عذرخواهی سخنگوی کاخ سفید پس از مقایسه هیتلر با اسد

شان اسپایسر

منبع تصویر، Reuters

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید به خاطر این گفته که آدولف هیتلر در جنگ جهانی دوم از سلاح های شیمیایی استفاده نکرد عذرخواهی کرده است.

او در حالی چنین اظهار نظر می کرد که سعی داشت بگوید رفتار بشار اسد رئیس جمهور سوریه از آدولف هیتلر بدتر است.

او گفت بود: "ما در جنگ جهانی دوم از سلاح های شیمیایی استفاده نکردیم. آدمی به نفرت انگیزی هیتلر به آن سطح سقوط نکرد که از سلاح شیمیایی استفاده کند."

او ادامه داد که "بنابرین اگر جای روسیه باشید از خود می پرسید: این کشور و رژیمی است که می خواهید با آن متحد باشید؟"

اظهارات آقای اسپایسر در روز عید پسح (فطیر) با نگاه حیرت زده خبرنگاران روبرو شد که از او خواستند در مورد این مقایسه توضیح دهد.

آقای اسپایسر که در طول روز سه شنبه بعد از این اظهارات با انتقادهای شدیدی روبرو شده بود بعدا توضیح داد: "من به اشتباه از عبارتی نامناسب درباره هولوکاست استفاده کردم درحالی که اصلا جای مقایسه نیست."

مقام های آمریکایی می گویند که روسیه سعی دارد دولت سوریه را در حمله مرگبار شیمیایی هفته پیش بی تقصیر جلوه دهد و گناه آن را گردن دیگران بیاندازد.

بسیاری از کاربران در توییتر فورا سخنان آقای اسپایسر را محکوم و اشاره کردند که در جریان هولوکاست یهودیان و سایرین در اتاق های گاز به قتل می رسیدند.

آقای اسپایسر همچنین به خاطر استفاده از عبارت "مراکز هولوکاست" برای اردوگاه های کار اجباری مورد انتقاد کاربران توییتر قرار گرفت.

سناتور بن کاردین در توییتر نوشت آقای اسپایسر باید تاریخ آلمان نازی را مطالعه کند.

او افزود: "شان اسپایسر واقعا؟ اصطلاحی که دنبالش می گشتی اردوگاه کار اجباری بود."

مرکز "ان فرانک" از آقای ترامپ خواست شان اسپایسر را اخراج کند. ان فرانک دختر آلمانی بود که پس از پنهان شدن در هلند توسط نازی ها دستگیر و به اردوگاه های کار فرستاده شد و جان خود را از دست داد. دفتر خاطرات او در مورد زندگی در خفا بعدا کشف و مشهور شد.

استیون گلدستین مدیر این موسسه گفت: "شان اسپایسر در روز پسح دست به انکار هولوکاست زده، که زننده ترین نوع قابل تصور اخبار جعلی است، با انکار این مساله که هیتلر میلیون ها یهودی را روانه دیار مرگ کرد."

کاخ سفید در ماه ژانویه به خاطر انتشار بیانیه ای در مورد روز بین المللی یادبود هولوکاست که در آن به "یهودیان" اشاره نمی شد مورد انتقاد قرار گرفته بود.

راینس پریبوس رئیس کارکنان کاخ سفید بعدا در دفاع از آن بیانیه گفت که هیچ قصدی برای توهین به یهودیان وجود نداشته است.