خشم پیونگ یانگ از حضور ناو هواپیمابر آمریکایی در شبه جزیره کره

ناو هواپیمابر کارل وینسون وسط سایر اعضای ناوگروه حرکت می کند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ناو هواپیمابر کارل وینسون وسط سایر اعضای ناوگروه حرکت می کند

کره شمالی گفته است که در واکنش به استقرار یک ناوگروه جنگی ایالات متحده آمریکا در شبه جزیره کره "با نیروی پرتوان سلاح هایش" از خود دفاع خواهد کرد.

وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه ای که خبرگزاری "کی سی ان ای" منتشر کرد نوشت که استقرار این ناوگروه نشان دهنده "اقدامات بی خردانه برای حمله" است و "وارد مرحله ای جدی شده است."

مرکز "فرماندهی اقیانوس آرام" آمریکا می گوید که هدف از این استقرار حفظ آمادگی در منطقه است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که آمریکا آماده است به تنهایی برای رفع تهدید اتمی کره شمالی اقدام کند.

ناوگروه کارل وینسون شامل یک ناو هواپیمابر و ناوهای دیگر است. این ناوگروه قرار بود به آب های استرالیا برود اما از سنگاپور راهی غرب اقیانوس آرام شد، جایی که اخیرا با نیروی دریایی کره جنوبی مانور داد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

کره شمالی از اخیرا یک رشته آزمایش موشکی انجام داده است

وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه اش نوشت: "ما آمریکا را به خاطر پیامدهای فاجعه باری که اقدامات مایه انزجار آن به دنبال دارد کاملا پاسخگو خواهیم کرد."

"جمهوری دمکراتیک خلق کره شمالی آماده است به هرگونه حالت جنگی که آمریکا آرزویش را دارد واکنش نشان دهد."

این کشور می گوید استقرار این ناوگروه حقانیت کره شمالی در توسعه توانایی سلاح های اتمی برای دفاع از خود یا برای انجام حمله ای بازدارنده را ثابت کرد.

کره شمالی چندین آزمایش اتمی انجام داده و کارشناسان پیش بینی می کنند با حرکت این کشور به سوی ساخت کلاهک های اتمی که قابلیت رسیدن به خاک آمریکا را داشته باشد آزمایش های بیشتری انجام شود.

اخیرا نشانه هایی از احتمال آزمایش یک موشک قاره پیما توسط کره شمالی ظاهر شده است، هرچند این کشور براساس قطعنامه های سازمان ملل از چنین آزمایشی منع شده است.

کره شمالی می گوید که مانورهای مشترک نظامی میان کره جنوبی و آمریکا تحریک آمیز است و آنها را آمادگی برای حمله می داند.

منبع تصویر، Reuters