برگزاری مراسم سوگواری کشته شدگان بمب گذاری داعش در اسکندریه

مراسم سوگواری قربانیان کلیسای اسکندریه

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

عده ای از شرکت کنندگان مراسم اسکندریه، از "ناتوانی" دولت در تامین امنیت مسیحیان قبطی مصر در مقابل حملات داعش خشمگین بودند

مراسم سوگواری قربانیان کلیسایی که اخیرا در اسکندریه هدف حمله گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) قرار گرفته بود، برگزار شد.

این مراسم، امروز دوشنبه ۱۹ آوریل (۲۱ فروردین)، در صومعه کلیسای قبطی سنت مینا در اسکندریه و تحت تمهیدات امنیتی شدید برگزار شد.

روز گذشته، در جریان حملات انتحاری جداگانه داعش به دو کلیسای قبطی در اسکندریه و طنطا، مجموعا ۴۵ نفر کشته شدند. به دنبال این حملات، عبدافتاح سیسی رئیس جمهور مصر به مدت سه ماه در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.

در مراسم امروز، کشیش های قبطی در مقابل تابوت های ۱۷ قربانی که روز گذشته در اسکندریه کشته شده بودند و بر روی آنها کلمه "شهید" نوشته بود، مراسم دعا اجرا کردند.

عده ای از شرکت کنندگان مراسم اسکندریه، از "ناتوانی" دولت در تامین امنیت مسیحیان قبطی مصر در مقابل حملات داعش خشمگین بودند. این گروه، دو ماه پیش تهدید کرده بود که حملات خود علیه قبطی ها را افزایش می هد.

در جریان حمله یکشنبه در اسکندریه، یک بمب‌گذار انتحاری سعی کرد وارد کلیسای مرقص قدیس شود اما یک مأمور پلیس مانع او شد. به دنبال آن، شخص حمله کننده خود را منفجر کرد و مامور پلیس نیز همراه با او کشته شد.

یکی از کشته شدگان انفجار اسکندریه سرگرد عماد رکایبی، رئیس اداره آگاهی منطقه عطارین اسکندریه بود. یک افسر زن به نام سرهنگ نجوا نجار به همراه یک افسر دیگر و یک درجه دار پلیس هم در انفجار اسکندریه کشته شدند.

دو انفجار دیروز در حالی رخ دادند که مسیحیان مصر در حال برگزاری جشن "عید سباسب" یا "عید شعانین" از اعیاد مسیحی بودند.

بر اثر انفجار دیگر، که در کلیسای مارجرجیس در طنطا رخ داد، دست کم ۲۷ نفر کشته و ۷۰ نفر مجروح شدند. شهر طنطا در دلتای نیل در حدود ۱۲۰ کیلومتری شمال قاهره واقع شده است.

دیروز وزیر کشور مصر رئیس پلیس استان غربیه مصر را، که طنطا مرکز آن است، برکنار کرد.