پایان یک سال جدال سیاسی؛ سنای آمریکا نامزد ترامپ برای دادگاه عالی را تایید کرد

گورسچ حق نشر عکس Reuters
Image caption با تایید آقای گورسچ اکثریت دادگاه عالی آمریکا که ۹ عضو دارد بار دیگر به دست محافظه‌کاران می‌افتد

نمایندگان سنای آمریکا نامزد دونالد ترامپ، رئیس جمهور، برای عضویت در دادگاه عالی آمریکا را تایید کردند.

نیل گورسچ، قاضی محافظه‌کار آمریکایی، توانست با ۵۴ رای موافق در برابر ۴۵ رای مخالف تایید سنا را که اکثریت آن در اختیار جمهوری‌خواهان است، کسب کند.

با تایید آقای گورسچ اکثریت دادگاه عالی آمریکا که ۹ عضو دارد بار دیگر به دست محافظه‌کاران می‌افتد.

تایید او بعد از یک سال جدال سیاسی میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان صورت می‌گیرد که بعد از مرگ آنتونین اسکالیا، قاضی محافظه‌کار این دادگاه و تلاش برای جایگزین کردن او آغاز شد.

از زمان جنگ داخلی آمریکا در سال ۱۸۶۲ تاکنون این طولانی‌ترین دوره‌ای بود که یک صندلی در دادگاه عالی آمریکا خالی مانده بود.

آقای گورسچ، ۴۹ ساله بعد از ۶۵ روز از زمانی که نامزدی‌‍اش اعلام شد، به تایید اعضای سنای آمریکا رسید.

با آنکه آقای گورسچ در طول جلسه تایید صلاحیت خود از جواب دادن به سوالهایی مربوط به مسائل قضایی طفره می‌رفت، مسلم است که او یک محافظه کار تمام عیار است و انتظار می‌رود که اداره امور را با همین نگرش پیش ببرد.

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنا از تصدی آقای گورسچ به این مقام استقبال کرد و گفت که او عضو جدید "فوق‌العاده‌ای" در دادگاه خواهد بود.

اما چاک شومر، رهبر دموکرات‌های سنا که هدایت گروه مخالفان آقای گورسچ را به عهده داشت گفت که دادگاه به طور روزافزون به سمت حمایت از "شرکت‌ها و صاحبان آن متمایل می شود تا قشر کارگر آمریکا".

دیوان عالی در طول یک سال گذشته ۴ عضو منصوب جمهوری خواهان و ۴ عضو منصوب دموکرات ها داشت و جمهوری خواهان می‌خواستند کنترل آن در دست قضات محافظه کارتر بماند چون آقای اسکالیا را هم جمهوری‌خواهان منصوب کرده بودند.

این دادگاه به شکایات در مورد بعضی از سرنوشت‌سازترین مسائل اجتماعی آمریکا مثل مسئله اعدام، سقط جنین، حقوق همجنسگرایان و بعضی مسائل سیاسی مثل نحوه کمک مالی به نامزدها در انتخابات تصمیم می‌گیرد.