ترامپ: کره جنوبی بهای شبکه دفاع ضدموشکی را بپردازد

حق نشر عکس AFP
Image caption ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی با انتقاد از کلینتون به عنوان عامل تهیه و تصویب "توافقنامه وحشتناک" با کره جنوبی، وعده تجدید نظر در آن را داد

رئیس جمهوری آمریکا خواستار تجدید نظر در توافق تجاری با کره جنوبی و دریافت بهای تجهیزات دفاع ضد موشکی ارسالی به آن کشور شده است.

در حالیکه آمریکا برنامه نصب تجهیزات دفاع ضد موشکی تاد THAAD در خاک کره جنوبی را آغاز کرده است، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواستار تغییر در شرایط تحویل این تجهیزات به کره جنوبی شده و افزوده است که در نظر دارد "توافق وحشتناک" تجاری با کره جنوبی را یا برهم بزند یا دوباره آن را مورد مذاکره قرار دهد.

نصب شبکه دفاعی تاد براساس توافقی صورت می‌گیرد که سال گذشته بین دولت باراک اوباما و دولت پارک گون-هه، رئیس جمهوری برکنار شده کره جنوبی امضا شد. براساس این توافق، کره جنوبی موافقت کرد از تولید داخلی سیستم‌های موشکی خودداری ورزد و به جای آن، از کمک آمریکا در این زمینه برخوردار شود. هدف از نصب این شبکه، تقویت بنیه دفاعی کره جنوبی در برابر برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی بوده است.

آقای ترامپ گفت که "من به کره جنوبی اطلاع داده‌ام که شایسته است آنان قیمت این شبکه را به ما بپردازند، این یک شبکه یک میلیارد دلاری است، تجهیزاتی فوق العاده عالی که موشک‌ها را در هوا هدف قرار می‌دهد و منهدم می‌کند."

یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی گفته که براساس توافق بین دو کشور، ایالات متحده هزینه تهیه و نصب تجهیزات تاد را برعهده گرفته و دولت کره جنوبی نیز زمین مورد نیاز برای نصب این تجهیزات را به طور رایگان تامین کرده است. وی گفت که هیچ تغییری در این توافق صورت نگرفته و دولت آمریکا هم هنوز تقاضایی برای تجدید نظر در توافقنامه دوجانبه تسلیم دولت کره جنوبی نکرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption درخواست ترامپ برای دریافت بهای تاد همزمان با آغاز نصب این تجهیزات و اعتراضاتی نسبت به آن مطرح شده است

همچنین، مشاور مون جی-این، نامزد پیشتاز در مبارزات جاری انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی، گفته است که درخواست رئیس جمهوری آمریکا برای دریافت هزینه نصب شبکه دفاع ضد موشکی "گزینه ناممکن است."

کارشناسان مستقل هزینه نصب و راه اندازی شبکه دفاع ضدموشکی تاد در کره جنوبی را حدود یک میلیارد و دویست میلیون دلار تخمین زده اما گفته‌اند که ایالات متحده مایل به فروش این تجهیزات و انتقال مالکیت و فناوری آن به کره جنوبی نبوده زیرا می‌خواسته این تجهیزات را در اختیار خود داشته باشد و حتی در صورت نیاز، به خارج از کره جنوبی منتقل کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هدف از نصب شبکه دفاعی تاد تقویت بنیه دفاعی کره جنوبی در برابر برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی بوده است

آقای ترامپ که در مصاحبه با خبرگزاری رویترز سخن می‌گفت، همچنین توافق تجاری پنج ساله بین آمریکا و کره جنوبی را "غیر قابل قبول" خواند و وعده داد که پس از اینکه دولت او "توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی" بین ایالات متحده، کانادا و مکزیک را مورد بازنگری قرار داد، به توافق با کره جنوبی نیز رسیدگی کند.

دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی سال گذشته، امضا و تصویب توافق تجاری با کره جنوبی - موسوم به کوروس KORUS - را به هیلاری کلینتون، رقیب خود از حزب دموکرات نسبت داد که در سال ٢٠١١ در مقام وزیر خارجه، متن نهایی آن را برای تصویب در کنگره تهیه کرده بود.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این سئوال که چه زمانی قصد خود برای مذاکره مجدد در مورد توافق تجاری را اعلام خواهد کرد، گفت: "بسیار زود. همین الان قصد خود را اعلام می‌کنم."

یکی از شعارهای اصلی دونالد ترامپ در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، اولویت دادن به منافع آمریکا در روابط با کشورهای دیگر بود. او امتیازدهی اقتصادی آمریکا به متحدان این کشور از جمله در زمینه‌های دفاعی را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود که کشورهای برخوردار از حمایت نظامی ایالات متحده باید هزینه آن را به آمریکاییان بپردازند.

توافق بازرگانی بین کره جنوبی و آمریکا باعث گسترش مبادلات دو طرف شد به نحوی که ارزش مبادلات از حدود ١٣ میلیارد دلار در سال ٢٠١٢ (سال اجرایی شدن توافق) به نزدیک به ٢٨ میلیارد دلار در سال ٢٠١٦ افزایش یافت. بخش قابل توجهی از این افزایش شامل گسترش صادرات کره جنوبی به ایالات متحده بوده و اظهارات آقای ترامپ باعث شد تا شاخص بهای سهام در بازارهای کره جنوبی در معاملات صبح جمعه تنزل کند.

آقای ترامپ در همین مصاحبه، با حمله لفظی شدید به کره شمالی، درباره "درگیری عمده" با آن کشور هشدار داد.