تصمیم محمود عباس 'برق ساکنان نوار غزه را قطع خواهد کرد'

غزه حق نشر عکس AFP
Image caption در حال حاضر هم ساکنان نوار با کمبود جدی برق مواجه هستند

در پی تصمیم تشکیلات خودگردان فلسطینی ساکنان نوار غزه با امکان قطع برق مواجه هستند.

مقامات اسرائیلی روز پنجشنبه ٧ اردیبهشت (٢٧ آوریل) گفتند که به تشکیلات خودگردان فلسطینی اطلاع داده‌اند که دیگر مسئول پرداخت پول برق وارداتی نوار غزه از اسرائیل نخواهند بود. به گفته آنان، توقف پرداخت بهای برق به معنی آن است که ممکن است حدود دو میلیون نفر ساکنان این بخش از سرزمین‌های فلسطینی با قطع کامل برق مواجه شوند.

سامی ابوزهری، سخنگوی حماس این تصمیم را "اقدام به تشدید اختلاف و اقدامی جنون آمیز" توصیف کرده است.

برخلاف تشکیلات خودگردان، جنبش حماس موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و به عملیات مسلحانه به منظور نابودی اسرائیل متعهد است و اسرائیل هم حماس را یک سازمان تروریستی می‌داند و از هرگونه ارتباطی با آن خودداری می‌کند. به همین دلیل، تشکیلات خودگردان طرف معامله اسرائیل در زمینه معاملات مربوط به تامین گاز و برق مصرفی ساکنان نوار غزه است.

به گفته ناظران، هدف محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان از این اقدام وارد کردن فشار بیشتر بر گروه حماس است که از سال ٢٠٠٧ اداره امور نوار غزه را در دست گرفته و این بخش از سرزمین‌های فلسطینی را از حوزه اختیارات تشکیلات خودگردان خارج کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption وعده‌های محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان، و اسماعیل هنیه، رئیس دولت حماس، برای وحدت فلسطینیان تحقق نیافته و باعث تضعیف موقعیت فلسطینیان شده است

در حالیکه انتظار می‌رود دولت جدید آمریکا به زودی به اقداماتی جهت احیای روند مذاکرات صلح فلسطینیان و اسرائیل دست بزند، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان در نظر دارد با کسب نوعی اقتدار بر امور نوار غزه، موقعیت فلسطینیان را در مذاکره با اسرائیل تقویت کند. این مذاکرات از سال ٢٠١٤ تا کنون متوقف بوده است.

دفتر ارتباط ارتش اسرائیل با تشکیلات خودگردان در اطلاعیه‌ای گفته است که این تشکیلات اطلاع داده است که "فورا پرداخت برق صادراتی اسرائیل به نوار غزه را که تامین کننده ٣٠ درصد برق مصرفی این منطقه است قطع خواهد کرد." با توجه به اینکه نیروگاه مستقر در غزه فعالیتی ندارد و صادرات برق از مصر نیز نامنظم است، اسرائیل تنها منبع قابل اعتماد تامین برق ساکنان غزه بوده است هرچند به دلیل کمبود برق، اکثر ساکنان غزه هر روز تنها از چهار تا شش ساعت برق برخوردارند.

بهای برق صادراتی اسرائیل به غزه هر ماه به حدود ١١ میلیون دلار می‌رسد که از محل مالیاتی تامین می‌شود که اسرائیل به نمایندگی از سوی تشکیلات خودگردان از فلسطینیان دریافت می‌کند. تصمیم اخیر تشکیلات خودگردان به معنی لغو مجوز برداشت اسرائیل از این منبع مالی است.

در ژوئن سال ٢٠٠٧، پس از چند ماه درگیری بین شبه‌نظامیان جنبش اسلامگرای حماس و نیروهای تشکیلات خودگردان، شبه‌نظامیان حماس ماموران تشکیلات خودگردان را از غزه اخراج کردند و این بخش از سرزمین‌های فلسطینی را از حوزه اختیارات تشکیلات خودگردان خارج ساختند.

قرار است کشور مستقل فلسطینی در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه ایجاد شود اما در حال حاضر تشکیلات خودگردان اداره امور کرانه باختری رود اردن و حماس اداره امور غزه را در دست دارند. وعده‌های مکرر تشکیلات خودگردان و حماس برای تلاش جهت وحدت سرزمین‌های فلسطینی تا کنون تحقق نیافته و این وضعیت طبیعتا موقعیت فلسطینیان در مذاکره با اسرائیل را تضعیف کرده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption برق وارداتی از اسرائیل تنها منبع قابل اطمینان تامین برق مورد نیاز ساکنان غزه بوده است