تعدادی از رهبران بی جی پی دررابطه با تخریب مسجد بابری محاکمه می‌شوند

هندوهای متعصب در مسجد بابری و حمله به آن حق نشر عکس AFP

دیوان عالی هند گفته است که تعدادی از مقامات ارشد حزب بهاراتیا جاناتا (بی جی پی)، در توطئه مجرمانه در رابطه با تخریب مسجد بابری، محاکمه خواهند شد.

این حکم دیوان عالی ضربه بزرگی است به لال‌کریشنا ادوانی، از رهبران ارشد این حزب که پیشتر معاون نخست وزیر هند نیز بوده، و تعدادی دیگر از همکاران وی در این حزب از جمله مورلی‌ منهور جوشی و اوما بارتی که در کابینه کنونی حزب حاکم بی جی پی دارای سمت است.

براساس گزارشها، دیوان عالی هند که بالاترین مرجع قضایی رسیدگی به شکایت است، گفته که روند این محاکمات باید ظرف دو سال به پایان برسد. براساس رای دیوان عالی هند، جلسات دادگاه "روزانه" است و "تحت هیچ شرایطی نباید به تاخیر بیافتد."

این مظنونان هرگونه اظهارات و یا سخنرانی که باعث تحریک گروهی از هندوهای متعصب در تخریب این مسجد ساخت قرن ۱۶ شده است، را رد کرده‌اند. گروهی از هندوهای تندرو در سال ۱۹۹۲ این مسجد را تخریب کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لال‌کریشنا ادوانی، رهبر این حزب که پیشتر معاون نخست وزیر هند بوده، (چپ) و اخانم وما بارتی که در کابینه کنونی حزب حاکم بی جی پی دارای سمت است (راست)، از جمله افراد مورد محاکمه اعلام شده‌اند

این اقدام هندوهای متعصب در تخریب مسجد بابری، به آشوبهایی دامن زد که بر اثر آنها دستکم ۲۰۰۰ نفر کشته شدند.

هندوهای تندرو بر این عقیده اند که این مسجد محل تولد "لرد رام" یکی از مهمترین و مقدسترین خداهای هندوهاست. به عقیده آنها در قرن ۱۶ میلادی و به دنبال حمله یک حاکم مسلمان به این معبد، آنجا به مسجد تبدیل شده است.

پلیس فدرال هند (سی بی آی) همیشه گفته است که تخریب این مسجد براساس برنامه بوده است.

دیوان عالی هند از سال ۲۰۱۱ و پس از آنکه رای دادگاه عالی الله‌آباد را که براساس آن دو سوم محل تخریب شده به گروههای هندو و بقیه به مسلمانان واگذار شد، را رد کرد در حال بررسی شکایات وارده دراینباره بوده است.

دادگاه عالی الله‌آباد در سال ۲۰۱۰ سه موضوع اصلی در این رابطه را بررسی و درمورد آنها حکم داد.

این دادگاه گفت که محل مورد منازعه مکان تولد "لرد رام" است، و مسجد پس از تخریب معبدی در آن مکان ساخته شده و افزود که ساخت این مسجد براساس آموزه های اسلام نبوده است.

این دادگاه برای اولین بار در یک حکم قضایی تاکید کرد که این محل، مکان تولد یک خدای هندو بوده است.

هندوها می‌خواهند که معبدی در این محل ساخته شود، و مسلمانان خواهان ساخت مسجدی در محل تخریب شده هستند.

ماه گذشته (مارس) جی اس کر، رئیس دیوان عالی، از مسلمانان و هندوها خواست تا اختلافات خود را در این مورد حل‌وفصل کنند. او حتی پیشنهاد کرد تا دراین موضع نقش میانجی را بازی کند.

پرونده مسجد بابری سالهاست که در سیستم بوروکراتیک هند درحال بررسی است و در عمل بسیاری از شاکیان اولیه این پرونده مرده‌اند.

موضوعات مرتبط