صفحه ویژه؛ همه‌پرسی قانون اساسی در ترکیه

مهمترین خبرها

 • اردوغان

  ترامپ پیروزی اردوغان را در همه‌پرسی ترکیه تبریک گفت

  در حالیکه شماری از کشورهای اروپایی نسبت به تضعیف دموکراسی در ترکیه به خاطر تغییر قانون اساسی ابراز نگرانی کرده‌اند، رئیس جمهوری آمریکا پیروزی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در این همه‌پرسی را به او تبریک گفته است.

 • همه‌پرسی تاریخی ترکیه در حال برگزاری است

  میلیون‌ها نفر در ترکیه برای گفتن آری یا نه به تغییر قانون اساسی پای ۱۶۷ هزار صندوق رای می‌روند. تغییرات ساختاری به رجب طیب اردوغان اجازه خواهد داد نظام پارلمانی ترکیه را به نظام ریاستی تغییر دهد.

 • اردوغان:‌ شکست در پیروزی؟

  در همه پرسی تغییر قانون اساسی روز یکشنبه در ترکیه حزب حاکم "عدالت و توسعه" به رهبری رئیس جمهور این کشور، رجب طیب اردوغان، با اختلافی ناچیزِ بر مخالفان تغییر قانون اساسی پیروز شد.

 • ویدیو, تنش بین ترکیه و هلند؛ فصلی جدید در رابطه آنکارا با اروپا؟, مدت 6,05

  پلیس ضد شورش هلند برای متفرق کردن معترضان ترک حامی رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، به استفاده از ماشین آب پاش متوسل شده است. این اعتراضات در حالی صورت می گیرد که به دنبال ممانعت هلند از کمپین سیاسی مقامهای ترکیه در آن کشور در ارتباط با همه پرسی آینده ترکیه، تنش دیپلماتیک میان دو کشور بالا گرفته است.

 • ویدیو, همه پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه, مدت 3,51

  همه پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه

 • ویدیو, آخرین روز تبلیغات همه پرسی قانون اساسی ترکیه؛ اردوغان در جمع هوادارانش, مدت 3,21

  نظرسنجی‌ها درباره همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه نشان می‌دهد که رقابت بین هواداران و مخالفان نزدیک است.

 • ویدیو, آخرین روز تبلیغات همه پرسی قانون اساسی ترکیه, مدت 1,09

  ساعتی پیش، مهلت رسمی تبلیغات برای همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه به پایان رسید.

 • بشنوید, نتایج رفراندوم ترکیه چه تاثیری بر روابط بین المللی این کشور می گذارد, مدت 6,21

  پیروزی رجب طیب اردوغان در این رفراندوم چه تاثیری بر سیاست خارجه او خواهد داشت و روی معادلات منطقه ای از جمله بحران سوریه چه اثری می گذارد.

 • ویدیو, جشن موافقان تغییر ساختار سیاسی ترکیه, مدت 3,26

  طرفداران رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، سرمست از باده پیروزی در همه پرسی دیروز، مشغول پایکوبی‌اند.

 • ویدیو, ناظران اروپایی هم‌صدا با مخالفان رفراندوم ترکیه: نتیجه همه پرسی مخدوش است, مدت 2,28

  جمعیتی کم و بیش به اندازه طرفداران رجب طیب اردوغان می‌گویند همه پرسی منصفانه و دموکراتیک نبوده. نهادهای نظارتی از جمله سازمان امنیت و همکاری اروپا هم با مخالفان هم‌صدا شده‌اند.

 • ترکیه هم ریاستی شد؛ به مانند آمریکا؟

  نظام‌های سیاسی ترکیه و آمریکا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان از این به بعد یک تعریف واحد خواهند داشت: نظام ریاستی. نظامی که در رأس هم حکومت و هم دولت آن، یک نفر قرار دارد و او، رئیس‌جمهور است. ولی آیا هر گردی گردوست؟

 • نتیجه رفراندوم ترکیه: اردوغان و ییلدریم اعلام پیروزی کردند

  بن‌علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه در یک سخنرانی در جمع هواداران تغییر قانون اساسی، اعلام پیروزی کرد. خبرگزاری رسمی ترکیه گزارش می‌دهد که شمارش ۹۹ درصد آرای همه‌پرسی نشان داده که بیشتر رای‌دهندگان موافق تغییر قانون اساسی هستند. بیش از ۵۵ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ترکیه برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کرده بودند.

 • چرا ترکیه همه پرسی برگزار می‌کند؟

  پیش‌نویس تازه‌ای از قانون اساسی که اختیارات رییس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، را افزایش خواهد داد قرار است در شانزدهم آوریل (27 فروردین) به همه‌پرسی گذاشته شود. این در حالی است که مخالفانِ تغییر قانون اساسی از هیچ چیز روشی برای نشان دادن نارضایتی‌شان فروگذار نکرده‌اند.

 • اردوغان، پدر دوم ترکیه یا رئیس جمهور جاه‌طلب؟

  از زمان مصطفی کمال آتاتورک، پدر ترکیه مدرن، هیچ چهره‌ دیگری به اندازه رجب طیب اردوغان تا این حد بر آن کشور مسلط نبوده است.

 • همه پرسی ترکیه؛ پرده آخر تقابل اسلام‌گرایان و جمهوری‌خواهان؟

  بسیاری از ناظران و تحلیل‌گران بر این باورند که همه‌پرسی ۱۶ آوریل ترکیه برای تغییر قانون اساسی پرده‌آخر نمایشِ تقابل دو بلوک اسلام‌گرایان و جمهوری‌خواهانِ لائیک است.

 • قانون اساسی ترکیه برای چه اصلاح می‌شود؟

  در پی تصویب نهایی طرح به همه پرسی گذاشتن اصلاحات قانون اساسی در ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور از مردم خواسته در همه پرسی پیش رو به تغییر نظام حکومتی رای دهند.

