نجات آخرین بازماندگان باغ وحش موصل

باغ وحش موصل

منبع تصویر، AFP

حیوانات نجات یافته از باغ وحش موصل که در شرایط نامناسب بهداشتی و سلامتی پیدا شده بودند برای درمان و نگهداری از کشور خارج شدند.

یک شیر و یک خرس به نام‌های سیمبا و لولا، دو ماه پیش و بعد از عقب راندن گروه موسوم به دولت اسلامی ی(داعش) از منطقه‌ای در موصل پیدا شدند. نیروهای عراقی وقتی وارد یک باغ وحش خصوصی در این منطقه شدند، سیمبا و لولا را در قفس‌هایشان که زیرآوارد مدفون شده بود پیدا کردند.

یک خیریه کمک به حیوانات به نام "فور پا اینترنشنال" به یاری سیمبا و لولا آمد و آنها را به اردن منتقل کرد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

گرفتن مجوز انتقال حیوانات از دولت عراق هفته‌ها طول کشید

نیروهای دولت عراق، حدود شش ماه است در تلاشند داعش را از آخرین مقر متمرکزش در مناطق شهری عراق برانند. جنگ به دلیل بزرگ و پرجمعیت بودن موصل، و تاکتیک‌های جنگی داعش طول کشیده و باعث تلفات غیر نظامیان و بی‌پناه شدن اهالی شهر شده است.

بیشتر بخوانید:

باغ وحشی که سرپناه این حیوانات بود هم در جنگ برای بیرون راندن داعش از نیمه شرقی موصل از بین رفته است. بیشتر حیوانات باغ وحش از جمله شیرها، میمون‌ها و خرگوش‌ها یا در اثر جنگ کشته شده‌اند یا براثر گرسنگی مرده‌اند.

امیر خلیل، دامپزشک اتریشی - مصری و مدیر خیریه "فور پا اینترنشنال" می‌گوید، سوء تغذیه و بی‌توجهی باعث شده سیمبا و لولا دچار چندین نوع بیماری مختلف شوند. به گفته او دندان‌های هر دو آسیب دیده بوده، خرس ذات‌الریه داشته و شیر هم دچار مشکل مفصل بوده است.

دکتر خلیل ماه پیش تلاش کرد مدارک لازم را برای انتقال این حیوانات از دولت بگیرد. تا حدی هم موفق شد اما کامیون حامل حیوانات به مقصد فرودگاه، ظاهرا به دلیل کافی نبودن مدارک، در یک ایست بازرسی گیر افتاد.

کامیون نه روز کنار جاده ماند تا مدارک تکمیل شود. در این مدت سیمبا (شیر) دچار مشکل تنفسی شده بود. در نهایت دوشنبه، سیمبا و لولا به اردن پرواز کردند. دکتر خلیل قبل از پرواز به خبرنگاران گفت که این آغاز زندگی تازه‌ای برای آنهاست و این حیوانات دیگر نیازی نیست در میدان جنگ باشند.

توضیح تصویر،

نقشه جنگ با داعش در عراق و سوریه