هفته سى و دوم لیگ برتر فوتبال انگلستان؛ انتقام سخت مورینیو از کونته و چلسى

  • محمد تقوی
  • بازیکن سابق تیم ملی ایران و باشگاه استقلال
چلسی-منچستر یونایتد

منبع تصویر، Reuters

در حساس‌ترین بازى هفته سى و دوم لیگ برتر فوتبال انگلستان منچستر یونایتد در خانه خود چلسى را شکست داد. مورینیو در دو دیدار گذشته از سرى مسابقات لیگ برتر و جام حذفى مغلوب تفکرات تاکتیکى کونته، سرمربى چلسى شده بود، اما در این دیدار با برطرف کردن ضعفهاى تاکتیکى و انتخاب استراتژى مناسب انتقام سختى از کونته و باشگاه سابقش گرفت.

با شکست چلسى و پیروزى پرگل تاتنهام مقابل بورنموث فاصله دو تیم تنها چهار امتیاز شد.

یونایتد با این پیروزى نه تنها به کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا امیدوار شد بلکه امیدهاى تاتنهام را نیز براى قهرمانى زنده کرد.

منچستر سیتى و لیورپول نیز مقابل حریفان به پیروزى رسیدند تا رقابت در صدر جدول همچنان پرهیجان باشد. شکست هفته گذشته آرسنال مقابل کریستال پالاس تا حدودى این تیم را از جمع مدعیان کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا خارج کرد.

آرسن ونگر روزهاى دشوارى را در آرسنال سپرى مى کند و عدم کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا شکست تلخى براى او است.

منچستر یونایتد٢ - چلسى ٠

ژوزه مورینیو به خوبى مى دانست تنها راه متوقف کردن چلسى در زمان حمله، مهار دو هافبک تهاجمى این تیم در سیستم ١-٢-۴-٣ است. تمامى برنامه تاکتیکى یونایتد در این دیدار مهار پدرو و خصوصا ادن آزار بود.

در دو دیدار گذشته که یونایتد مغلوب چلسى شد آزار مرد همه کاره میدان بود. بنظر مى رسید که اختلافات مورینیو و آزار درگذشته موجب شده تا او با روحیه و انگیزه اى دوچندان به دنبال اثبات توانایى فنى خود باشد.

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

آرایش تیم چلسى

مورینیو در چلسى از آزار انتظار داشت تنها تحت تفکرات تاکتیکى او بازى کند و تنها در این صورت به بازیکن خوبى تبدیل مى شود و در غیر این صورت ممکن است جایگاه ثابت خود را از دست بدهد.

کم کارى آزار در کارهاى دفاعى دلیل اصلى اختلافات فنى این دو بود.

پس از اینکه آنتونیو کونته سرمربى چلسى شد و با توجه به تفاوت فلسفه مربى گرى کونته با مورینیو، آزار تولدى دوباره داشت. در سیستم مورد نظر کونته، او همه کاره است و مورینیو نیز به خوبى از این موضوع اطلاع داشت.

مورینیو براى مهار دو هافبک تهاجمى چلسى سیستمى کاملا غیرمتعارف اما بسیار موثر را انتخاب کرد.

در سیستم ٢-٢-٢-٤ یونایتد نوع جایگیرى آندره هررا و ماتیو دارمیان کلید موفقیت یونایتد بود.

در تمامى دقایق بازى دارمیان مامور مهار پدرو بود و هررا وظیفه داشت اجازه ندهد آزار تحت هیچ شرایطى صاحب توپ شود.

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

آرایش تیم منچستر یونایتد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

هررا - دارمیان در دفاع من تو من:

دفاع من تو من که در آن بازیکن مورد نظر وظیفه دارد تحت هر شرایطى بازیکن مشخصى را مهار کند در فوتبال نوین منسوخ شده است. در چنین تفکرى مدافع وظیفه دارد تنها مهاجم را از جریان بازى خارج کند و نقش دیگرى در تفکرات تاکتیکى مربى ایفا نمى کند. اما در تفکرات مورینیو یارگیرى من تو من در تاکتیک و منطقه اى مشخص موجب شده بود تا بازیکنان یونایتد کاملا از وظایف خود آگاهى داشته باشند.

آندره هررا مامور مهارمستقیم آزار نه تنها او را کاملا از جریان بازى خارج کرد بلکه گل دوم بازى را نیز به ثمر رساند که نشان از درک درست این بازیکن از دفاع من تو من در تفکرات تاکتیکى مورینیو بود.

هر زمان پدرو و آزار در کانالهاى دفاعى قرار مى گرفتند، دارمیان و هررا در آن فضا قرار گرفته و با بارگیرى من تو من و بازى درگیرانه خود مانع از توپ گیرى آنان مى شدند. در زمانهایى که پدرو و آزار براى توپ گیرى به مرکز زمین حرکت مى کردند دارمیان وهررا بدون توجه به حرکات آنان تنها فضاى مورد نظر را مارک کرده و در زمانهایى که بستگى به جریان بازى داشت و مدافعین کنارى در دفاع مى ماندند به خط حمله اضافه مى شدند.

هررا و دارمیان به خوبى مى دانستند در چه زمان باید بازیکن را مارک کنند و در چه زمان باید فضا را پوشش دهند.

