روسیه از اظهار نظر پیرامون تقویت نظامی در مرز با کره شمالی خودداری کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption همزمان با تشدید تنش در شبه جزیره کره، کره شمالی به مناسبت سالگرد تشکیل ارتش کره شمالی احتمال مراسم ویژه‌ای را تدارک دیده است

همزمان با تمرکز نیرو در مرز دو کره، دولت روسیه از اظهار نظر پیرامون گزارش‌های حاکی از اعزام واحدهای نظامی به مرز این کشور با کره شمالی خودداری کرده است. گزارش‌هایی از افزایش آمادگی رزمی چین نیز منتشر شده است.

روز جمعه، ۱ اردیبهشت (۲۱ آوریل)، برخی رسانه‌های خبری در مناطق خاور دور خاک روسیه گزارش هایی را از حرکت واحدهایی از ارتش این کشور همراه با تجهیزات سنگین به سوی مرز روسیه و کره شمالی منتشر کردند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه، از اظهار نظر در مورد اعزام نیرو به مرز این کشور و کره شمالی خودداری کرده و گفته است که "جابجایی واحدهای ارتش روسیه در داخل مرزهای کشور موضوعی برای طرح در رسانه‌های همگانی نیست."

برخی رسانه های خبری با یادآوری افزایش تنش بین کره شمالی و ایالات متحده و تهدید کره شمالی به کاربرد تسلیحات هسته ای در صورت تهاجم خارجی، تقویت نظامی روسیه در مرز با کره شمالی را با این تحولات مرتبط دانسته و آن را اقدامی پیشگیرانه در برابر احتمال بروز جنگ در شبه جزیره کره توصیف کرده بودند.

همزمان، برخی منابع نظامی آـمریکا گفته اند که فعالیت هواپیماهای بمب افکن نیروی هوایی چین نیز به شکلی غیرمعمول افزایش یافته و می تواند نشانه افزایش آمادگی رزمی ارتش این کشور باشد. با وجود مشارکت در تحریم های بین المللی علیه برنامه های اتمی و موشکی کره شمالی، جمهوری خلق چین همچنان مهمترین حامی و متحد کره شمالی محسوب می شود و نگرانی خود را از تشدید تنش بین آن کشور و ایالات متحده کتمان نکرده است.

برخی از ناظران بقای اقتصادی و ادامه حیات حکومت کره شمالی را ناشی از این حمایت دانسته و گفته‌اند که به همین دلیل، آمریکا انتظار دارد چین با استفاده از این موقعیت، رهبری کره شمالی را به تغییر روش خود وادار کند.

حق نشر عکس EPA
Image caption مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی - نیروهای هر دو کشور در کره جنوبی در وضعیت بر آمادگی مقابله با "تحرکات" کره شمالی تاکید کرده اند

روز سه شنبه هفته آینده، کره شمالی هشتاد و پنجمین سالگرد تاسیس "ارتش خلقی کره" را جشن می گیرد و برخی منابع دولتی کره جنوبی گفته اند که احتمال آزمایش جدید موشکی یا هسته ای یا عملیات دیگر نظامی به این مناسبت وجود دارد.

گزارش های خبری از تمرکز نظامی کره شمالی در مرز دو کره و اعزام واحدهایی بیشتری از ارتش کره جنوبی به نواحی مرزی این کشور حکایت دارد.

قرار است نمایندگان آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در امور کره شمالی به منظور بررسی شرایط کنونی تشکیل جلسه دهند و یک مقام کره جنوبی گفته است که هدف از این نشست "تبادل نظر در مورد برنامه هایی برای مهار کردن تحریکات جدید و شدید کره شمالی، افزایش فشار بر شمال و حصول اطمینان از این موضوع است که دولت چین نقشی سازنده در حل و فصل موضوع هسته ای کره شمالی ایفا خواهد کرد."

چند روز پیش، معاون رئیس جمهوری آمریکا در دیدار از کره جنوبی هشدار داد که "دوران صبر استراتژیک آمریکا درمقابل کره شمالی پایان گرفته" و تاکید کرد که ایالات متحده همواره در کنار کره جنوبی خواهد ایستاد.