نشست مسکو درباره افغانستان بدون آمریکا برگزار می‌شود

پوتین ترامپ

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

با آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ (چپ) روابط آمریکا و روسیه وارد مرحله تازه‌ای شد

روسیه میزبان گفت‌وگوهایی است که محور آن صلح در افغانستان است. اما آمریکا با وجود دعوت مسکو، گفته در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد.

در این اجلاس که امروز جمعه (۲۵ حمل/فروردین) برگزار می‌شود افغانستان، ایران، هند و چند کشور آسیای میانه شرکت خواهند داشت.

کاخ سفید می‌گوید که روسیه با دخالت دادن طالبان در گفت‌وگوهای صلح به این گروه نظامی مشروعیتی می‌بخشد که شایستگی آن را ندارد.

به گفته تحلیلگران، آمریکا از سوی دیگر نگران آن است که مشارکت طالبان در روند صلح باعث کمرنگ شدن اهداف ناتو در افغانستان و نقش محوری ایالت متحده در این کشور شود.

وزارت خارجه روسیه در باره نگرانی‌های مقام‌های آمریکا مبنی بر حمایت این کشور از گروه طالبان واکنش نشان داده و گفته که هدف از تماس دولت روسیه با طالبان "مشروعیت" بخشیدن به این گروه نیست بلکه به دلیل وجه اشتراک در مواضعشان نسبت به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است.

مقام‌های دولت روسیه همچنین گفته‌اند روسیه در پی تشویق این گروه برای پیوستن به روند صلح افغانستان تحت رهبری دولت افغانستان است.

آمریکا شب گذشته بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌ای جهان را علیه داعش در افغانستان به کار گرفت.

روسیه از زمانی که نیروهای موسوم به دولت اسلامی یا داعش در افغانستان ظاهر شده‌اند، در مسائل مربوط به این کشور نقش فعال‌تری به عهده گرفته چرا که این موضوع می‌تواند تهدیدی بالقوه برای روسیه تلقی شود.

در ماه‌های گذشته روسیه مذاکرات صلح افغانستان را با دعوت از چین و پاکستان آغاز کرد و سپس دولت افغانستان را هم به مذاکرات دعوت کرد.

روسیه حالا با دعوت از ایران، هند و چند کشور آسیای میانه اهداف خود را برای پیگیری مذاکرات افغانستان گسترش می‌دهد.

هم روسیه و هم طالبان این ادعا را تکذیب کرده که "مسکو نیروهای طالبان را در مقابل نیروهای داعش تجهیز می‌کند."