دسترسی به سایت اینترنتی ویکی‌پدیا در ترکیه مسدود شد

حق نشر عکس GETTY IMAGES/PETERMACDIARMID
Image caption سایت اینترنتی ویکی پدیا از سوی مقامات ترکیه مسدود شده است بدون آن که دلیل مشخصی برای این اقدام داده شود

ترکیه دسترسی به دانشنامه آنلاین ویکی پدیا، یکی از محبوب ترین سایت های اینترنتی را مسدود کرده است.

یک گروه نظارت بر اینترنت ترکیه (The Turkey Blocks group) می گوید که دسترسی به این سایت از ساعت ۸ بامداد امروز شنبه ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) قطع شد.

به گفته این گروه نظارت بر اینترنت، شهروندان استانبول بدون استفاده از وی پی ان (شبکه خصوصی مجازی) قادر به دسترسی به هیچ یک از صفحات ویکی پدیا نیستند.

سازمان اطلاعات و فناوری اطلاع رسانی ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد که "بعد از ارزیابی های فنی و بررسی های حقوقی بر اساس ماده ۵۶۵۱ قانون نظارت اینترنتی این تصمیم اتخاذ شده است."

گروه نظارت براینترنت ترکیه و رسانه های این کشور منجمله روزنامه حریت اعلام کرده اند که ممنوعیت ویکی پدیا یک تصمیم موقتی است و باید ظرف چند روز آینده با بررسی کامل دادگاه و حکم قضایی تایید شود.

به گفته مارک لوئن، خبرنگار بی بی سی در ترکیه، مسدود کردن سایت های اینترنتی از سوی دولت بارها انجام گرفته و توییتر، فیس بوک، یوتیوب و سایت های مخالفان دولت بارها مسدود شده اند.

به گفته منتقدان دولت رجب طیب اردوغان، این اقدامات در جهت مهار کردن آزادی بیان در ترکیه است.

تصمیم به مسدود کردن ویکی پدیا با خشم فراوان کاربران اینترنتی روبرو شده است که به اعتقاد بعضی از آن ها هدف از این گونه اقدامات جلوگیری از هرگونه انتقاد از آقای اردوغان است.