خشم عضو پارلمان روسیه از زندانی شدن پسرش در آمریکا

والری سلزنف می گوید پسرش "ربوده" شده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption والری سلزنف می گوید پسرش "ربوده" شده است

یک عضو پارلمان روسیه از اینکه پسرش در ارتباط با جرایم سایبری در آمریکا به ۲۷ سال زندان محکوم شده ابراز خشم کرده است.

رومن والریویچ سلزنف، ۳۲ ساله، در ماه اوت به اتهام سرقت اطلاعات کارت های اعتباری از رستوران هایی در آمریکا و وارد کردن تقریبا ۱۷۰ میلیون دلار خسارت به آنها محکوم شده بود و اکنون حکم مجازات او صادر شده است.

والری سلزنف نمایندگان پارلمان روسیه گفت که این حکم را "آدمخوارها" صادر کرده اند و پسرش "ربوده" شده است.

مقام های آمریکایی می گویند که سلزنف با فروش داده های مسروقه در "دارک وب" (شبکه اینترنت زیرزمینی که محل فعالیت های مجرمانه است) میلیون ها دلار کسب درآمد کرد.

آقای سلزنف به خبرگزاری ریا نووستی گفت: "این حکم را آدمخوارها صادر کرده اند... پسر من ربوده شده است."

نیویورک تایمز گزارش می دهد که آقای سلزنف که عضو مجلس عوام روسیه، دوما، است از متحدان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است.

او گفت: "پسر من شکنجه شده چون به زندان افتادن در یک کشور خارجی پس از ربوده شدن به خودی خود شکنجه است. او بی گناه است."

آقای سلزنف از اعضای حزب ملی گرای دمکرات لیبرال روسیه (ال دی پی آر) افزود که این حکم را حبس ابد می داند چون پسرش هرگز ۲۷ سال در زندان دوام نخواهد آورد.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا سلزنف بین سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ سیستم های فروش را هک می کرد و بدافزارهایی در آنها نصب می کرد که به او امکان می داد اطلاعات میلیون ها کارت اعتباری و شماره را از بیش از ۵۰۰ کسب و کار در آمریکا و ۳۷۰۰ موسسه مالی بدزدد.

به گفته مقام ها او سپس این اطلاعات را به سرورهایی که در روسیه، اوکراین و ایالت ویرجینیا کنترل می کرد می فرستاد و آنها را به وبسایت های مجرم می فروخت؛ کاربران این سایت ها از این اطلاعات مسروقه برای کلاهبرداری استفاده می کردند.

سلزنف در ماه ژوئیه ۲۰۱۴ در مالدیو بازداشت شد و لپ تاپ او در آن زمان حاوی بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار شماره کارت اعتباری مسروقه بود.

شواهد نشان می دهد که او ده ها میلیون دلار از این طریق کسب کرد.

بسیاری از قربانیان کسب و کارهای کوچک مثل رستوران "برادوی گریل" در سیاتل بودند که پس از حمله سایبری اعلام ورشکستگی کرد.

انت هیز دادستان در آمریکا گفت: "امروز روز بدی برای هکرها در اطراف جهان است. دوران این تفکر که اینترنت غرب وحشی است و هرکاری در آن آزاد است گذشته."