حمله به سوریه؛ کاربران عرب از 'ابو ایوانکا' تشکر کردند

یک کاربر ترامپ را با کلاه فینه نشان داد و زیر عکس نوشت: "عاشقت هستیم." حق نشر عکس FACEBOOK/BASEL KARZOUN
Image caption یک کاربر ترامپ را با کلاه فینه نشان داد و زیر عکس نوشت: "عاشقت هستیم"

کاربران عرب در شبکه‌های اجتماعی از "ابو ایوانکا" یا همان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به خاطر حمله موشکی به سوریه تشکر کردند.

آمریکا در واکنش به حمله شیمیایی اخیر در سوریه بامداد امروز جمعه ۱۸ فروردین (۷ مارس) یک پایگاه هوایی ارتش سوریه را موشک‌باران کرد.

کمی پس از این حمله شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی احترام و علاقه‌شان به ترامپ را با دادن عنوان "ابو ایوانکا" (پدر ایوانکا) نشان دادند. شمار دیگری از کاربران نیز با اشاره به نام دختر دونالد ترامپ و ملیت او از واژه "ابو ایوانکای آمریکایی" استفاده کردند.

با این حال شماری از کاربران هم رویکردی منتقدانه نسبت به عملکرد و انگیزه‌های دونالد ترامپ داشتند.

یک کاربر، ترامپ را با کلاه فینه نشان داد و زیر عکس نوشت: "عاشقت هستیم."

فینه کلاهی است که در گذشته در برخی کشورها، از جمله مناطق زیر سلطه عثمانیان، برای مردان رایج بوده و در عربی به آن طربوش هم می‌گویند و هنوز هم در بعضی مناطق استفاده می‌شود.

او همچنین به عنوان "مردی که سر قولش می‌ایستد" نیز توصیف شد و یک کاربر نوشت: "تو در چند ماه کاری را کردی که اوباما در ۸ سال نتوانست انجام دهد."

یک فعال رسانه‌ای در ادلب نیز خواستار ادامه حملات شده و از رئیس جمهوری آمریکا خواسته به کارش ادامه دهد و "اسد را سرنگون کند."

درباره حمله موشکی آمریکا:

حق نشر عکس FACEBOOK/MOUSTAFA JACOUB
Image caption یک سوری ساکن بوستون آمریکا تصویری از ترامپ بر زمینه نقشه آمریکا در فیسبوک همرسان کرد و نوشت : "عاشقت هستیم"

همچنین در حالی که افرادی گفتند که "هرگز باورشان نمی‌شد" چنین روزی از راه برسد، از ترامپ برای انجام دادن کاری که "هیچ حاکم بزدل عربی جرات انجامش را نداشت" تشکر کردند.

یک فرد سوری در شبکه‌های اجتماعی نوشت: "امید کم کم به قلب‌های ما باز‌می‌گردد. ممنون ترامپ."

یک فرد سوری مقیم لندن نیز نوشت: "برای اولین بار در شش سال گذشته رژیم اسد پاسخ جنایاتش را داد."

یک سوری ساکن بوستون آمریکا نیز تصویری از ترامپ بر زمینه نقشه آمریکا در فیسبوک همرسان کرد و نوشت : "عاشقت هستیم."

رامی جراج، روزنامه‌نگار اهل سوریه اما واکنشی نسبتا متفاوت داشت و نوشت: "مردم سوریه برای فردی مثل ترامپ که کارنامه حقوق بشری بسیار بدی دارد، هورا نمی‌کشند. آن‌ها فقط از این خوشحال هستند که اسد امکان کمتری برای کشتن آن‌ها پیدا کرده است."