آمریکا تحویل شبکه دفاع ضد موشکی به کره جنوبی را آغاز کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption شبکه ضد موشکی تاد با هدف تقویت توان دفاعی کره جنوبی در برابر حملات موشکی کره شمالی نصب می‌شود

آمریکا تحویل تجهیزات شبکه دفاع ضدموشکی به کره جنوبی را آغاز کرده است.

روز چهارشنبه، ۶ اردیبهشت (۲۶ آوریل)، تحویل نخستین بخش از تجهیزات شبکه دفاع ضد موشکی آمریکایی تاد THAAD به کره جنوبی آغاز شد در حالیکه در هفته‌های اخیر، جنگ تبلیغاتی و جدال لفظی بین کره شمالی با آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن کشور باعث افزایش تنش در شبه‌جزیره کره شده است.

استقرار این شبکه دفاع ضد موشکی در پی توافق دو کشور در سال گذشته صورت می‌گیرد و هدف از آن افزایش توان دفاعی کره جنوبی در برابر احتمال حمله موشکی کره شمالی است.

وزارت دفاع کره جنوبی گفته است که این شبکه هر چه سریعتر راه‌اندازی و عملیاتی خواهد شد.

هنگام ورود تجهیزات تاد به استان سئونگجوو در جنوب کره جنوبی ، چند صد نفر در مخالفت با استقرار این شبکه موشکی دست به تظاهرات زدند و در درگیری با پلیس، ده نفر زخمی شدند که سه نفر به درمان در بیمارستان نیاز پیدا کردند. تظاهرکنندگان نسبت به آثار استقرار این شبکه بر شرایط محیط زیست و همچنین تاثیر آن در تشدید تنش و افزایش احتمال جنگ معترض بودند.

حق نشر عکس EPA
Image caption مخالفان نصب شبکه دفاع ضد موشکی در محل ورود تجهیزات تاد دست به تظاهرات زدند

توافق بر سر استقرار شبکه موشکی ساخت آمریکا بین دولت پارک گون-هه، رئیس جمهوری برکنار شده کره جنوبی و دولت آمریکا صورت گرفت. انتخابات ریاست جمهوری برای برگزیدن جانشین خانم پارک در ماه آینده برگزار می‌شود و بین نامزدهای این انتخابات در مورد خرید این شبکه دفاع ضد موشکی اختلاف نظر وجود دارد. برخی از نامزدها گفته‌اند که این اقدام "دست و پای دولت بعدی" را در زمینه روابط خارجی بسته است.

توافق برای استقرار تاد در کره جنوبی با واکنش تند دولت چین هم مواجه شد. وجود این موشک‌ها در کره جنوبی باعث تضعیف نسبی برتری نظامی چین می‌شود و دولت چین آن را عاملی در "مختل کردن توازن قوا" در منطقه توصیف کرده است. جمهوری خلق چین در واکنش به این توافق محدودیت‌هایی را برای سفرهای توریستی به کره جنوبی وضع کرد که از روز ۱۵ مارس سال جاری به اجرا درآمد.

شهروندان چینی گروه بزرگی از گردشگران خارجی در کره جنوبی را تشکیل می‌دهند و به گفته دست اندرکاران صنعت گردشگری کره جنوبی، اقدام دولت چین باعث شده تا طی همین مدت کوتاه، درآمد این صنعت حدود ۴۰ درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش یابد. همچنین، توصیه دولت چین به شهروندان آن کشور در خودداری از خرید کالاهای ساخت کره جنوبی به برخی صنایع این کشور آسیب زده و شرکت خودروسازی هیوندای از کاهش قابل توجه فروش خود خبرداده است.

شبکه دفاع ضد موشکی تاد به منظور ردیابی و انهدام موشک‌های بالستیک کوتاه-برد و میان-برد طراحی شده و کره جنوبی با توافق خرید آنها از آمریکا، از اقدام برای تولید موشک در داخل خودداری ورزیده است.

کره شمالی یک برنامه وسیع تولید تسلیحات هسته‌ای و موشکی را دنبال می‌کند که با توجه به اختلافات بین دو کره، باعث نگرانی کره جنوبی شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس ضد شورش برای جلوگیری از حمله تظاهرکنندگان به خودروهای حامل تجهیزات در محل مستقر شده بود

مطالب مرتبط