معاون ترامپ بعد از آزمایش موشکی کره شمالی: در کنار کره جنوبی ایستاده‌ایم

رژه کره شمالی

منبع تصویر، Reuters

آمریکا و کره جنوبی تایید کرده‌اند که تازه‌ترین آزمایش موشکی کره شمالی ناموفق بوده و این موشک بالستیک کمی پس از پرتاب منفجر شده است.

هم‌زمان، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا که به کره جنوبی سفر کرده گفت عزم آمریکا برای ایستادن در کنار کره جنوبی هرگز تا این حد قوی نبوده است.

کره‌شمالی بامداد روز یکشنبه (۱۶ آوریل) در سواحل شرقی خود اقدام به پرتاب آزمایشی یک موشک کرد اما این پرتاب ناموفق بود. وزارت دفاع کره‌جنوبی در نخستین ساعات صبح یکشنبه به وقت محلی گزارش کرد که این موشک در سواحل شرقی کره و بندر سین‌پو شلیک شده است.

کره شمالی در حالی این موشک را آزمایش کرده که پیونگ یانگ در روزهای اخیر شاهد فشارهای مضاعف از سوی آمریکا و همچنین چین برای توقف برنامه‌های هسته‌ای‌اش بوده است.

این آزمایش موشکی خلاف قطعنامه‌های سازمان ملل است و کره شمالی در حالی این موشک را پرتاب کرد که یک روز قبل از آن به خطاب به آمریکا گفته بود که هراسی از درگیری با این کشور ندارد.

یک منبع رسمی آمریکایی که نخواست نامش فاش شود گفت که بعید به نظر می‌رسد این موشک از موشک‌های بالستیک قاره‌پیما باشد اما تحقیقات درباره آن ادامه دارد.

موشک‌های بالستیک اگرچه در ابتدا با نیروی پرتابی هدایت‌شونده شلیک می‌شوند اما با استفاده از نیروی جاذبه به هدف برخورد می‌کنند. موشک‌های بالستیک قاره‌پیما از جو زمین خارج می‌شوند اما سایر موشک‌ها در اتمسفر زمین باقی می‌مانند.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در پایگاه نظامی این کشور در سئول گفت که میزان تعهد آمریکا به کره‌ جنوبی هرگز "تا این حد قوی" نبوده است. سفر به کره جنوبی در آغاز سفر ده روزه آقای پنس به آسیا است که از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

کره جنوبی همسایه شمالی‌اش را تهدیدی برای جهان دانست

آقای پنس قرار است فردا، دوشنبه ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) با رهبران کره جنوبی دیدار کند و انتظار می‌رود در این دیدارها به آنان درباره روابط قوی آمریکا با کشورشان، اطمینان خاطر بدهد.

کره شمالی دیروز صد و پنجمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ اولین رهبر کره شمالی را جشن گرفت و به همین مناسبت رژه نظامی بزرگی در پیونگ یانگ، پایتخت با حضور کیم جونگ اون، رهبر فعلی برگزار شد.

در همین مراسم چوئه رایونگ هائه، از مسئولان نظامی کره شمالی (که گفته می‌شود دومین فرد قدرتمند این کشور است) گفت که این کشور "آماده است تا با جنگی تمام عیار به یک جنگ تمام عیار پاسخ دهد." او گفت: "ما آماده‌ایم تا به شیوه خودمان به هر تهاجم اتمی با حملات اتمی پاسخ دهیم."

از سوی دیگر کره جنوبی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: "کره شمالی دیروز در رژه نظامی‌اش انواع مختلف موشک‌های تهاجمی را به نمایش گذاشت و امروز هم با شلیک یک موشک بالستیک نشان داد که آن‌ها تهدیدی برای تمام جهان به شمار می‌روند."