نیروی هوایی بریتانیا در چهار ماه اخیر چند بمب انداخته است؟

جنگنده تایقون

منبع تصویر، Reuters

بریتانیا از سال ۲۰۱۴ میلادی مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را در عراق، و از سال ۲۰۱۵ در سوریه بمباران می‌کند. وزارت دفاع بریتانیا آمار شمار بمب‌های به کار رفته شده را اعلام نمی‌کند اما به طور هفتگی، گزارش‌هایی را از عملیات در منطقه منتشر می‌کند.

تحقیقی که بی‌بی‌سی انجام داده نشان می‌دهد نیروهای بریتانیا در ۶۹ روز از ۹۹ روز اول سال جاری میلادی (۲۰۱۷) عملیات بمباران داشته‌اند. نیروی هوایی بریتانیا در سلسله عملیاتش بر فراز سوریه و عراق، در این مقطع زمانی حداقل از ۲۱۶ بمب و موشک استفاده کرده است.

احتمالا تعداد مهمات استفاده شده بیشتر است چون وزارت دفاع بریتانیا در گزارش‌هایش تعداد بمب‌ها و موشک‌های به کار رفته در حمله‌های هوایی را مشخص نمی‌کند. برای همین هم بی‌بی‌سی فرض کرده است که در هر حمله از یک بمب یا موشک استفاده شده است.

بیشتر بخوانید:

سلاحی که بیشترین استفاده را داشته است بمب هدایت شونده پیووی-۴ ( Paveway IV)بوده است. نیروی هوایی بریتانیا از اول سال جاری میلادی، حداقل ۱۲۹ قبضه از این نوع بمب‌ها را علیه مواضع داعش استفاده کرده است.

نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا به عنوان بخشی از ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در جنگ با داعش شرکت دارد. نیروی هوایی بریتانیا در عملیاتی به نام "عملیات شیدر" نیروهای زمینی عراقی را پشتیبانی هوایی می‌کند.

تمرکز فعلی جنگ علیه داعش، تسلط بر موصل است. این شهر حدود سه سال پیش به دست داعش افتاد و آخرین مقر داعش در مناطق شهری عراق است.

یک گزارش وزارت دفاع بریتانیا که همین ماه منتشر شده، جزئیات حمله هوایی را به چند خودروی داعش در شمال غرب موصلشرح می‌دهد.

در این حمله از یک موشک "بریمستون" برای زدن یکی از خودروها استفاده شده است. در ادامه جنگنده‌های بریتانیایی، کامیونی که به گفته گزارش "حامل یک تیم تروریستی که تله‌های انفجاری کار می‌گذاشتند" را ردیابی کردند و هدف قرار دادند.

در همین حال در سوریه، نیروی هوایی بریتانیا برای حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه، جنگنده های تایفون را به پرواز در می‌آورد. وزارت دفاع بریتانیا یک ماه پیش تصویرهایی را منتشر کرد که در آن جنگنده‌های ترنادو، ساختمانی را بمباران می‌کنند.

در آن زمان وزارت دفاع گفته بود: "یک مقر داعش در ساختمانی کوچک در پنج مایلی شرق رقه شناسایی شد، یک جنگنده تورنادو این ساختمان را با یک بمب پیووی-۴ منهدم کرد."

این حمله مدت کوتاهی پس از اعزام ۴۰۰ تفنگدار دریای ایالات متحده به سوریه انجام شد. این نیروها برای حمایت از حمله نیروهای محلی به مقر داعش در رقه رفته‌اند.

تسلیحات

توضیح تصویر،

موشک هدایت شونده بریمستون سوار بر بال یک جنگنده تورنادوی نیروی هوایی بریتانیا

  • بمب پیو‌وی-۴: بمب هدایت شونده با لیزر، این بمب دقیق و در عین حال ارزان است. هر بمب حدود ۲۸ هزار دلار قیمت دارد.
  • موشک بریمستون: هر موشک حدود ۱۲۵ هزار دلار قیمت دارد، ۱۸۰ سانتی متر طول دارد. معمولا عیله خودروهای در حال حرکت یا مجموعه‌ای از چند هدف استفاده می‌شود.
  • هلفایر: موشک آسمان به زمین که بیشتر روی هواپیماهای بدون سرنشین سوار می‌شوند و برای نشانه گیری دقیق از آنها استفاده می‌شود.

آماری از تعداد دقیق تلفات جنگ با گروه موسوم به دولت اسلامی در دسترس نیست. نیروی هوایی بریتانیا می‌گوید تمام تدابیر لازم برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان را در نظر می‌گیرد.

پارلمان بریتانیا سپتامبر ۲۰۱۴ از مشارکت بریتانیا در حملات هوایی علیه داعش در عراق حمایت کرد.

حدود یک سال بعد در سال ۲۰۱۵ میلادی، نمایندگان پارلمان بریتانیا اجازه حملات هوایی را علیه داعش در سوریه هم تصویب کردند.

بریتانیا از زمان پیوستن به جنگ علیه داعش در عراق و سوریه بیش از ۱۲۰۰ حمله هوایی انجام داده است. تعداد حمله‌های بریتانیا بعد از آمریکا، از بقیه کشورهای ائتلاف بیشتر بوده است.

یک موسسه پژوهشی در آمریکا به نام شورای روابط خارجی، برآورد کرده است که آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱۲ هزار و ۱۹۲ بمب در سوریه و ۱۲ هزار و ۹۵ بمب در عراق انداخته است.

بریتانیا بخشی از ائتلاف بین‌المللی است که در آن ۶۸ کشور از سراسر اروپا، خاورمیانه، آسیا، آفریقا و آمریکا متعهد شده‌اند با استفاده از تاکتیک های مختلف از جمله اقدام نظامی داعش را شکست بدهند.