صفحه ویژه؛ انتخابات فرانسه

مهمترین خبرها

Keyframe #5

ویدیو, امانوئل مکرون با کسب ۶۵ درصد آراء رئیس جمهور فرانسه شد, مدت 2,47

امانوئل مکرون، در ۳۹ سالگی، جوانترین رئیس جمهور تاریخ فرانسه شد. رقیب او مارین لوپن با تبریک به آقای مکرون و طرفدارانش، شکست را پذیرفت.

ویدئو و صدا

گزارش و تحلیل

 • دور اول انتخابات فرانسه: مکرون و لوپن پیشتازند

  نتایج اولیه شمارش آرای دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اعلام شد و امانوئل مکرون نامزد لیبرال و میانه‌رو و مارین لوپن نامزد راست افراطی پیشتاز هستند. این انتخابات صبح امروز در حوزه‌های رای‌گیری در خاک فرانسه آغاز شد و ساعتی پیش در تمام حوزه‌های رای‌گیری به پایان رسید.

 • راست افراطی در یک قدمی الیزه؛ چرا کسی تعجب نمی‌کند؟

  ساعت ۸ شب، ۲۱ آوریل ۲۰۰۲. فرانسه در انتظار اعلام نتایج دور اول ریاست‌جمهوری است. تمام نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که ژاک شیراک رئیس‌جمهور وقت به همراه لیونل ژوسپن نخست‌وزیر سوسیالیست به دور دوم می‌رسد.

 • انتخابات فرانسه؛ همه جز ملانشون پشت سر مکرون

  فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه از رای دهندگان فرانسوی خواست تا از امانوئل مکرون حمایت کنند و به این ترتیب مخالفت خود را با مارین لوپن نشان دهند. در میان نامزدهای اصلی دور اول، فقط ژان لوک ملانشون از امانوئل مکرون حمایت نکرده است.

 • ایران و فرانسه: دوستان قدیمی و دشمنی فراموش‌شده

  زمانی یکی از سیاستمداران فرانسوی گفته بود رابطه پاریس با واشنگتن، مثل رابطه زوج‌های پیر است، از دست هم عصبانی می‌شویم اما کارمان هیچ‌وقت به طلاق نمی‌کشد. رابطه ایران و فرانسه را هم می‌شود به رابطه دو دوست قدیمی تشبیه کرد. دوستانی که قهر و دعوا زیاد داشته‌اند اما کینه‌ای از هم به دل نگرفته‌اند.

 • انتخابات فرانسه؛ لوپن و خانواده‌ای که در آن 'سیاست از خون هم قوی‌تر است'

  مارین لوپن ۴۸ ساله، سیاستمدار فرانسوی و رهبر جبهه ملی، از جناح راست افراطی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۷ فرانسه، یکی از شانس‌های مطرح پیروزی است. او سومین و آخرین دختر "ژان ماری لوپن" بنیان‌گذار این حزب و رهبر آن تا سال ۲۰۱۱ است. مارین لوپن به دلیل سیاست‌های "ضد مهاجرت" به "نژاد پرستی" متهم است.

 • امنیت در فرانسه؛ 'بمباران محله برای کشتن موشی که نمی‌میرد'

  برای گفتگو درباره وضعیت امنیت فرانسه با یک استاد مردم‌شناسی که درباره داعش تحقیق می‌کند تماس گرفتم. چند ایمیل دیرتر، با انجام مصاحبه موافقت کرد. وقتی تقاضای آدرس یا شماره تلفن کردم در یک خط نوشت: قرار ما ساعت ۳ ، کافه مارژریت. سر قرار توضیح داد داعش عکسش را منتشر کرده و به دلایل امنیتی نمی‌تواند شماره و آدرسش را به راحتی به کسی بدهد.

 • مهاجرت و انتخابات فرانسه؛ کارت برنده یا زهر کشنده؟

  مهاجرت بحثی داغ بین نامزدهای ریاست‌جمهوری فرانسه است. نامزد راست افراطی می‌گوید باید تا مدتی مرزهای فرانسه را به روی مهاجران قانونی و غیرقانونی بست. دیگری با تعیین سقف برای تعداد مهاجران مخالف است.

 • انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه؛ نامزدهای مطرح چه کسانی هستند؟

  انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه قرار است روز یکشنبه ۲۳ آوریل ۲۰۱۷ برگزار شود. در میان یازده نامزد ریاست‌جمهوری، سه نفر از آن‌ها شانس بیشتری برای کسب این مقام دارند. اگر هیچ‌کدام از نامزدهای انتخابات نتوانند در دور نخست اکثریت آرا را کسب کنند، دور دوم در هفتم ماه می برگزار خواهد شد.