نشست گروه ۷ برای تشدید تحریم‌های روسیه و سوریه به نتیجه نرسید

وزرای خارجه گروه ۷

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

از راست به چپ: وزرای خارجه ژاپن، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، کانادا، آمریکا و آلمان در کنار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

وزرای خارجه گروه ۷ در پایان نشست دو روزه‌شان در ایتالیا برای تشدید تحریم‌های روسیه و سوریه به نتیجه نرسیدند.

ژان مارک ارو، وزیر خارجه فرانسه ضمن اعلام این مطلب گفت گروه ۷ در این مورد اتفاق نظر دارد که بشار اسد در آینده سوریه جایی ندارد. او گفت این کشورها از روسیه می‌خواهند که به سیاست "ریاکارانه" پایان دهد و مسئولیتش در سوریه را بپذیرد.

به دنبال حمله‌ای شیمیایی در ادلب، و پس از حمله آمریکا به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه، بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، پیشنهاد داده بود که شماری از فرماندهان نظامی سوریه و روسیه مورد تحریم قرار بگیرند.

برخی مقام‌های آمریکایی روسیه را به آگاهی از حمله شیمیایی نیروهای سوری متهم می‌کنند.

منابع نزدیک به دولت بریتانیا می‌گویند وزرای خارجه گروه ۷ به این نتیجه رسیدند که تا پایان تحقیقات درباره ماهیت حمله خان شیخون تحریم جدیدی وضع نشود. ارتش سوریه استفاده از حملات شیمیایی را رد می‌کند.

وزرای خارجه گروه ۷، متشکل از هفت کشور صنعتی به علاوه اتحادیه اروپا، امروز با وزیران خارجه ترکیه، عربستان سعودی، قطر، اردن و امارات متحده عربی نیز درباره بحران سوریه رایزنی کردند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در حالی در نشست گروه ۷ حاضر شد که بنا است این هفته برای مذاکره با همتای روسش سرگئی لاوروف، به روسیه سفر کند.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در حاشیه این نشست گفت تحقیقات دولت ترکیه نشان می‌دهد که نیروهای بشار اسد هنوز تسلیحات شیمیایی در اختیار دارند.

بنا به گزارش‌ها ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دوشنبه شب در مکالمه‌ای تلفنی به مسئله سوریه پرداختند. دفتر نخست وزیری بریتانیا می‌گوید که از نظر رهبران بریتانیا و آمریکا فرصتی وجود دارد که بتوان مسکو را قانع کرد که ادامه حمایت از بشار اسد منافع راهبردی روسیه را تامین نمی‌کند.

خانم می همچنین مکالمه‌ای تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان داشته است.

پیش از این آلمان و ایتالیا با اعمال تحریم‌های وسیع‌تر علیه روسیه مخالفت کرده‌اند، اما بریتانیا امیدوار بودکه پیشنهاد جدید برای برای تحریم موردی و هدفمند مقام‌های نظامی با موافقت متحدان اروپایی همراه شود.