رئیس جمهوری پیشین کره جنوبی رسما متهم شد

پارک گون‌هه از ماه گذشته بازداشت شده است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پارک گون‌هه از ماه گذشته بازداشت شده است

پارک گون‌هه، رئیس جمهوری پیشین کره جنوبی به طور رسمی متهم به فساد شد. به گفته دادستانی اتهامات او شامل مواردی مانند رشوه گرفتن، فساد، سوء استفاده از قدرت و درز دادن اطلاعات دولتی است.

خانم پارک ۶۵ ساله متهم است که در زمان ریاست جمهوری به چوی سون‌ایل، دوست نزدیکش اجازه داده تا از شرکت‌ها و موسسات تجاری و مالی بزرگ کره جنوبی مبالغی را برای استفاده در یک بنیاد خیریه مورد حمایت خود دریافت کند. این شرکت‌ها در مقابل این کمک مالی، از امتیازاتی در کسب مجوزهای دولتی برخوردار شدند. خانم پارک در حال حاضر در بازداشت است.

با این که هر دو نفر این اتهامات را تکذیب کرده‌اند، خانم پارک ماه گذشته از مقامش کنار گذاشته شد.

در اوایل ماه دسامبر ۲۰۱۶ پارلمان کره جنوبی موضوع استیضاح و عدم کفایت رئیس جمهوری را مطرح کرد که روز ٩ دسامبر به تصویب رسید و خانم پارک از سمت خود تعلیق شد. طبق قوانین کره جنوبی، برای برکنار رئیس جمهوری لازم است مصوبه پارلمان به تایید دادگاه قانونی اساسی برسد. روز ١٠ مارس، قضات دادگاه قانون اساسی به برکناری پارک گون‌هه رای دادند.

خانم چوی متهم است که از رابطه‌اش با رئیس جمهوری استفاده کرده تا شرکت‌های بزرگ را برای اهدای کمک‌های چند میلیون دلاری به موسسه خیریه‌اش تحت فشار بگذارد.

خانم پارک نیز متهم است که به طور مستقیم در این قضیه دخیل بوده و به خانم چوی اجازه دسترسی غیر قابل قبول به اسناد رسمی را داده بود. در میان شرکت‌های مورد بحث نام سامسونگ، بزرگ‌ترین شرکت کره جنوبی نیز به چشم می‌خورد.

این نخستین بار از زمان استقرار دموکراسی در کره جنوبی در اواسط دهه ١٩٨٠ است که یک رئیس جمهوری منتخب از سمت خود برکنار شده است. خانم پارک در فوریه سال ٢٠١٣ به ریاست جمهوری برگزیده شد.

در حال حاضر هوانگ کیو‌آهن، نخست وزیر، کفالت ریاست جمهوری را برعهده دارد. قرار است انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی در ماه مه امسال، ماه آینده میلادی، برگزار شود.