مورینیو:

تاتنهام با انتخاب تاکتیکى کاملا مشابه چلسى و با حضور بازیکنانى که توان اجراى آنرا داشتند موفق به شکست چلسى شد اما مورینیو به خوبى مى دانست بازیکنان حال حاضر یونایتد نمى توانند با تاکتیکى مشابه چلسى بازى کنند.

مورینیو بدون دلیل یکى از بهترین مربیان تاریخ فوتبال نیست. در تفکرات مورینیو و کونته کنترل کانال هاى دفاعى و حمله در اولویت قرار داشت.

چلسى با به کارگیرى سه دفاع مرکزى و بازگشت دو هافبک- مدافع این تیم در زمان دفاع کانالهاى خط دفاعى را بخوبى پوشش مى داد. در زمان حمله نیز پدرو و آزار با حرکت به کانالهاى خط دفاعى حریفان (فضاى بین مدافعین مرکزى و کنارى) آنان را تحت فشار قرار مى دادند.

مورینیو نیز دقیقا همین تفکر را دنبال مى کند اما براى اجراى آن، تاکتیک و آرایش متفاوتى را در نظر داشت.

در سیستم ٢-٢-٢-٤ یونایتد همانطور که اشاره شد هررا و دارمیان وظیفه کنترل کانالهاى دفاعى را داشتند اما با حضور دو مهاجم در فاز تهاجمى حمله به کانالهاى خط دفاعى چلسى متفاوت بود. مارکوس رشفورد مامور حمله به فضاى بین لوئیز-کهیل و جسى لینگارد مامور حمله به فضاى بین لوئیز- زوما بود.

در دقیقه ٧ حرکت عالى رشفورد در فضاى بین لوئیز و کهیل که در نهایت با گلزنى او همراه بود نمونه اى از تفکرات مورینیو دراین بازى بود.

جنک میانه میدان به عهده مروان فلینى و پل پوگبا بود. کانته و ماتیچ دو هافبک میانى چلسى در تمامى جریان بازى درگیر این دو بازیکن بودند و توان اضافه شدن به خط حمله را نداشتند.

اما اوج کار مورینیو در بکارگیرى اشلى یانگ و آنتونیو والنسیا در دفاعهاى کنارى بود.

والنسیا و یانگ در نقش مدافعین کنارى وظیفه اى کاملا متفاوت داشتند. حضور همیشکى والنسیا و یانک در حمله، آزپلاکوئتا و ویکتور موزز مدافع - هافبکهاى چلسى را کاملا درگیر کرده بود و قدرت تهاجمى چلسى بدون حضور آنان در زمان حمله کاملا کنترل شد.

در مرکز خط دفاعى اریک بایى و روخو با خیالى آسوده همراه در مقابل دیکو کاستا برترى عددى داشته و بخوبى تک مهاجم چلسى را مهار کردند.

کونته و تغییر تاکتیک چلسى:

زمانى که کونته متوجه شد چلسى کاملا جریان بازى را از دست داده تغییر تاکتیک داد. سس فابریگاس و ویلیان جایگزین ماتیچ و موزز شدند و چلسى به ١-٣-٢-۴ تغییر کرد. اما مورینیو بیکار نبود. مایکل کریک جایگزین لینگارد شد و یونایتد به ١-٢-١-٢-٤ تغییر کرد. کریک در جلو دارمیان- هررا و پشت فلینى- پوکبا قرار گرفت تا مانع از بازیسازى فابریگاس در فضاى مورد نظر کونته شود و مارکوس رشفورد تک مهاجم یونایتد شد.

با تغییر تاکتیک یونایتد فابریکاس نیز نتوانست تاثیرى در جریان بازى ایجاد کند و یونایتد براحتى جریان بازى را پس از گل هررا کنترل کرد.

خلاصه :

صرف نظر از تفکرات کاملا موثر مورینیو اما غیبت مارکوس آلونسو مدافع چپ و کورتوئوا دروازه بان اصلى چلسى مى تواند یکى از دلایل اصلى شکست چلسى در این دیدار حساس باشد.

درفصل جدید لیگ برتر انگلستان چلسى با انتخاب تاکتیکى کاملا جدید و غیرقابل انتظار یکى از مدعیان اصلى قهرمانى است اما پس از گذشت سى و دو هفته و با وجود مربیان بزرگى همچون مورینیو، گواردیولا، پوچتینو و کلوپ، کونته باید مراقب باشد. در شش دیدار باقیمانده و با شرایطى که تاتنهام در پیش گرفته چلسى کار بسیار دشوارى را پیش رو دارد و هفته هاى آینده شاهد دیدارهاى حساس و نفسگیرى خواهیم بود که ممکن است با شگفتى هاى فراوانى همراه باشد.

سایر نتایج:

تاتنهام ۴ - بورنموث ٠

ساوثهمپتون ٠ - منچستر سیتى ٣

وست بروم ویچ ٠ - لیورپول ١

کریستال پالاس ٢ - لستر ٢

اورتون ٣ - برنلى ١

استوک ٣ - هال ١

ساندرلند ٢ - وستهم ٢

واتفورد ١ - سوانزى ٠