انتخابات فرانسه؛ همه جز ملانشون پشت سر مکرون

macron حق نشر عکس AFP

فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه از رای دهندگان فرانسوی خواست تا از امانوئل مکرون حمایت کنند و به این ترتیب مخالفت خود را با مارین لوپن نشان دهند.

دیروز در دور اول انتخابات ریاست جمهوری یازده نامزد با یکدیگر رقابت کردند و در نهایت مارین لوپن نامزد حزب راست افراطی جبهه ملی و امانوئل مکرون نامزد حزب تازه تاسیس "رو به جلو" با به دست آوردن رای بیشتر به دور دوم راه یافتند که دو هفته دیگر برگزار می‌شود.

رییس جمهور فرانسه که در حال حاضر از محبوبیت اندکی برخوردار است و نخستین رییس جمهور در تاریخ معاصر فرانسه است که برای دور دوم ریاست جمهوری نامزد نشد امروز در تلویزیون فرانسه گفت پیروزی نامزد راست افراطی فرانسه را به خطر می اندازد:

"ساختار فرانسه، اتحاد فرانسه، عضویتش در اتحادیه اروپا و جایگاهش در جهان در خطر است."

به گزارش هیو اسکوفیلد خبرنگار بی بی سی در پاریس، حمایت آقای اولاند از امانوئل مکرون با توجه به محبوبیت کم آقای اولاند ممکن است چندان به نفع امانوئل مکرون نباشد چرا که به مردم یادآوری می‌کند او پیش از این مشاور نزدیک و وزیر دولت آقای اولاند بوده است.

دیشب پس از اعلام نتایج اولیه شمارش آرا و پیش از اعلام قطعی نتایج، فرانسوا فیون نخست وزیر سابق و نامزد حزب محافظه کار راست جمهوریخواهان - که در رای‌گیری سوم شد- بلافاصله از هوادارانش خواست تا در دور دوم به نفع امانوئل مکرون رای دهند.

بنو آمون نامزد حزب سوسیالیست، حزب فرانسوا اولاند، هم که در رای گیری دیروز پنجم شد، دیشب حمایت خود را از امانوئل مکرون اعلام کرد و از مردم فرانسه خواست به او رای دهند.

اما در میان نامزدهای اصلی، ژان لوک ملانشون نامزد حزب چپ افراطی "فرانسه تسلیم‌ناپذیر"، که دیروز چهارم شد، تا به حال از حمایت از هر دو نامزد خودداری کرده است. او دیروز پس از رای‌گیری به هر دو نامزد انتخاب شده حمله کرد و گفت هر دوی آنها می خواهند شرایط را همین طور که هست نگه دارند:

"صاحبان رسانه و سرمایه جشن گرفته‌اند. هیچ چیز برای آنها بهتر از این نیست که در دور دوم دو نامزدی با هم رقابت کنند که می‌خواهند نهادهای مستقر همانطور که هستند باقی بمانند."

با این حال مارین لوپن و حزب او امیدوارند دستکم بخشی از آراء طرفداران ملانشون را که هواداران زیادی در بین جوانان دارد، در دور دوم به خود اختصاص دهد. هر دو نامزد از مخالفان سرسخت جهانی شدن هستند و هیچکدام گرایشی به اتحادیه اروپا ندارند.

استیو بریوآ، نایب رییس جبهه ملی گفت طرفداران ملانشون "خارج از سیستم" و "رای دهندگان عصبانی هستند. آنها می‌توانند با ما موافق باشند."

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها در دور دوم انتخابات امانوئل مکرون با ۶۲ درصد آرا بر خانم لوپن غلبه خواهد کرد.

با این حال حزب آقای مکرون درباره خطر مسلم دانستن پیروزی در دور دوم هشدار داد. ریشار فران دبیر کل حزب "رو به جلو"، حزب آقای مکرون امروز گفت:

"ما باید متواضع باشیم. ما هنوز برنده انتخابات نشده‌ایم و باید مردم را متحد کنیم تا پیروز شویم."

مارین لوپن نامزد ضد مهاجرت، ضد اتحادیه اروپا، ضد جهانی شدن امروز به امانوئل مکرون حمله کرد و سیاست او را در مبارزه با تروریسم "معیوب" و او را "متکبر" خواند.

رسیدن جبهه ملی به دور دوم انتخابات یک بار دیگر در سال ۲۰۰۲ اتفاق افتاد و ژان ماری لوپن، پدر خانم لوپن که در آن زمان رهبر حزب بود، در عین شگفتی به دور دوم رسید اما در رقابت با ژاک شیراک شکست سختی خورد و کمتر از ۱۸ درصد آرا را به دست آورد.

حق نشر عکس EPA

در آن زمان تمام احزاب و نامزدهای شکست خورده در دور اول از آقای شیراک حمایت کردند تا از ریاست جمهوری ژان ماری لوپن جلوگیری کنند.

انتخابات فرانسه پس از همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا باعث بی‌ثباتی و تلاطم سیاسی دمکراسی‌های غربی شد و بسیار منتظرند ببینند آیا فرانسه به نامزدی تندرو رای خواهد داد و اتحادیه اروپا را متلاطم‌تر خواهد کرد یا امانوئل مکرون که بشدت طرفدار اتحادیه اروپا است با پیروزی خود ثبات و آرامش بیشتری به این اتحادیه خواهد داد.

این نخستین بار در شصت سال گذشته است که احزاب اصلی چپ و راست فرانسه در دوم انتخابات ریاست جمهوری -که ۱۷ اردیبهشت (هفت می) برگزار می‌شود-نامزد ندارند.

موضوعات مرتبط