کاهش چشمگیر بازداشت‌ها در مرز مکزیک و آمریکا

احداث دیوار و متوقف کردن عبور مهاجران غیرقانونی از مرز مکزیک به آمریکا از شعارهای اصلی دولت جدید آمریکا است حق نشر عکس EPA
Image caption احداث دیوار و متوقف کردن عبور مهاجران غیرقانونی از مرز مکزیک به آمریکا از شعارهای اصلی دولت جدید آمریکا است

وزیر امنیت داخلی آمریکا به کنگره این کشور گزارش داده که آمار دستگیرشدگان در مرز آمریکا و مکزیک به کمترین رقم طی ۱۷ سال گذشته رسیده است.

جان کلی، وزیر امنیت داخلی، روز چهارشنبه ۱۶ فروردین (پنجم آوریل) تاکید کرده تصمیم‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، "زمینه‌ساز" این رویداد بوده است.

بنابر گزارشی که اداره مرزبانی آمریکا امروز منتشر کرده در ماه مارس تعداد مهاجران غیرقانونی بازداشت شده در مرزهای مکزیک کمی کمتر از ۱۷۰۰۰ مورد بوده است که کمترین آمار از سال ۲۰۰۰ است.

بر همین اساس، جان کلی، وزیر امنیت داخلی روز چهارشنبه به کنگره گفت این آمار "اتفاقی روی نداده" و باید بابت آن دونالد ترامپ را "تحسین کرد".

همزمان دولت آمریکا مناقصه بر سر دیوارکشی بروی خط مرزی آمریکا و مکزیک را از امروز رسما آغاز کرده است.

حق نشر عکس Pool
Image caption جان کلی، وزیر امنیت داخلی آمریکا کاهش آمار را مدیون تلاش‌های دونالد ترامپ دانسته است

آقای کلی که امروز در برابر کمیته امنیت داخلی سنا حاضر شده بود به سناتورهای آمریکایی گفت: "ما کاهش چشمگیری و فوق‌العاده‌ای در آمار مهاجران آمریکای مرکزی شاهد بوده‌ایم؛ کسانی که مسیر بسیار خطرناکی را برای رسیدن به ایالات متحده می‌پیمایند."

"مارس، پنجمین ماه متوالی بود که شاهد کاهش آمار دستگیری‌ها در مرز مکزیک بودیم به طوری در ماه مارس ۷۱ درصد کاهش نسبت به ماه دسامبر داشتیم؛ در آن ماه بیش از ۵۸ هزار بازداشتی ثبت کردیم."

با وجود این، وزیر امنیت داخلی آمریکا تاکید کرده که کاهش عبور مهاجران غیرقانونی از مرز مکزیک به سوی خاک آمریکا مانع از افزایش تلاش‌ها برای انسداد مرز جنوبی کشورش نخواهد شد و "حفاظت از کشور در برابر تبه‌کاران و تروریست‌ها همچنان الویت" وزارتخانه تحت امر اوست.

بنابر آمار اداره مرزبانی و گمرگ آمریکا، در ماه فوریه گذشته ۲۳۸۵۹ نفر به علت عبور غیرقانونی از مرز آمریکا بازداشت شده بودند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مرزهای آمریکا و مکزیک در بسیاری نقاط تنها با یک رودخانه و یا برکه از هم جدا شده‎اند

در همین حال، جان مک‌کین، سناتور برجسته جمهوری‌خواه، در جلسه امروز سنا از وزیر امنیت داخلی در مورد همکاری میان مرزبانان آمریکا و مکزیک پرسید که آقای کلی در پاسخ تایید کرد "همکاری گسترده‌ای میان دو کشور در جریان است و تنها در سال گذشته (۲۰۱۶) مرزبانان مکزیکی توانسته‌اند جلوی ورود ۱۶۰ هزار مهاجر از آمریکای مرکزی را در مرزهای جنوبی مکزیک بگیرند."

دونالد ترامپ، میلیاردر شناخته شده آمریکا، در دوران انتخابات سال گذشته بارها وعده داد که در صورت ورود به کاخ‌سفید "دیواری زیبا و با وقار" در مرز این کشور با مکزیک احداث خواهد کرد.

با وجود این، وزیر امنیت داخلی آمریکا امروز به کنگره گفت احتمالا در بخش‌های آبی و باتلاقی دیوار واقعی بنا نخواهد شد بلکه با استفاده از پهپادها و رادارها بر پوشش مرزبانی این مناطق افزوده خواهد شد.

آمار عبور غیرقانونی از مرزهای خاکی مکزیک به داخل آمریکا در چند سال گذشته رو به کاهش بوده است به طوری که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما هم بارها وزارت داخلی آمریکا از کاهش میزان مهاجرت زمینی میان مکزیک و آمریکا خبر داده بود.

به علت سرما و شرایط جوی، معمولا میزان ورود مهاجران غیرقانونی از مرزهای جنوبی در فصل زمستان و چله تابستان کاهش می‌یابد.