وزیران خارجه ایران، روسیه و سوریه حمله موشکی آمریکا را اقدامی خصمانه خواندند

سرگئی لاوروف و جواد ظریف، وزرای خارجه روسیه و ایران

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

سرگئی لاوروف و جواد ظریف، وزرای خارجه روسیه و ایران

وزیران خارجه سوریه، ایران و روسیه در جریان نشستی در مسکو حملات موشکی آمریکا به پایگاه هوایی دولتی سوریه در نزدیکی حمص را محکوم کرده و آن را اقدامی خصمانه خواندند.

آمریکا جمعه گذشته ۷ آوریل ( ۱۸ فروردین) ۵۹ موشک کروز به سوی یک پایگاه هوایی دولتی پرتاب کرد که واکنش های جهانی گسترده ای را به همراه داشت.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در پایان این نشست گفت که این اقدام آمریکا با هدف نابود کردن روند صلح و ایجاد دستاویزی برای تغییر رژیم در سوریه انجام شده است.

آقای لاورف همچنین گفت که ایران ، سوریه و روسیه بر انجام تحقیقاتی بی طرفانه و فراگیر در مورد بکارگیری تسلیحات شیمیایی در مناطق تحت کنترل شورشیان تاکید دارند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

حضور هیئت ایرانی به سرپرستی جواد ظریف، وزیر خارجه در نشست مسکو

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم در این نشست ضمن تاکید بر تلاش برای توقف جنگ در سوریه ابراز امیدواری کرد که ترکیه برای اجرای مذاکرات همکاری کند.

آقای ظریف همچنین گفت که ایران با همه طرف‌ها در مبارزه علیه استفاده از سلاح‌های شیمیایی همکاری خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: "ما بر انجام تحقیق درباره حمله موشکی آمریکا و مکان استفاده از مواد سمی اصرار می کنیم."

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه نیز در پایان نشست امروز گفت که "حمله آمریکا به سوریه قابل توجیه نیست و تجاوزگری محسوب می شود".

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که در واکنش به کشته شدن بیش از هشتاد نفر، از جمله تعدادی کودک، در اثر حمله شیمیایی نیروهای دولت سوریه، دستور حمله موشکی به پایگاه شعیرات در استان حمص را صادر کرده است.