 • همه‌پرسی ترکیه: ترس منتقدان خارج کشور از قدرت فراگیر اردوغان

  ترک‌تبارهای مقیم هلند چه احساسی دارند دربارۀ رفراندم جنجالی ترکیه که قرار است در شانزدهم آوریل برگزار شود؟ آن دسته از شهروندان ترکیه که مقیم کشورهای دیگرند با رای‌شان می‌توانند اختیارات تازه و بی‌سابقه‌ای به رییس جمهور کشورشان رجب طیب اردوغان بدهند.

 • سفیر ترکیه در اتحادیه اروپا برای توضیح درباره اظهارات اردوغان احضار شد

  کمیسیون اروپا اعلام کرده است که سفیر ترکیه در بروکسل را برای ارائه توضیح درباره اظهارات رجب طیب اردوغان احضار کرده است. آقای اردوغان روز چهارشنبه گفت اگر سیاست خارجی دولت‌های اروپایی به شکل کنونی ادامه یابد، شهروندان اروپایی امنیت نخواهند داشت.

 • ترکیه: سفیر هلند را به آنکارا راه نمی‌دهیم

  ترکیه در اقدامی تلافی‌جویانه دیپلمات‌های هلندی را از ورود به آنکارا منع کرده و می‌گوید تمامی مناسبات و مذاکرات سطح بالای خود با آمستردام را تعلیق کرده است. تنش میان دو کشور پس از آن بالا گرفت که هلند مانع از ورود دو وزیر ترکیه‌ای به روتردام شد و نگذاشت آنها در میتینگ‌های حمایتی از دولت آقای اردوغان حاضر شوند.

 • هشدار هلند به شهروندانش در مورد سفر به ترکیه

  همزمان با بالاگرفتن تنش دوجانبه، دولت هلند به شهروندان خود در مورد سفر به ترکیه هشدار داد. وزارت خارجه این کشور از شهروندانی که به ترکیه سفر می کنند خواست مواظب باشند و از "تجمع و حضور در مکان های شلوغ خودداری کنند".

 • بالا گرفتن جنگ لفظی میان آلمان و ترکیه

  نزاع میان آلمان و ترکیه بر سر لغو یک رشته تجمع های سیاسی ترک ها در آلمان بالا گرفته است. در تازه ترین تحول رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز جمعه برلین را به "کمک رسانی و پناه دادن" به تروریست ها متهم کرد.

 • بحران روابط ترکیه با اروپا؛ هشدار اردوغان به هلند، تشکر از فرانسه

  در تازه‌ترین تحولات مربوط به تنش ترکیه با برخی از کشورهای اروپایی و به دنبال لغو سخنرانی دو وزیر ترکیه در هلند، نخست وزیر دانمارک نیز از به تعویق افتادن سفر از پیش برنامه ریزی شده نخست وزیر ترکیه به دانمارک سخن گفته است.

 • درگیری پلیس هلند با معترضان؛ ممانعت از ورود وزیر ترکیه به این کشور

  پلیس ضدشورش هلند تجمع حامیان رجب طیب اردوغان را برهم زده است و مقامات هلندی از ورود وزیر خانواده و رفاه ترکیه‌ به کنسولگری این کشور در روتردام جلوگیری کردند.

 • ارتش ترکیه ممنوعیت حجاب را لغو می‌کند

  ارتش ترکیه ممنوعیت تاریخی حجاب برای زنان را لغو می‌کند. این تصمیم به عنوان بخشی از اصلاحاتی است که به دستور وزارت دفاع ترکیه گرفته شده است.

 • روابط ترکیه و آلمان؛ آلمان در مورد مقایسه با رفتار نازی‌ها هشدار داد

  وزیر امور خارجه آلمان به همتای ترک خود هشدار داده است که مقایسه کردن دولت فعلی با آلمان نازی "خط قرمزی است که نباید از آن عبور کرد". او این اظهارات را در جریان ملاقات وزرای خارجه برای کاهش تنش‌های اخیر میان دو کشور بیان کرده است.

 • نزاع ترکیه و اروپا بر سر چیست؟

  ترکیه تا همین چند سال‌ پیش‌ در مراحل پیشرفته مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا قرار داشت. اما روزهای اخیر شاهد شدیدترین مجادلات لفظی بین چند کشور اروپایی و رهبران ترکیه بوده است.

 • احضار سفیر آلمان در آنکارا؛ اعتراض به لغو سخنرانی وزیر دادگستری ترکیه

  در پی احضار سفیر آلمان در آنکارا و تنش میان روابط دو کشور، مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، گفته است اگر آلمان می‌خواهد روابط با آنکارا حفظ شود، باید "درست رفتار کند."

 • ترکیه و اتحادیه اروپا؛ بعد از همه‌پرسی چه خواهد شد

  تلاش دولت ترکیه برای تغییر قانون اساسی صرفا مناسبات و معادلات سیاسی در این کشور را تغییر نمی‌دهد، رابطه آنکارا و اتحادیه اروپا نیز به شدت از آن تاثیر می‌گیرد. پرونده ورود ترکیه به اتحادیه اروپا قربانی قطعی این روند است.

 • حال و هوای ترکیه در آستانه برگزاری همه‌پرسی

  در آستانه برگزاری همه‌‎پرسی در ترکیه برای اصلاح قانون اساسی این کشور، حال و هوای شهرهای ترکیه تحت تاثیر فضای سیاسی قرار گرفته است. شهروندهای کشور ترکیه روز شانزدهم ماه آوریل به پای صندوق‌های رأی خواهند رفت تا درباره ۱۸ تغییر پیشنهادی به قانون اساسی این کشور رای دهند.