اردوغان در همه‌پرسی برای افزایش قدرت در ترکیه پیروز شد

حامیان شادمان آقای اردوغان در خیابان‌های استانبول

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

حامیان شادمان آقای اردوغان در خیابان‌های استانبول

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در همه پرسی این کشور اعلام پیروزی قاطع کرده است. کمیته انتخاباتی رای آری را در این همه پرسی با ۵۱.۳۷% پیروز اعلام کرده است.

رای نه ۴۸.۶۳% را به خود اختصاص داده است.

تغییرات تایید شده با این رای در قانون اساسی عملا به آقای اردوغان اجازه می‌دهد تا سال ۲۰۲۹ در قدرت بماند.

حامیان آقای اردوغان می‌گویند جایگزین کردن نظام پارلمانی کشور با ریاست جمهوری اجرایی ترکیه را مدرن خواهد کرد.

دو حزب مخالف اصلی نتیجه شمارش آراء را به چالش کشیده اند و می‌گویند افزایش اختیارات به "دیکتاتوری" در ترکیه دامن خواهد زد.

حامیان شادمان آقای اردوغان در شهرهای بزرگ به خیابان‌ها آمده‌اند و معترضان و مخالفان به نشانه اعتراض سنتی در ترکیه بر دیگ و کاسه می‌کوبند.

روزنامه حریت ترکیه میزان مشارکت را براساس گزارش‌ها تا این لحظه بیش از ۸۴ درصد عنوان کرده است. بر اساس همین گزارش اختلاف میان رای مثبت و منفی تنها ۱.۳ میلیون نفر است.

همزمان کمیسیون اتحادیه اروپا از دولت این کشور خواسته در پی نزدیکی بیش از حد نتایج همه‌پرسی به دنبال اجماع ملی حداکثری در تغییرات قانون اساسی خود باشد.

انتظار می‌رود با رسمی شدن نتیجه همه‌پرسی حزب حاکم در ترکیه از رییس جمهوری بخواهد دوباره رهبری حزب عدالت و توسعه را به دست بگیرد.، کاری که در نظام پیش از همه‌پرسی بر اساس قانون اساسی جزء اختیارات رییس جمهوری نبود.

جنجال برانگیزترین تغییر در مجموع تغییرات پیشنهادی در قانون اساسی مربوط به افزایش قدرت رییس جمهوری است و به او اجازه می‌دهد که وزرای کابینه خود را خارج از اعضای پارلمان انتخاب کند.

بر این اساس انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات پارلمانی هر پنج سال یک بار در یک روز برگزار خواهند شد.

رجب طیب اردوغان در جمع حامیان خود با ستایش نتیجه همه‌پرسی گفت ترکیه تصمیمی تاریخی گرفته است و مهم‌ترین اصلاحات در تاریخ کشور روی داده است.

رییس جمهوری ترکیه از همه خواسته به نتیجه همه‌پرسی احترام بگذارند و در عین حال گفته می‌توان همه‌پرسی دیگری را نیز برای برگرداندن حکم اعدام به قانون کشور انجام داد.

همزمان معاون نخست وزیر در ترکیه اذعان کرده است که میزان رای آری در همه‌پرسی کمتر از انتظار بوده است.

بر اساس گزارش‌ها سه نفر به ضرب گلوله در نزدیکی یک حوزه رای‌گیری در دیاربکر کشته شده اند.

اختلاف برسر رای و گرایش آنها در این همه‌پرسی بوده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

برگه‌های رای تنها دو گزینه آری و نه دارند

بن‌علی ییلدریم نخست وزیر ترکیه گفته است "مردم یک‌بار دیگر نشان دادند به دخالت خارجی تسلیم نمی‌شوند. با این رای گیری مردم به آنها که پشت کودتای ۱۵ ژوییه بودند، سازمان تروریستی و جدایی طلب پ ک ک و نیروهای خارجی دشمن بهترین جواب را دادند."

نخست وزیر ترکیه در عین حال گفته آنها که رای منفی داده‌اند ارزشی برابر با دیگر رای‌دهندگان دارند و از همه مشارکت کنندگان تشکر کرده است.

رجب طیب اردوغان می‌گوید تغییرات پیشنهادی برای حل چالش‌های امنیتی در ترکیه، ۹ ماه پس از کودتای نافرجام در این کشور و پرهیز از به‌وجود آمدن دولت‌های ائتلافی ضعیف ضروری است.

به گفته او ساختار تازه مشابه ساختار سیاسی فرانسه و آمریکا خواهد بود و آرامش را به ترکیه بازمی‌گرداند.

منتقدان می‌گویند این تغییرات تقریبا تمام اختیارات را در دست یک نفر قرار می‌دهند و جایی برای نهادهای نظارتی مشابه در فرانسه و آمریکا برای ایجاد تعادل در قدرت رییس جمهوری باقی نمی‌گذارند.

به گفته این عده توانایی آقای اردوغان برای رهبری دوباره حزب عدالت و توسعه جایی برای بی طرفی رییس جمهوری باقی نمی‌گذارد.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

حامیان کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب اصلی مخالف دولت در آنکارا به استقبال او آمده‌اند

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

روز پنجشنبه زنان ترک در استانبول به حمایت از رای نه در همه پرسی به خیابان‌ها آمدند