کره شمالی تمرین گسترده توپخانه اجرا کرده است

حق نشر عکس AFP
Image caption ترامپ: چندین دهه است که همه به چشم‌هایشان چشم بند زده‌اند اما حالا زمان آن فرا رسیده که این موضوع حل شود

همزمان با سالروز تاسیس ارتش کره شمالی، ارتش آن کشور تمرین شلیک توپخانه‌ای با استفاده از مهمات جنگی برگزار کرده و رئیس جمهوری آمریکا خواستار تشدید فشار جهانی بر حکومت آن کشور شده است.

دونالد ترامپ که در جمع سفیران پانزده کشور عضو دوره‌ای و دایم شورای امنیت سازمان ملل، ازجمله روسیه و چین در کاخ سفید سخن می‌گفت، وضعیت موجود در ارتباط با کره شمالی را "غیرقابل قبول" دانست و افزود که "شورای امنیت باید آماده باشد تحریم‌های جدید و شدیدتری را علیه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی وضع کند."

دونالد ترامپ کره شمالی را "تهدیدی برای جهانیان" خواند و گفت که "چندین دهه است که همه به چشم‌هایشان چشم بند زده‌اند اما حالا زمان آن فرا رسیده که این موضوع حل شود."

پیشتر، گزارش شده بود که وزیران خارجه و دفاع، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات - سیا - و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در اقدامی بی‌سابقه از تمامی اعضای مجلس سنای آمریکا دعوت کرده اند تا روز چهارشنبه برای شنیدن گزارش ویژه آنان در مورد کره شمالی در کاخ سفید حاضر شوند.

همچنین، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ریاست جلسه شورای امنیت در مورد کره شمالی را برعهده خواهد داشت. دستور کار جلسه افزایش فشار تحریم‌های موجود بر کره شمالی به منظور "نشان دادن عزم جهانی در واکنش به اقدامات تحریک آمیز" آن کشور عنوان شده است. ایالات متحده خواستار تحریم شدیدتر اقتصادی علیه کره شمالی، به خصوص محدودیت بیشتر خرید نفت و زغال سنگ و کمک‌های اقتصادی از سوی چین و قطع ارتباط بانکی کره شمالی با خارج شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption از صبح سه‌شنبه ارتش کره شمالی یک رشته تمرین آتشباری توپخانه دوربرد با استفاده از مهمات جنگی را آغاز کرد

صبح امروز سه‌شنبه، ۵ اردیبهشت (۲۵ آوریل)، جوزف یون، نماینده ویژه ایالات متحده در امور کره شمالی، گفت که آمریکا در هماهنگی با شرکای خود در منطقه و سطح جهانی اقداماتی را برای مقابله با خطر کره شمالی مورد بررسی قرار خواهد داد. وی پیشتر با مقامات کره جنوبی و ژاپن گفتگو کرده بود.

همچنین کیم هونگ‌هیون، نماینده ویژه کره جنوبی در امور شبه‌جزیره کره گفته است که نحوه برخورد با تهدید کره شمالی را با نمایندگان روسیه و چین بررسی کرده است. چین متحد اصلی کره شمالی محسوب می‌شود و به گفته ناظران، رابطه با چین، از جمله در زمینه مبادلات و کمک‌های اقتصادی و موضعگیری چین در مراجع بین‌المللی، از عوامل اصلی دوام نظام کره شمالی و توانایی آن در دنبال کردن برنامه‌های نظامی خود بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption زیردریایی میشیگان وارد بندر بوسان در کره جنوبی شده است

روز سه‌شنبه مصادف با هشتاد و پنجمین سالگرد تاسیس "ارتش خلقی کره" توسط کیم ایل‌سونگ، پایه‌گذار جمهوری دموکراتیک خلق کره - کره شمالی - پدر بزرگ رهبر کنونی و اولین رئیس جمهوری آن کشور است. به احترام کیم ایل سونگ، عنوان ریاست جمهوری در کره شمالی لغو شده و این عنوان تنها به او اختصاص دارد.

انتظار می‌رفته است به مناسبت این روز، کره شمالی به اقداماتی از جمله آزمایش موشکی یا هسته‌ای جدیدی مبادرت ورزد اما تا کنون گزارشی از چنین آزمایش‌هایی منتشر نشده اما منابع رسمی کره جنوبی گفته‌اند که از صبح سه‌شنبه، کره شمالی یک تمرین گسترده توپخانه‌ا‌ی با استفاده از مهمات جنگی را در شهر وونسون، در سواحل شرقی آن کشور، به اجرا گذاشته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر دفاع کره شمالی در مراسم بزرگداشت سالروز تاسیس کره شمالی ایالات متحده را به حمله اتمی تهدید کرد

روز سه شنبه، خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش کرد که به مناسبت سالروز تاسیس ارتش این کشور، مراسمی در کاخ خلق در پیونگ یانگ برگزار شد که در آن، شماری از مقامات این کشور و دیپلمات‌های خارجی حضور داشتند. این خبرگزاری گفته است که سخنران اصلی این مراسم ژنراال پاک یونگ‌سیک، عضو دفتر مرکزی حزب کارگران و وزیر ارتش خلقی جمهوری دموکراتیک خلق کره بود که در سخنان خود گفت که "شرایط حاضر در شبه‌جزیره کره چنان پر تنش است که ممکن است هر لحظه عملیات تجاوزگرانه و مضطربانه امپریالیست‌های آمریکایی و نیروهای مزدور آنان باعث آغاز جنگ اتمی شود."

براساس این گزارش، ژنرال پاک گفت که "اگر دشمنان با بی‌توجهی به هشدارهای مکرر ما جرات دست زدن به ماجراجویی مسلحانه را داشته باشند، نیروهای مسلح ما با حملات پیشگیرانه اتمی سنگرهای متجاوزان را از چهره زمین پاک خواهند کرد و همانطور که قبلا هم اعلام کرده‌اند، وحدت تاریخی دو کره را بدون تعلل تحقق خواهند بخشید."

مقامات آمریکایی پیشتر هشدار داده بودند که در برابر "اقدامات تحریک آمیز کره شمالی" هیچ واکنشی را منتفی نمی‌دانند و "تمامی گزینه‌ها روی میز است."

در حال حاضر، واحدهایی از نیروی دریایی آمریکا، از جمله زیردریایی اتمی میشیگان در بنادر کره جنوبی مستقر هستند، ناو هواپیمابر کارل وینسون به آب‌های شبه جزیره کره نزدیک می‌شود و دو ناوشکن ژاپنی نیز برای ملحق شده به آن عازم منطقه شده‌اند. همزمان، یک رشته مانورهای دریایی با شرکت ناوگان آمریکایی در آب‌های استرالیا در جریان است.

این فعالیت‌ها باعث خشم کره شمالی شده و روزنامه رسمی حزب حکومتی آن کشور هشدار داده است که "ایالات متحده نباید اقدامی نابخردانه کند و باید نتایج فاجعه بار هرگونه عملیات نظامی تحریک آمیز خود را به دقت بسنجد."