اولین روز بدون زغال‌سنگ در بریتانیا از زمان انقلاب صنعتی

معدنچیان زغال سنگ در سال ۱۹۲۴ حق نشر عکس PA
Image caption معدنچیان زغال سنگ در سال ۱۹۲۴

روز جمعه، ۲۱ آوریل، برای اولین بار از زمان انقلاب صنعتی، در بریتانیا به مدت ۲۴ ساعت از زغال‌سنگ برای تولید برق هیچ استفاده‌‎ای نشد.

این روز بدون زغال سنگ از طرف شرکتی که آمار مربوطه را ارائه داده، یک "نقطه عطف" توصیف شده است.

مطابق برنامه‌های دولت بریتانیا، این کشور می‌خواهد برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نیروگاه‌های زغالی را تا سال ۲۰۲۵ از دور خارج کند.

در سال‌های اخیر فعالان محیط زیست در اروپا بارها با اشغال معادن زغال‌سنگ به استفاده از آن اعتراض کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

کوردی اوهارا، از شرکت انرژی نشنال گرید، گفت: "اولین روز کاری بدون زغال‌سنگ از زمان انقلاب صنعتی، نقطه عطفی در تحول نظام انرژی ما است. بریتانیا از منابع بسیار متنوع و منعطفی برای تأمین انرژی بهره‌مند است."

مطابق آمار نشنال گرید، حدود نیمی از برق مصرفی روز جمعه در بریتانیا در نیروگاه‌های گاز طبیعی تولید شد و حدود یک چهارم در نیروگاه‌های هسته‌ای. نیروگاه‌های بادی، سوزاندن زیست‌توده (biomass) و واردات انرژی یک چهارم دیگر را تأمین کرده‌اند.

هانا مارتین، از صلح سبز بریتانیا، در این باره گفت: "یک دهه قبل تصور روزی بدون زغال سنگ غیرممکن بود. بعد از این هم تا ۱۰ سال دیگر سیستم انرژی ما به شکلی اساسی عوض خواهد شد."

زغال سنگ تا دهه ۱۹۹۰ منبعی مهم برای تامین انرژی در بریتانیا بود. اما در سال‌های اخیر نیروگاه‌های زغالی تعطیل شده یا به سوخت زیست‌توه (چوب یا زباله‌های با منشاء زیستی تجدیدپذیر) روی آورده‌اند.

آخرین معدن عمیق زغال سنگ بریتانیا در سال ۲۰۱۵ تعطیل شد.

مطابق آمار بانک جهانی، حدود ۴۰ درصد برق جهان در نیروگاه‌های زغالی تولید می‌شود. این در حالی است که صنعت زغال‌سنگ انتشار بالای گازهای کربنی و استفاده زیاد از آب را به همراه دارد.

موضوعات مرتبط