قصد دولت ترامپ برای اصلاح برنامه ویزای نیروی کار ماهر

بازرس مهاجرت در فرودگاه سان فرانسیسکو

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

شمار متقاضیان ویزای کار اچ۱-بی سال گذشته به ۱۹۹ هزار نفر کاهش یافت

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا فرمانی را برای بازنگری در یک برنامه ویزای موقتی که از آن برای آوردن نیروی کار ماهر استفاده می شد امضا کرده است.

او این دستور با عنوان "آمریکایی بخرید، آمریکایی استخدام کنید" را در جریان دیداری از یک کارخانه ابزارسازی در ایالت ویسکانسین امضا کرد.

این اقدام در راستای قول های انتخاباتی با شعار "آمریکا اول" صورت می گیرد.

با این حال او برخلاف قول انتخاباتی اش به برنامه ویزای اچ-۱بی پایان نمی دهد.

آقای ترامپ از دستگاه های دولتی مثل وزارت دادگستری، خارجه و کار می خواهد اصلاحاتی را برای برنامه ویزای کار برای کارگران ماهر خارجی ارائه کنند.

این دستگاه ها ظرف ۲۲۰ روز توصیه های خود را ارائه خواهند کرد.

او در جریان این مراسم گفت: "با این اقدام به جهان می گوییم که از کارگران خود دفاع خواهیم کرد، از مشاغل خود حفاظت خواهیم کرد و بالاخره آمریکا را اول قرار می دهیم."

گری اوداناهیو خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که ویزای اچ-۱بی همان نوع ویزایی است که ملانیا همسر آقای ترامپ سال ها پیش با استفاده از آن به عنوان یک مدل در آمریکا شروع به کار کرد.

هدف دولت ترامپ این است که این ویزاها فقط برای واجد شرایط ترین افراد یا کسانی که بیشترین حقوق را در حرفه خود دریافت می کنند صادر شود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

اچ1-بی اغلب برای آوردن نیروی متخصص در بخش فنی استفاده می شود

شرکت دیزنی سال گذشته متهم شد که با سوءاستفاده از ویزای اچ-۱بی کارمندان آمریکایی خود در بخش فنی را پس از آنکه همین افراد به نیروهای خارجی آموزش داده بودند بیکار کرده است.

دولت براساس این برنامه هر سال ۸۵ هزار ویزا صادر می کند که برای "مشاغل تخصصی" به شهروندان خارجی داده می شود.

دولت همچنین سالانه براساس قرعه کشی به ۶۵ هزار نفر ویزا می دهد و ۲۰ هزار ویزای دانشجویی دیگر را برای مقطع فوق لیسانس توزیع می کند.

براساس آمار اداره شهروندی و مهاجرت آمریکا سال گذشته شمار درخواست کنندگان ویزای اچ-۱بی از ۲۳۶ هزار نفر به ۱۹۹ هزار نفر افت کرد.

یک مقام دولت ترامپ روز دوشنبه گفته بود که ویزاهای اچ-۱بی باید به افراد ماهر اعطا شوند اما اغلب از آن برای آوردن نیروی کار ارزان استفاده می شود.

این مقام افزود براساس دستور تازه ویزای اچ۱-بی دیگر راهی آسان و ارزان برای جایگزین کردن نیروی کار آمریکایی نخواهد بود.

هندی ها بزرگترین گروه دریافت کننده این ویزا هستند.