وزیر خارجه آمریکا: روابط واشنگتن و مسکو باید بهتر شود

وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

وزیر امور خارجه آمریکا، برای دیداری رسمی از روسیه و مذاکره با مقام های آن کشور به مسکو سفر کرده است

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفت که روابط این کشور و روسیه در "نقطه پایین" قرار دارد و باید بهبود یابد.

آقای تیلرسون امروز چهارشنبه ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین)، بعد از دو ساعت گفتگو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که "روابط دو قدرت هسته ای اصلی جهان" نباید در چنین سطحی باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا، برای دیداری رسمی از روسیه و مذاکره با مقام های آن کشور به مسکو سفر کرده است. روابط دو کشور، اخیرا بر سر بحران سوریه دچار تنش شده است.

رکس تیلرسون در بخشی از اظهارت امروز خود تاکید کرد که در خصوص سوریه "زمینه های مشترکی" میان واشنگتن و مسکو وجود دارند ولی "اختلافات عمیقی" هم باقی هستند.

در سوی دیگر، آقای لاورف تاکید کرد که آمریکا و روسیه باید بر اختلافاتی که همچون "بمب ساعتی" در روابط دوجانبه عمل می کنند و از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما به ارث رسیده اند غلبه کنند.

هر دو مقام گفتند که در مورد همکاری برای حرکت به سوی سوریه ای باثبات و یکپارچه و شکست گروه های تروریستی از جمله گروه دولت اسلامی، داعش، توافق نظر دارند.

آقای تیلرسون گفت شواهد روشنی وجود دارد که حمله شیمیایی "توسط نیروهای رژیم سوریه برنامه ریزی، هدایت و اجرا شد."

او به حمله ۴ آوریل در خان شیخون در استان ادلب اشاره داشت که حداقل ۸۷ نفر از جمله ۳۱ کودک در آن کشته شدند.

او همچنین گفت که حاکمیت بشار اسد باید پایان یابد و کاربرد صفت "یک حیوان" برای بشار اسد از سوی آقای ترامپ "صفتی است که پرزیدنت اسد بر سر خود آورده."

آقای لاورف گفت که هیچ شاهدی وجود ندارد که سوریه عامل آن حمله شیمیایی است و به هرج و مرج ایجاد شده در سایر کشورها پس از حذف رهبران آنها از قدرت اشاره کرد.

رکس تیلرسون در آستانه ملاقات خود با سرگئی لاوروف تاکید کرده بود که نحوه پایان حکومت بشار اسد و انتقال قدرت در سوریه مساله مهمی برای ثبات سوریه است.

پیش از حمله شیمیایی خان شیخون دولت دونالد ترامپ اعلام کرده بود که برکناری بشار اسد اولویت آمریکا نیست.

بریتانیا، آمریکا و متحدان غربی‌شان با اطمینان می‌گویند که حملات هوایی هفته گذشته به شهر خان شیخون در استان ادلب سوریه، یک حمله شیمیایی بوده و ارتش سوریه مسئول آن است.

اما دمشق هرگونه نقش داشتن در چنین حمله‌ای را تکذیب می‌کند و روسیه، اصلی‌ترین حامی دولت سوریه می‌‎گوید جنگنده‌های سوری انبار مهماتی را در منطقه تحت کنترل شورشیان بمباران کرده اند که در آن مهمات شیمیایی وجود داشته است.

کشورهای غربی این ادعا را به شدت رد می کنند.

'شواهد آن کجاست؟'

پیشتر رهبران آمریکا و روسیه شکاف عمیق میان خود در مورد سوریه را آشکار کرده بودند.

آقای ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز در اشاره ای به بشار اسد گفت: "راستش پوتین از کسی حمایت می کند که واقعا یک آدم پلید است... اگر روسیه نمی رفت و از این حیوان حمایت نمی کرد، الان این مشکل را نداشتید."

در مقابل ولادیمیر پوتین در مصاحبه با تلویزیون میر روسیه ادعاهای استفاده روسیه از سلاح شیمیایی را رد کرد و گفت سوریه ذخایر شیمیایی خود را قبلا واگذار کرده است.

او گفت: "شواهد اینکه نیروهای سوریه از سلاح های شیمیایی استفاده کردند کجاست؟"

او در اشاره به حمله موشکی آمریکا به سوریه گفت: "اما قانون بین المللی نقض شد. این یک واقعیت روشن است."

به دنبال حمله‌ای شیمیایی در ادلب سوریه، آمریکا هفته گذشته ۵۹ موشک کروز به سوی یک پایگاه هوایی سوریه شلیک کرد.

آقای پوتین افزود که به خصوص در بخش نظامی میزان اعتماد میان آمریکا و روسیه کاهش یافته است.