انفجار نزدیک کاروان اتوبوس‌های حامل غیرنظامیان در نزدیکی حلب

انفجار خودروی بمبگذاری شده در سوریه

منبع تصویر، Reuters

انفجار مهیب یک خودروی بمبگذاری شده هنگام برخورد به کاروانی از اتوبوس‌های حامل غیرنظامیان در نزدیکی حلب ده‌ها کشته بر جای گذاشته است. این غیرنظامیان در حال خروج از دو منطقه شیعه‌‌نشین کفریا و فوعه سوریه بودند.

تلویزیون دولتی سوریه شمار کشته‌ها را بیش از ۴۰ نفر گزارش کرده است. تلویزیون سوریه تصاویری نشان داده که در آن اجساد کودکان کنار جاده دیده می‌شود.

براساس گزارش های دریافتی این انفجار باعث سوختن خودروها شده است.

از دیروز جمعه، بر اساس یک توافق که با میانجی‌گری ایران و قطر به دست آمد، هزاران نفر از ساکنان کفریا و فوعه در انتظار بودند تا در ازای خروج ایمن شهروندان سنی دو شهر تحت کنترل نیروهای دولتی در نزدیک دمشق، روستاهایشان را ترک کنند.

گفته شده که نیروهای روسیه برای محافظت از شورشیان و خانواده‌های آن ها از حملات تلافی‌جویانه به آن منطقه رفته‌اند.

منبع تصویر، Reuters

براساس این توافق قرار است ساکنان فوعه و کفریا که در کنترل نیروهای دولتی، اما در محاصره شورشیان است با ترک این شهرها وارد راشیدین در غرب حلب شوند.

و در اقدامی مشابه ساکنان مضایا و زبدانی در غرب دمشق که در کنترل شورشیان، اما در محاصره نیروهای دولتی است از این شهرها خارج می شوند.

اما وقوع این بمبگذاری انتحاری انتقال این غیرنظامیان را از شهرهای تحت محاصره متوقف کرده است.

شهرهای فوعه و کفریا که اکثر ساکنان آن شیعه هستند، از مارس سال ۲۰۱۵ در محاصره شورشیان و نیروهای القاعده مرتبط با پیکارجویان سنی قرار دارد.

مضایا و زبدانی هم که اکثر ساکنان آن سنی هستند از ژوئن سال ۲۰۱۵ در محاصره ارتش سوریه و نیروهای وابسته به حزب الله لبنان است.

بیش از ۴ میلیون غیرنظامی در مناطق تحت محاصره در سوریه زندگی می‌کنند که امکان دسترسی به آن‌ها دشوار است.