مشاور امنیت ملی اوباما تجسس از تیم ترامپ را 'قویا تکذیب' کرد

سوزان رایس حق نشر عکس Inpho
Image caption خانم رایس تاکید کرده نه او و نه باراک اوباما هیچ‌گاه از گزارش‌های امنیتی برای مقاصد سیاسی استفاده نکرده‌اند

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی باراک اوباما گزارش‌هایی که به 'نقش' احتمالی او در جاسوسی از تیم دونالد ترامپ اشاره دارد را به شدت تکذیب کرده و گفته او "هیچ‌گاه نام یا هویت کسی را فاش نکرده و نخواهد کرد."

خانم رایس روز سه‌شنبه ۱۵ فردورین (چهارم آوریل) ضمن نادرست خواندن چنین ادعاهایی تاکید کرد که نه او و نه باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق، از گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی و امنیتی برای مقاصد سیاسی بهره‌برداری نکرده‌اند.

او که با شبکه ام.اس.ان.بی.سی. آمریکا گفتگو می‌کرد همچنین اتهام درز این اطلاعات به رسانه‌ها را رد کرد و داشتن هر گونه نقشی در برملا شدن جزئیات گفتگوی مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی آقای ترامپ، با سفیر روسیه را "از بنیان نادرست" خواند.

ژنرال بازنشسته، مایکل فلین، پس از آن که معلوم شد در مورد محتوای گفتگویش با سفیر روسیه به مایک پنس، معاون رئیس جمهوری، اطلاعات نادرست داده، ناچار شد تنها ۲۰ روز پس از ورود به کاخ‌سفید استعفا دهد.

این واکنش خانم رایس در پی آن صورت گرفت که دیروز (دوشنبه) رسانه‌های آمریکایی از احتمالاتی خبر دادند که مشاور امنیت ملی سابق آمریکا را در فاش شدن هویت برخی از افراد نزدیک به دونالد ترامپ موثر می‌دانست.

با وجود این خانم رایس تصریح نکرده که آیا در دوران حضورش در کاخ‌سفید گزارش‌های محرمانه نهادهای امنیتی در مورد آقای ترامپ و تیمش را دیده، خوانده و در اختیار داشته یا خیر.

آن طور که آنتونی زوکر، گزارشگر سیاسی بی‌بی‌سی در واشنگتن می‌گوید اکنون با تکذیب بی چون و چرای خانم رایس، ماجرای درز اطلاعات محرمانه تیم ترامپ غامض‌تر هم می‌شود.

"آنچه که مسلم است این است که بالاخره یک نفر جزئیات مربوط به دیدار مایکل فلین با سفیر روسیه را فاش کرده است؛ کاری که یک عمل غیرقانونی است."

مطابق قوانین آمریکا، نهادهای اطلاعاتی مجازند ارتباطات اتباع بیگانه را تحت نظر قرار دهند اما اگر در جریان این تجسس‌ها اطلاعات مربوط به یک شهروند آمریکایی هم جمع‌آوری شود، برای حفظ هویت او، نامش در بولتن‌های اطلاعاتی فاش نخواهد شد.

بر همین مبنا، خانم رایس گفته او در مقام مشاور امنیت ملی تنها زمانی مجاز به دانستن هویت و مشخصات یک شهروند آمریکایی است که گزارش نهاد اطلاعاتی مرتبط به موضوع "جاسوسی" شود و تازه در چنین حالتی هم این نهادهای اطلاعاتی‌اند که برای فاش کردن هویت شهروندان به مقام‌های کاخ‌سفید تصمیم‌گیری می‌کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سوزان رایس (راست) در ماه ژانویه کرسی خود به عنوان مشاور امنیت ملی را به مایکل فلین (چپ) تحویل داد