چرا ترکیه حمله به مواضع کردها را ادامه می‌دهد؟

سنجار حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروه‌های مختلف کرد دو سال پیش توانستند داعش را از سنجار بیرون برانند

حملات هوایی ترکیه به مواضع کردها در عراق و سوریه در فاصله نزدیکی از پایگاه‌های آمریکا در این دو کشور صورت گرفته است. مشخص نیست که آنکارا این حملات را با واشنگتن هماهنگ کرده بود یا نه.

امروز صبح زود جنگنده‌های ترکیه کوهستان سنجار در عرا ق و کوهستان قره‌چوخ در نزدیکی شهر دیرک کردستان سوریه را بمباران کردند. ارتش ترکیه در بیانیه‌ای هدف این حملات را پایگاه‌های حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، اعلام کرد. اما در بمباران سنجار دست کم پنج تن از نیروهای کردستان عراق کشته و نه نفر زخمی شده‌اند.

وزارت پیشمرگه اقلیم کردستان عراق این حملات ترکیه را غیر قابل قبول خوانده و از طرف دیگر حضور نیروهای پ‌ک‌ک در سنجار را عامل حمله ترکیه به این منطقه دانسته است.

نیروهای یگان‌های حفاطت سنجار، ی‌ب‌ش، که نیروهای ایزدی وابسته به پ‌ک‌ک هستند، پیشتر پایگاه‌های خود را در سنجار تخلیه کرده بودند. آنها می‌گویند هواپیماهای شناسایی ترکیه از چند روز پیش در این منطقه پرواز می‌کردند و آنها انتظار این حملات را داشتند.

همزمان در حمله جنگنده‌های ترکیه به کوهستان قره چوخ در سوریه چندین تن از نیروهای یگان‌های مدافع خلق، ی‌پ‌گ، کشته و زخمی شدند. ی‌پ‌گ گفت ترکیه یکی از مراکز فرماندهی را که در آن مرکز مطبوعاتی، تجهیزات مخابراتی، ایستگاه رادیو محلی و بناهای نظامی بوده، به شدت بمباران کرده است.

‌ی‌پ‌گ یکی از موثرترین متحدان آمریکا در جنگ با داعش در سوریه است و آمریکا از آنان در عملیان تصرف رقه حمایت می‌کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترکیه نگران قدرت‌گیری نیروهای کرد در سوریه است و علیه آنها عملیاتی انجام داده است

صالح مسلم یکی از رهبران کردهای سوریه حمله هوایی دیشب را حمله به تمام کردهای منطقه خواند و گفت این حمله به عملیات علیه داعش ضربه خواهد زد. او از ائتلاف بین المللی علیه داعش خواسته از این گونه حملات را جلوگیری کنند.

ارتش ترکیه می‌گوید پ‌ک‌ک از این منطقه نیرو، سلاح، مواد منفجره و مهمات به داخل ترکیه می فرستد. ترکیه بارها از آمریکا خواسته از همکاری با کردهای سوریه دست بردارد.

اما آمریکا می گوید هیج مدرکی دال بر خصومت کردهای سوریه علیه ترکیه وجود ندارد. در چند ماه گذشته آمریکا نیروهای بیشتری به سوریه فرستاده و تجهیزات سنگین نظامی برای نیروهای دموکراتیک سوریه که اکثرا کرد هستند فرستاده است.

حملات ترکیه در حالی صورت می‌گیرد که دو هفته پیش رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، گفت پ‌ک‌ک در منطقه سنجار مناطق تحت کنترل خود را توسعه داده است. آقای اردوغان تهدید کرد ترکیه اجازه این کار را نخواهد داد و اگر لازم باشد به عملیات نظامی متوسل خواهد شد. نگرانی از حمله نیروی زمینی ارتش ترکیه به سنجار و مناطق تحت کنترل کردها در سوریه افزایش یافته است.

وقتی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به ایزدی‌های سنجار حمله کردند، نیروهای پ‌ک‌ک و ی‌پ‌گ به سنجار رفته و از پیشروی داعش و کشتار ایزدی‌ها جلوگیری کردند. اما پس از شکست داعش آنان این منطقه را ترک نکرده‌اند. این باعث تنش بین نیروهای حزب پارت دموکرات کردستان عراق، ک‌د‌پ، به رهبری مسعود بارزانی و پ‌ک‌ک شده است.

ماه پیش نیروهای وابسته به آقای بارزانی در کوهستان سنجار با نیروهای وابسته به پ‌ک‌ک درگیر شدند و در این درگیری چند نفر کشته و زخمی شدند. آقای بارزانی از پ‌ک‌ک خواسته برای حفظ آرامش این منطقه سنجار را ترک کند.

دولت ترکیه از رابطه نزدیکی با رهبران حزب دموکرات کردستان عراق برخوردار است و صدها نیروی ارتش ترکیه در مناطق تحت کنترل ک‌دپ مستقر هستند.

در عین حال پنج فراکسیون احزاب اصلی کردستان عراق حملات هوایی ترکیه را محکوم کردند و خواهان تحقیقات بین المللی شده‌اند.

موضوعات مرتبط