آیا مارین لوپن می‌تواند پیروز نبرد الیزه باشد؟

مارین لوپن حق نشر عکس Google
Image caption مارین لوپن به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه رسیده اما در نظرسنجی‌ها با فاصله از رقیبش، امانوئل مکرون عقب است

ده روز مانده به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، نظرسنجی‌ها امانوئل مکرون نامزد میانه‌رو را پیشتاز نشان می‌دهند. طبق این آمار مارین لوپن با حدود ۴۰ درصد آرا، فاصله‌ای زیاد را باید جبران کند. اما این پایان ماجرا نیست. خانم لوپن حالا تمام نقشه‌های ممکن را به کار گرفته تا اختلاف را کم کند. شاید بشود او را به فرمانده‌ای تشبیه کرد که از نیمه‌شب پیروزی در دور اول اسلحه را به سمت دشمن گرفته اما رو به سنگر حریف، لبخند می‌زند.

شیطان در جزئیات است

چهارشنبه ۲۶ آوریل، دو نامزد از پوسترهای دور دوم خود رونمایی کردند. در پوستر خانم لوپن، کتابخانه پشت سر و میزی که بر آن نشسته دکوری است مناسب برای کسی که خود را وکیل مردم فرانسه می‌خواند. آن لبخند محو و نگاه حالا مهربان شده مارین لوپن با چهره قاطع همیشگی او شباهت چندانی ندارد. او چهره زنی پرمشغله و زنی دلسوز را پیدا کرده که به گفته خودش برای فرانسه مادری می‌کند.

Image caption یکی از پوسترهای تبلیغاتی لوپن

مجموعه گزارش‌های آیدین صالحی درباره انتخابات فرانسه:

اما پوستر تبلیغاتی امانوئل مکرون در نگاه اول به یک عکس پرسنلی شبیه است. از همان‌هایی که برای گذرنامه می‌گیرند و صاحب عکس همیشه معتقد است که خوب نیافتاده. اما به جزئیات که دقت کنیم هوشمندی‌های این عکس هم کم نیست. آن سایه روشن‌های پس زمینه را ببینید و به جای آقای مکرون دقت کنید. درست در مرز تاریکی و روشنایی. شعار امانوئل مکرون میانه روی است و ایستادن در میان مرزهای احزاب راست و چپ فرانسه. رسم شکل برای این جمله یک همچین عکسی می‌شود.

Image caption پوستر تبلیغاتی امانوئل مکرون

شادی پیش از گل

داستان به شب انتخابات برمی‌گردد و مهمانی پر سر و صدای تیم مکرون. نامزد پیروز دور اول اعضای تیمش را به یک بار پاریسی برد، جشنی که ده‌ها جام در آن به سلامتی مکرون پر و خالی می‌شد. بعد از آن شب امانوئل مکرون در تمام مصاحبه‌ها تکرار کرده که مست پیروزی نیست و کار را تمام شده نمی‌داند. مارین لوپن هم همین را می‌گوید. خانم لوپن حالا سر قلابش در میان طرفداران نامزدهای شکست خورده است و با ته آن، بر سر برنامه‌های مکرون می‌زند. آن قدر که وقتی مجری تلویزیون از او می‌پرسد که آیا هیچ چیزی در امانوئل مکرون را تحسین می‌کنید، خانم لوپن قاطعانه می‌گوید : هیچ .

یکی در مقابل همه

مارین لوپن تنها ساعاتی بعد از راه یابی به دور دوم انتخابات اعلام کرد که از رهبری حزب جبهه ملی کناره گیری می‌کند. حزبی با عقاید راست افراطی که بدون نام لوپن در هیچ جای جهان شناخته شده نیست. حرکتی تاکتیکی که از سوی خانم لوپن که هم او را حداقل در ظاهر از گذشته پرجنجال حزب ( اتهام های یهودی ستیزی، اسلام هراسی و نژادپرستی) جدا می‌کند و هم می‌تواند او را زنی مستقل در مقابل مردی دست پرورده سیستم نشان دهد. مارین لوپن از صبح پیروزی در دور اول ، وقتش را در بازارهای محلی و کارگران پرمشکل گذرانده تا خود را نامزدی نزدیک به مردم نشان دهد. اما آیا این تلاش‌ها راه به جایی می‌برد؟

حق نشر عکس Getty Images

مکرون، قرص بزرگ تلخ

اگر تمام کسانی که گفته‌اند دور دوم از حب میانه روی یا بغض افراطی‌ها به پای صندوق می‌آیند به قولشان عمل کنند کار مارین لوپن تمام است. اما کافی است یک سوم این افراد زیر حرفشان بزنند تا مصائب مکرون جدی شود. سرژ گلَم ریاضی دانی است که این احتمال را حساب کرده. او می‌گوید اگر ۹۰ درصد کسانی که گفته‌اند به مارین لوپن رای می‌دهند پای صندوق بیایند آن وقت امانوئل مکرون نیاز دارد تا دستکم ۶۶ درصد طرفدارانش را در حوزه‌های رای ببیند. چون در غیر این صورت مارین لوپن رئیس جمهور است.

این محقق فرانسوی می‌گوید پاشنه آشیل مکرون همین بدقولی‌های روز انتخابات است. این را بگذارید کنار این که برای بسیاری رای به مکرون تنها برای سد کردن راه لوپن به الیزه است. این رای دهندگان هیچ نوع نزدیکی با برنامه‌های مکرون احساس نمی‌کنند و تنها او را قرص تلخ بزرگی می‌بینند که برای مقابله با راست افراطی باید بلعید.

تا روز انتخابات مارین لوپن سعی می‌کند نشان دهد که خوردن این قرص بی‌دلیل است. تلاش می‌کند تا ماسک پرجنجال گذشته را کنار بگذارد و به رای دهندگان امانوئل مکرون بگوید دلیلی ندارد که روز تعطیل را در حوزه‌های رای گیری بگذرانید. خانم لوپن ده روز وقت دارد که نشان دهد ترسناک نیست. اگر درباره استراتژی لوپن شک دارید، یک بار دیگر به عکس پوسترش نگاه کنید.