خواهر روحانی باردار شده به دادگاه عالی شیلی شکایت برد

بسیاری از فعالان اجتماعی در شیلی نسبت به خشونت علیه زنان معترضند حق نشر عکس Getty Images
Image caption بسیاری از فعالان اجتماعی در شیلی نسبت به خشونت علیه زنان معترضند

یک خواهر روحانی در سانتیاگو شیلی با طرح شکایت از دادگاه گفته پس از آن که بر اثر تجاوز باردار شده، کلیسا و خواهران روحانی صومعه‌ای که او در آن حضور داشته "وادارش" کرده‌اند که کلیسا را ترک کند.

او اکنون احکام شرعی کلیسا را خطاب اصلی شکایتش قرار داده و می‌گوید اعضای کلیسا به علت عقاید مذهبی او را وادار به ترک صومعه کرده‌اند.

وکیل این خواهر روحانی گفته همتایان موکلش در کلیسا او را به علت مورد تجاوز قرار گرفتن سرزنش کرده‌اند.

آن طور که گزارش شده محتوای شکواییه او متوجه اسقف اعظم سانتیاگو و احکامی است که به شاخه سَنت کلار مسیحیت در آمریکای لاتین تعلق دارد.

این خواهر روحانی می‌گوید در سال ۲۰۰۲ خادم صومعه شده است؛ هنگامی که تنها ۲۰ سال داشته و از آن زمان تا هنگام "تجاوز جنسی" رابطه بسیار اندکی با دنیای بیرون داشته است.

بنابر ادعای او، در سال ۲۰۱۲ گروهی از مردان که وظیفه مرمت صحن کلیسا را داشتند به طور شبانه روزی در آنجا مستقر می‌شوند و او موظف به تهیه و سرو غذای کارگران می‌شود.

در همان ایام بوده که مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرد اما از ترس و شرم موضوع را با دیگر خواهران روحانی در میان نمی‌گذارد اما بعد از سه ماه که بارداری او عیان می‌شود از سوی همتایان خود در صومعه مورد عتاب قرار می‌گیرد به طوری که ناچار به ترک کلیسا می‌شود.

طرح شکایت قضایی این خواهر روحانی در حالی به صدر اخبار شیلی راه پیدا کرده که کلیسای جامع سانتیاگو می‌گوید این خواهر روحانی کلیسا را به طور "دواطلبانه" ترک کرده است و دفتر اسقف سانتیاگو هم تنها چند روز پیش از جریان مورد تجاوز قرار گرفتن او مطلع شده است.

مردی که به این خواهر روحانی تجاوز کرده بود در سال ۲۰۱۵ در دادگاه گناهکار شناخته شد و به تحمل ۵ سال حبس محکوم شد.

وکیل این خواهر روحانی می‌گوید "حالا نوبت کلیسا است که به وظیفه خود در قبال این رویداد عمل کند."

موضوعات مرتبط