افزایش توان نظامی آمریکا در دفاع از متحدین خود در مقابل کره شمالی

دونالد ترامپ حق نشر عکس Reuters

آمریکا گفته است که توان نظامی این کشور را برای دفاع از متحدان خود در آسیای شرقی در مقابل کره شمالی افزایش می‌دهد.

کاخ سفید گفته است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن اطمینان داده که آمریکا در کنار این کشور و کره‌جنوبی در مقابل تهدیدات کره شمالی خواهد ایستاد.

آمریکا این واکنش را در حالی نشان داده که قرار است آقای ترامپ و شی جینگ پینگ، رئیس جمهور چین، بزودی در فلوریدا با هم دیدار و گفتگو کنند.

چین حامی اصلی کره شمالی است.

رییس جمهوری آمریکا پیشتر در سخنانی گفته بود که کشورش معضل تهدید هسته‎ای کره شمالی را با کمک چین و یا بدون آن حل خواهد کرد. آقای ترامپ در مصاحبه‎ای با روزنامه فایننشال تایمز گفت: "به شما گفته باشم اگر چین تهدید کره شمالی را حل نکند ما می‎کنیم."

حق نشر عکس Getty Images

او گفت: "چین نفوذ زیادی بر کره شمالی دارد. یا باید تصمیم بگیرد به ما کمک کند یا نکند. اگر به ما کمک کند برای خود این کشور بهتر است. اگر نکند برای هیچ کس خوب نخواهد بود."

انتظار می‌رود که آزمایش‌های موشکی مداوم کره شمالی از جمله محورهای گفتگوی این روسای جمهور آمریکا و چین مقام باشد.

در همین رابطه و در تازه‌ترین مورد اینگونه آزمایشها، ارتش آمریکا تایید کرد که کره شمالی روز گذشته ۵ آوریل (۱۶ فروردین) یک موشک بالستیک میان برد را از یک مرکز نظامی در نزدیکی بندر شرقی سینپو به سوی دریای ژاپن پرتاب کرده است.

کره شمالی ماه گذشته میلادی (مارس) ۴ موشک بالستیک را به سوی دریای ژاپن پرتاب کرد. آن موشک‌ها از منطقه تونگچانگ-ری از نزدیک مرز چین پرتاب شد.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن آن آزمایش ها را "مرحله تازه ای از تهدیدهای" کره شمالی توصیف کرد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هم در سفر به کره جنوبی هشدار داد که اگر پیونگ یانگ اقدامی برای تهدید کره جنوبی یا آمریکا انجام دهد همه گزینه ها برای مقابله با رژیم کره شمالی "مد نظر خواهد بود."