سازمان ملل: برای مبارزه با قحطی در یمن به پول زیادی نیاز است

یمن حق نشر عکس AFP
Image caption قحطی زدگان یمن

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل می‌گوید برای مقابله با قحطی و آثار جنگ بر مردم یمن به پول زیادی نیاز است.

آقای گوترش در مراسم افتتاحیه نشست بین‌المللی کمک به قحطی‌زدگان یمن در ژنو، امروز سه‌شنبه، ۵ اردیبهشت (۲۵ آوریل) گفته است: "هر ۱۰ دقیقه یک کودک زیر ۵ سال بر اثر بیماری‌های قابل پیشگیری جان خود را در یمن از دست می‌دهد."

پیش از برگزاری این نشست، استیون اوبراین، هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل از جامعه جهانی خواست برای کمک به قحطی‌زدگان در یمن در سال جاری بیش از دو میلیارد دلار در اختیار این سازمان قرار دهند.

حدود ۱۰ هزار نفر در دو سال گذشته به دلیل جنگ، گرسنگی و بیماری جان خود را در این کشور از دست داده‌اند.

به گفته دبیر کل سازمان ملل "در حال حاضر حدود ۱۹ میلیون نفر که دو سوم جمعیت یمن را شامل میشود به کمک های فوری نیاز دارند."

در کنفرانس امروز چند کشور از جمله آمریکا، کویت، آلمان و عربستان وعده کمک مالی داده‌اند.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متعهد شده یک میلیارد دلار برای کمک به یمن هزینه کند و ماه پیش ۵ میلیون نفر در این کشور را سیر کرد.

اما به گفته این سازمان هنوز ۹ میلیون نفر دیگر "نا امنی شدید غذایی" دارند.

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان ملل خواستار کمک به به چند میلیون قحطی‌زده یمنی شده است

بیش از دو سال است که یمن صحنه درگیری بین شورشیان حوثی مخالف دولت یمن و نیروهای دولتی است که با ورود ائتلاف به رهبری عربستان به جنگ در حمایت از نیروهای دولتی شدت و خشونت بیشتری گرفته است. حوثی‌های یمن از حمایت ایران برخوردارند و به گفته ناظران، در جریان رقابت بین حکومت به رهبری روحانیون شیعه در ایران و حکومت سلطنتی وهابی مذهب در عربستان سعودی، یمن به صحنه جنگ نیابتی بین دو طرف تبدیل شده است.

جامعه بین‌المللی و اکثر کشورهای جهان دولت به رهبری رئیس جمهوری یمن را دولت قانونی آن کشور می‌دانند اما عملیات نظامی ائتلاف بین‌المللی با انتقاداتی مواجه شده است. به گفته نهادهای مدافع حقوق بشر، در جنگ یمن تا کنون حدود ده هزار نفر کشته شده‌اند که بسیاری از آنان از غیرنظامیانی بوده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption خشکسالی به نابودی مزارع در منطقه منجر شده است

جنگ همراه با خشکسالی باعث کمبود شدید مواد غذایی در یمن شده و سازمان ملل تخمین زده است که در حال حاضر حدود هفده میلیون نفر از بیست و شش میلیون جمعیت یمن از امنیت غذایی برخوردار نیستند. این وضعیت به خصوص باعث بروز سوء تغذیه در میان کودکان یمنی شده است.

خشکسالی در منطقه همچنین باعث کمبود مواد غذایی در سومالی و سودان جنوبی هم شده است و اکسفام - که یک موسسه خیریه بریتانیایی است - از دولت این کشور و سایر کشورهای جهان خواسته است به جای ارسال اسلحه به طرف‌های درگیری در یمن، برای کمک به قحطی‌زدگان این کشورها اقدام کنند.

حق نشر عکس EPA
Image caption خشکسالی در یمن