ونزوئلا از سازمان کشورهای آمریکایی خارج می‌شود

حق نشر عکس EPA
Image caption در موج جدید اعتراض‌ها در ونزوئلا تاکنون دست‌کم سی نفر کشته شده‌اند

ونزوئلا می‌گوید قصد دارد از عضویت در سازمان کشورهای آمریکایی کناره‌گیری کند. دولت ونزوئلا، این سازمان را که دفتر مرکزی آن در واشنگتن قرار دارد به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده است.

ونزوئلا تصمیم خود را پس از آن علنی کرد که اعضای این سازمان به برگزاری نشستی از وزرای خارجه عضو برای بررسی بحران فزاینده در این کشور رای مثبت دادند.

کشورهای همسایه ونزوئلا نگران افزایش بی‌ثباتی در این کشور هستند.

اعتراض‌های خشونت‌آمیز مخالفان دولت روز چهارشنبه هم در کاراکاس پایتخت ونزوئلا ادامه داشت و یک معترض نیز در این تظاهرات کشته شد.

این معترض در درگیری با پلیس مورد اصابت یک نارنجک اشک‌آور قرار گرفت.

در موج جدید اعتراض‌ها علیه نیکولاس مادورو رئیس جمهوری این کشور که از ماه گذشته آغاز شده است تاکنون دست‌کم سی نفر کشته شده‌اند.

ونزوئلا که با رکود اقتصادی بی سابقه روبروست در هفته های گذشته با راهپیمایی های متعدد علیه نیکلاس مادورا، رئیس جمهور چپ‌گرا و جانشین هوگو چاوز، روبرو است.

بحران سیاسی ونزوئلا با وخامت شرایط اقتصادی در سال ۲۰۱۴ و ناخرسندی مردم آغاز شد و کسب اکثریت پارلمانی توسط احزاب مخالف دولت در انتخابات سال ۲۰۱۵ آن را علنی کرد.

مخالفان با متهم کردن دولت به بی‌کفایتی، فساد و سوء مدیریت اقتصادی، خواستار کناره‌گیری رئیس جمهوری شدند.

به تازگی نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا با برگزاری انتخابات و گفت و گو با مخالفان دولت موافقت کرده است اما اعتراض ها به کارنامه دولت او همچنان ادامه دارد.

موضوعات مرتبط