرگ او، جمهوری‌خواهان باید جایگزین او را انتخاب کنند.

در صورت کسب صلاحیت قاضی گورسچ، جمهوری‌خواهان می‌توانند امیدوار باشند که اکثریت قضات متمایل به آرمان‌های محافظه‌کاران را در دیوان عالی دوباره به دست بگیرند.

دیوان عالی آمریکا که ۹ قاضی برجسته عضو آنند، بالاترین نهاد تصمیم‌گیری در این کشور است و بسیاری از قوانین جاری ایالات متحده منتج از احکام این دیوان است.