دعوای حقوقی در آمریکا بر سر اعدام شش محکوم در ١٠ روز

هشت محکوم به اعدام در آرکانزاس آمریکا

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

از هشت محکوم به اعدام در آرکانزاس آمریکا اجرای حکم دو نفر به تاخیر افتاده است و شش نفر باقی مانده هم در نوبت اجرای حکم هستند

وکلای دولت محلی ایالت آرکانزاس آمریکا می‌گویند "تلاش شبانه‌روزی" را برای اجرای حکم اعدام شش محکوم به اعدام طی ۱۰ روز آینده آغاز کرده‌اند. یک قاضی اعدام‌ها را متوقف کرده است.

این قاضی می‌گوید محکومان حق دارند به شیوه اجرای حکم که می‌تواند باعث "درد شدید" شود اعتراض کنند.

دلیل عجله دولت ایالتی آرکانزاس در اجرای اعدام‌ها، رسیدن تاریخ انقضای یکی از سه دارویی است که در اعدام با تزریق مواد سمی استفاده می‌شود. تاریخ مصرف این دارو به نام میدازولام، تا آخر ماه میلادی جاری است و برای اعدام باید با دو داروی دیگر ترکیب و به محکوم تزریق شود.

اما در چند مورد اخیر اعدام به این روش در ایالت‌های دیگر آمریکا، داروهای استفاده شده محکوم را با تاخیر کشته است. در یکی از موارد خانواده یک محکوم گفتند او هنگام اعدام "زجرکش" شد. رای قاضی هم بر همین اساس بوده است.

شرکت‌های دارویی که قبلا داروهای اعدام را تامین می‌کردند، فروش این داروها را به دولت متوقف کرده‌اند. این شرکت‌ها می‌گویند با اعدام مخالفند. این محدودیت باعث شده دولت برای اجرای اعدام با تزریق مواد سمی، از ترکیب‌های جدیدی استفاده کند.

بیشتر بخوانید:

تعداد اعدام‌ها در آمریکا

از سال ۱۹۷۶ تا امروز

۱۴۸۸

  • % ۸۵ تزریق مواد سمی

  • % ۱۱ صندلی الکتریکی

  • % ۱ روش‌های دیگر

اعدام‌های بحث برانگیز در آرکانزاس

هدف دولت ایالتی آرکانزاس، اجرای حکم هشت محکوم بود. اما دادگاه اجرای حکم دو محکوم را فعلا متوقف کرده است. این اعدام‌ها در حالی در آرکانزاس بحث‌انگیز شد که این ایالت در ۱۲ سال اخیر کسی را اعدام نکرده بود.

همچنین از نظر تعداد هم از سال ۱۹۷۶ که حکم اعدام در آمریکا بعد از وقفه‌ای چهار ساله، از سر گرفته شد، هیچ ایالتی در این زمان کوتاه (١٠ روز) این تعداد محکوم را اعدام نکرده است.

در آمریکا حکم اعدام معمولا با دو روش تزریق مواد سمی و صندلی الکتریکی اجرا می‌شود. نمودار زیر نشان می‌دهد که از سال ۱۹۷۶، بیشتر اعدام‌ها با استفاده از تزریق مواد سمی بوده است.

پارسال یک تحقیق در آمریکا نشان داد که مجازات اعدام در این کشور، به پایین‌تر حد در چهل سال اخیر رسیده است. "مرکز اطلاعات اعدام" در گزارشی گفته در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۳۰ مورد حکم اعدام صادر شده و ۲۰ حکم اعدام هم اجرا شده است که نشان می‌دهد روند کاهشی تعداد اعدام‌ها در سال‌های اخیر ادامه دارد.