مدودیف اتهام فساد مالی را 'بی‌اساس' خواند

آقای مدودیف از نزدیک‌ترین یاران ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری محسوب می‌شود حق نشر عکس AFP
Image caption آقای مدودیف از نزدیک‌ترین یاران ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری محسوب می‌شود

دیمیتری مدودیف، نخست‌وزیر روسیه و از یاران اصلی ولادیمیر پوتین اتهام فساد مالی و ثروت انبوه را که مخالفان دولت متوجه او کرده‌اند "بی‌اساس" خوانده است.

این اتهامات پس از آن فراگیر شد که آلکسی ناوالنی، رهبر جنبش مخالف فساد دولتی، در ویدئویی که میلیون‌ها بار دیده شده آقای مدودیف را به ثروت اندوزی و چپاول سرمایه‌های روسیه متهم کرد.

فهرست بلند و بالای منتقدان دولت دارایی‌های آقای مدودیف را شامل یک تاکستان در ایتالیا، یک ویلای کوهستانی و دو قایق لوکس تفریحی برشمرده است.

اما آقای مدودیف روز سه‌شنبه ۱۵ فروردین (چهارم آوریل) گفته: "اینها مشتی مزخرفات قدیمی و بی‌اساس را درباره من و آشنایانم و حتی کسانی که من هرگز نام‌شان را نشنیده‌ام سر هم کرده‌اند."

از زمان انتشار ویدئویی آقای ناوالنی (۲ مارس) این نخستین واکنش آقای مدودیف به اتهام فساد مالی است.

آلکسی ناوالنی که اکنون به چهره اصلی مخالفان دولت آقای پوتین بدل شده، مدعی است آقای مدودیف سرکرده یک شبکه پیچیده بازرگانی است که با "رشوه و باج" در فراسوی مرزهای روسیه فعال است و در پشت فعالیت‌های خیریه به کار بازرگانی می‌پردازد.

طرح گسترده این اتهام‌ها دستمایه اعتراضاتی شده که علیه "فساد دولتی" در نقاط مختلف روسیه شکل گرفته و در آخرین حرکت اعتراضی آن ده‌ها هزار نفر در بیش از ۹۰ شهر روسیه در روز ۲۶ مارس، بدون مجوز قانونی به خیابان‌ها رفتند.

بازداشت گسترده معترضان در آن روز، روسیه را در صدر اخبار جهان قرار داد.

در میان بیش از ۷۰۰ معترض بازداشت شده، الکسی ناوالنی هم بود که بعدا دادگاه او را به اتهام "نافرمانی از دستور پلیس" برای ۱۵ روز زندانی کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption صدها نفر در روز ۲۶ مارس بازداشت شدند. معترضان مدعی شدند که در ۹۹ شهر توانسته‌اند تجمع های اعتراضی برپا کنند

موضوعات مرتبط