شش نفر به ظن ارتباط با داعش در روسیه بازداشت شدند

پلیس روسیه حق نشر عکس Reuters
Image caption پس از انفجار در مترو در سن‌پترزبورگ تدابیر امنیتی تشدید شده است

بازرسان در سن‌پترزبورگ روسیه میگویند شش نفر از اتباع آسیای میانه را به ظن جذب افراد به سازمانهای تندرو اسلامگرا بازداشت کردهاند. این بازرسان در عین حال آنها گفتهاند که در حال حاضر هیچ اطلاعی در مورد ارتباط این افراد با مظنون انفجار در مترو سن‌پترزبورگ وجود ندارد.

کمیته بازرسی روسیه با انتشار بیانیه‌ای گفته است که بازرسان در همراهی با نمایندگان سرویس امنیت فدرال، وزارت کشور و گارد ملی این کشور پس از تحقیقات و جست و جو در سن‌پترزبورگ، ۶ مهاجر کاری را بازداشت کرده‌اند که از شهروندان جماهیر آسیای میانه هستند.

این کمیته می گوید که این افراد مظنون هستند که از ماه نوامبر سال گذشته عمدتا شهروندان کشورهای آسیای میانه را در سن‌پترزبورگ برای انجام "جنایات" و پیوستن به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه نصرت، که فعالیت هر دو در روسیه ممنوع است، جذب می‌کرده‌اند.

مقامات روسیه گفته‌اند که به هنگام جست و جوی مکان زندگی آنها، ادبیات افراطی و مواد و اسناد دیگر مربوط به این پرونده به دست آمده که همگی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

گفته می‌شود که بازرسان ارتباط های آنها را با دقت بررسی خواهند کرد.

کمیته بازرسی روسیه گفته است که در حال حاضر هیچ اطلاعی در مورد ارتباط این افراد بازداشت شده با فرد مظنون در انفجار متروی سن‌پترزبورگ، وجود ندارد. به گفته آنها مشخص نیست که آیا این افراد وی را می‌شناخته‌اند یا خیر.

همزمان و در ارتباط با انفجار متروی سن‌پترزبورگ، رسانه‌های روسیه گزارش داده‌اند که والدین مظنون اصلی این انفجار که مقامات او را "اکبر جان جلیلف" معرفی کردند پس از بازپرسی توسط مقامات امنیتی قرقیزستان به شهر سن‌پترزبورگ رفته‌اند.

در انفجاری که عصر روز دوشنبه (۳ آوریل/۱۴ فروردین) میان دو ایستگاه متروی سن‌پترزبورگ روی داد دست‌کم ۱۴ نفر کشته و حداقل ۴۵ نفر دیگر زخمی شدند.

موضوعات مرتبط