نیروهای عراقی 'دویست متر در عمق شهر قدیمی موصل پیشروی کردند'

موصل

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

سرباز عراقی در غرب موصل

نیروهای عراقی موفق به پیشروی قابل توجهی در عمق شهر قدیمی در غرب موصل شده‌اند.

پس از چند هفته که به نظر می‌رسید پیشروی نیروهای عراقی در غرب موصل متوقف شده نبرد شدید خانه به خانه در غرب این شهر با پیشروی قابل توجهی همراه بوده است.

حمله به غرب موصل که یکی از مراکز اصلی قدرت و تجمع داعش است از صبح زود رزو یکشنبه 16 آوریل آغاز شد و نیروهای دولتی عراق می گویند دویست متر پیشروی کرده اند. این نیروهای همچنین از خطر موتورسواران انتحاری داعش که در کوچه های تنگ به نیروهای عراقی یورش می‌برند به عنوان تهدید اصلی نام برده‌اند.

در همین حال به گزارش تلویزیون الاتجاه، یک تلویزیون عراقی شیعه، نیروهای عراقی محله فاروق را تصرف کرده‌اند و سایت کردی شفق نیوز هم به نقل از یک مقام امنیتی خبر داده که این نیروها بزرگترین بازار میوه و تره بار استان نینوا را تصرف کرده و اکنون به مسجد نوری نزدیک شده‌اند.

شهر قدیمی موصل که در غرب این شهر قرار دارد مجموعه‌ای از ساختمان‌های متراکم و خیابان‌های تنگ و باریک و محله‌های پرجمعیت است که پیشروی را برای نیروهای عراقی و نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا دشوار می‌کند.

منبع تصویر، AFP

علاوه بر این گزارش‌های متعدد حاکی است که نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از جمعیت چندصدهزار نفری این منطقه به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

سرتیپ ریک اوریبه یکی از فرماندهان ارشد نیروهای ائتلاف می‌گوید: "خودرو نمی‌تواند به آنجا برود بنابراین باید پیاده رفت... این هر مانور تهاجمی را دشوار می کند اما دفاع از آن را خیلی راحت. اگر روزی پنجاه متر پیشروی کنیم روز خوبی است."

این در حالی است که بنا بر گزارش‌ها تهاجم امروز با دویست متر پیشروی در عمق شهر همراه بوده است.

عملیات آزادسازی موصل ۲۵ مهر سال گذشته آغاز شد، ارتش و پلیس فدرال عراق با حمایت ائتلاف به رهبری امریکا از جنوب، غرب و شما حمله را شروع کرده و بعد به شرق موصل هجوم بردند. ارتش عراق ۲۹ دی اعلام کرد تمام بخش‌های شرق شهر موصل را از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پس گرفته است.

اول اسفند این نیروها حمله به غرب موصل را آغاز کردند. رود دجله، موصل دومین شهر پرجمعیت عراق و مرکز استان نینوا، را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم می‌کند و با توجه به اینکه پنج پل مواصلاتی غرب و شرق شهر همگی ویران شده‌اند، نیروهای عراقی با استفاده از پلهای شناور خود را به غرب شهر رساندند.

منبع تصویر، AFP

داعش پس از اینکه بخش شرقی موصل را از دست داد قوای خود را در بخش غربی شهر متمرکز کرد.

شهر قدیمی موصل در همین نیمه غربی واقع است و تنها باری که ابوبکر بغدادی فرمانده داعش در انظار عمومی ظاهر شده، در تابستان ۲۰۱۴ در مسجدی در نیمه غربی شهر بود که تاسیس به اصطلاح "خلافت اسلامی" را اعلام کرد.

تخمین زده می شود که حدود ۷۵۰ هزار نفر در نیمه غربی شهر زندگی می‌کند که به غذا و خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی ندارند و سرنوشت آنها موجب نگرانی سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری شده است.

در تابستان سال ۲۰۱۴، موصل هدف حمله شبه‌نظامیان داعش قرار گرفت و نیروهای دولتی که از پیشروی‌های سریع و غیرمنتظره داعش غافلگیر شده بودند گریختند و شهر را به داعش واگذار کردند.

داعش که بخش های بزرگی از غرب و شمال عراق را تصرف کرده بود موصل را به پایگاه اصلی خود در عراق تبدیل کرد.

پس از تصرف موصل بود که داعش اعلام کرد در سرزمین‌های اشغالی در عراق و سوریه "دولت اسلامی" را تشکیل داده و با اعلام خلافت ابوبکر البغدادی، از مسلمانان جهان خواست با او بیعت کنند.