از هشت وزیر کابینه برزیل برای فساد مالی تحقیق می‌شود

میشل تمر، در کنار رئیس دفترش

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

میشل تمر، رئیس جمهور (چپ) در کنار رئیس دفترش (راست)، رئیس دفتر آقای تمر در فهرست مظنونان است

دیوان عالی برزیل دستور داده است که از شماری از مقام‌های عالی این کشور، از جمله هشت وزیر کابینه و چندین نماینده مجلس، در ارتباط با اتهام فساد مالی تحقیق شود.

چهار رئیس جمهور سابق، روسای مجلس نمایندگان و سنا، رئیس دفتر میشل تمر، رئیس جمهور کنونی، و شهردار ریو دو ژانیرو در زمان برگزاری المپیک از جمله دیگر مقام‌هایی هستند که در فهرست تحقیق دیوان عالی آمده‌اند.

در جریان رسیدگی به پرونده اختلاس در شرکت نفتی پتروبراس ۷۷ نفر از کارکنان شرکت عمرانی اودربش گفته‌اند که به مقام‌های یادشده بیش از یک میلیارد دلار رشوه داده‌اند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

قاضی ادسون فاشین دستور انتشار لیست مقام‌ها را داده است

فهرست این ۱۰۸ نفر به دستور یکی از قضات دیوان عالی منتشر شده است. ظن آن می‌رود که این افراد با اختلاس و رشوه‌خواری از درآمهای شرکت نفتی دولتی پتروبراس برای منافع شخصی و تامین هزینه‌های احزاب سیاسی سوءاستفاده کرده‌اند.

تحقیقات درباره فساد مالی مقام‌های عالی برزیل حدود سه سال است که این کشور را دستخوش بحران سیاسی کرده است.

خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که پس از انتشار فهرست مقام‌های مظنون از طرف دیوان عالی، عده‌ای از اهالی سائو پائولو با کوبیدن به ماهیتابه‌‌ها و قابلمه‌ها اعتراض خود را نشان دادند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

شرکت عمرانی اودربش با پرداخت رشوه توانسته قراردادهای پرسودی با شرکت دولتی پتروبراس ببندد

فهرست منتشرشده نه تنها به کابینه کنونی میشل تمر ضربه می‌زند، که اعتبار بعضی از رقبای احتمالی آقای تمر در انتخابات سال ۲۰۱۸ را نیز زیر سوال می‌برد. رهبر حزب سوسیال دموکرات، وزیر خارجه سابق فرماندار سائوپائولو از کسانی هستند که در فهرست آمده‌‌اند و پیش از این از آنها به عنوان نامزد احتمالی ریاست جمهوری یاد می‌شد.

میشل تمر پیش از این وعده داده است که اگر هر یک از وزرایش در جریان تحقیقات رسما تفهیم اتهام شوند، آنها را از کار معلق کند.

چندین نفر از کسانی که نامشان در فهرست دیوان عالی آمده بر بی‌گناهی خود تاکید کرده‌اند و می‌گویند ادعاهای رشوه‌خواری علیه آنها اعتبار ندارد.

گفته می‌شود که شرکت عمرانی اودربش با پرداخت رشوه توانسته قراردادهای پرسودی با شرکت دولتی پتروبراس ببندد.