امانوئل مکرون جوان‌ترین رییس‌جمهور تاریخ فرانسه کیست؟

امانوئل مکرون بهمراه همسر و فرزندش

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

امانوئل مکرون بهمراه همسر و فرزندش

امانوئل مکرون، بدون‌ سابقه‌ای چشم‌گیر در عرصه سیاست و طرفدار بازار و تجارت آزاد، با ۳۹ سال سن جوان‌ترین رییس‌جمهور تاریخ فرانسه شد.

او در ۳۹ سالگی جناح‌های چپ و راست‌های محافظه‌‌کار فرانسه را از خود ناامید کرده است و به گفته خودش هدفش ایجاد نزدیکی میان "چپ و راست" نیست بلکه می‌خواهد مردم فرانسه را گرد هم آورد. برخی او را نمونه‌ کپی‌برداری شده از "تونی بلر" نخست‌وزیر سابق بریتانیا می‌دانند، اگرچه مکرون در معرفی خودش می‌گوید عضو "چپی است که با حقایق کنار می‌آید و می‌خواهد کشور را به سمت اصلاحات ببرد."

آشنایی با اولاند، استعفا از کابینه

امانوئل مکرون در دبیرستان "هنری چهارم" پاریس تحصیل کرد؛ مدرسه‌ای که بیشترین تقاضا را میان آموزشگاه‌های فرانسه دارد و به "نخبه‌پروری" معروف است. او پیش از ورود به عرصه مالی، فلسفه خواند و پس از آن، چهار سال را با عنوان بانک‌دار حوزه سرمایه‌گذاری با بانک روتسچایلد گذراند. تا آن‌که برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ با فرانسوا اولاند ملاقات کرد.

مکرون که سابقه نمایندگی پارلمان ندارد، کار دولتی را در دوران اولاند آغاز کرد. مکرون مدتی مشاور اقتصادی رییس‌جمهور فرانسه بود و در سال ۲۰۱۴ وزارت اقتصاد را در اختیار گرفت. سیاست‌های او حمایت از بازرگانی و تجارت در راستای تسریع رشد اقتصادی بود. مکرون همچنین از شرکت‌های نوپای دیجیتال حمایت و بازار خط‌های اتوبوس راه دور را آزاد کرد. "قانون مکرون" اما اعتبار دیگری به او داد؛ خصوصا که مورد حمایت مانوئل والس، نخست‌وزیر پیشین فرانسه هم قرار داشت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مکرون که سابقه نمایندگی پارلمان ندارد، کار دولتی را در دوران اولاند آغاز کرد. مکرون مدتی مشاور اقتصادی رییس‌جمهور فرانسه بود و در سال ۲۰۱۴ وزارت اقتصاد را در اختیار گرفت

امانوئل مکرون مورد حمایت اولاند هم بود اما با تاسیس جنبش "آن مارشه" در آوریل ۲۰۱۶ موقعیتش در دولت متزلزل شد. در همان زمان، او به عضوی از اتحادیه کنفدراسیون عمومی کارگران گفته بود که "بهترین راه برای پرداخت پول اجاره این است که کار کنید." همین اظهارات باعث تظاهرات اعتراضی اتحادیه در ژوئن همان سال شد و معترضان با تخم‌مرغ گندیده از مکرون استقبال کردند.

او در ماه اوت ۲۰۱۶ از کابینه دولت استعفا داد و گفت این "یک گام جدید در نبرد من است تا پروژه‌ای را بسازم که با ماندنم در دولت امکان‌پذیر نخواهد بود." چشم‌انداز او به ریاست جمهوری دیگر امری پنهان نبود.

ازدواج با معلم سابق

ازدواج مانوئل مکرون با زنی ۲۰ سال بزرگ‌تر از او، تعجب بسیاری را برانگیخته بود. او در سال ۲۰۰۷ با "برژیت تروینو" معلم سابقش ازدواج کرد. از ترینو نقل شده است که مکرون در ۱۷ سالگی به او گفته بود: "هر کاری کنی، من با تو ازدواج خواهم کرد."

زمانی‌که برخی مدعی شدند مکرون روابط همجنس‌گرایانه دارد، او به هوادارانش گفت که "همسرم برژیت در تمام زندگی‌ام از صبح تا شب با من شریک است."

مکرون، جوان‌ترین کاندیدای ریاست‌جمهوری فرانسه در حال حاضر هفت نوه از فرزندان همسرش دارد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مکرون، کاندیدایی که چپ‌ها او را به دلیل راست‌گرایی قبول نداشتند و راست‌ها برای سوسیالیست‌ بودنش

از بی‌اعتنایی‌های سیاسی تا شانس اول ریاست‌جمهوری

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

امانوئل مکرون تا پیش از رسوایی‌های فرانسوا فیون، نامزد حزب راست میانه، شانس اندکی در این انتخابات داشت. اما بعدا دوشادوش مارین‌ لوپن، رهبر جبهه ملی، به مرحله دوم انتخابات راه یافت. مکرون در ماه‌های اخیر توانست نظرها را در خارج از فرانسه هم به خود جلب کند.

هنگامی که او در ماه ژانویه از برلین دیدار کرد، هیچ دعوتی از مقام‌های سیاسی دریافت نکرد اما در ماه مارس، شرایط به کلی تغییر کرده بود. او بیش از یک ساعت با آنگلا مرکل دیدار داشت و حمایت رقیب اصلی او از حزب چپ میانه را نیز به دست آورد.

بزرگترین رای اعتمادی که مکرون از آن خود کرد، حمایت فرانسوا بویرو میانه‌رو بود که پشتیبانی‌اش، به جهش بزرگی در کارزار مکرون منجر شد. از سوی دیگر، او مارین لوپن را متهم کرده است که درباره فرانسه‌ای صحبت می‌کند که هرگز وجود نداشته است. پیشتر اما سخنان مکرون پیرامون "جنایت علیه بشریت" خواندن استعمار الجزایر به دست فرانسه، موقعیت او را در نظرسنجی‌ها کمی عقب رانده بود.

مکرون، کاندیدایی که چپ‌ها او را به دلیل راست‌گرایی قبول نداشتند و راست‌ها برای سوسیالیست‌ بودنش، به او اعتماد نداشتند، اکنون در راه کاخ الیزه است.

او هوادار اتحادیه اروپا است و می‌خواهد بیکاری را از ۹.۷ درصد به ۷ درصد کاهش دهد. به عقیده او کارگران در دهه ۵۰ سالگی عمرشان باید این حق را داشته باشند که بخواهند ساعت‌های کمتری را در هفته کار کنند. در قلب برنامه‌های او طرحهایی هم مبتنی بر پایان دادن به قانون ۳۵ ساعت کار در هفته برای جوانترها دیده می‌شود.

منبع تصویر، Getty Images

مکرون پیش‌تر گفته بود: "وقتی شما جوان هستید، ۳۵ ساعت کافی نیست. شما نیاز دارید که بیشتر کار کنید و حرفه‌ خود را بهتر بیاموزید.»"

زمانی که مکرون در ماه دسامبر، در مراسم تبلیغات انتخاباتی دست‌هایش را بالا برد و فریاد کشید: "زنده باد فرانسه" ژست هیجان‌زده‌ای داشت. اما این پیام چنان گسترده‌ پخش شد که او را برنده انتخابات کرد.