ترامپ با انتقاد از رسانه‌ها: در ۱۰۰ روز گذشته موفق‌ترین بوده‌ام

آقای ترامپ در میان هزاران هوادار پرشور خود در پنسیلوانیا حاضر شد حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ در میان هزاران هوادار پرشور خود در پنسیلوانیا حاضر شد

دونالد ترامپ در میان هودارانش که برای جشن یکصدمین روز ریاست جمهوری او در پنسیلوانیا جمع شده بودند با حمله به رسانه‌ها و منتقدانش گفت در ۱۰۰ روز گذشته به تمامی وعده‌هایش وفادار مانده و دولت او "موفق‌ترین" بوده است.

آقای ترامپ روز شنبه (۲۹ آوریل - نهم اردیبهشت) با غیبت در مراسم سالانه شام با گزارشگران به هوادارانش در پنسیلوانیا، گفت: "خوشحالم که فرسنگ‌ها از منجلاب واشنگتن دورم. امروز در واشنگتن جمع بزرگی از 'بازیگران هالیوودی' گرد هم آمده بودند اما من خوشحالم که اینجا و در میان آدم‌های بهتری هستم."

اشاره آقای ترامپ به تجمع‌های گسترده امروز در پایتخت و دیگر شهرهای آمریکا بود که طی آنها مخالفان کاخ‌سفید با برپایی تظاهرات‌های سراسری به سیاست‌های محیط زیستی او اعتراض کردند.

بیشتر بخوانید:

تظاهرات گسترده علیه سیاست‌های محیط زیستی ترامپ

صد روز بعد؛ ترامپ تا چه حد به وعده‌های انتخاباتی‌اش وفادار بوده؟

از زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان (اوایل دهه ۸۰ میلادی) تاکنون هیچ رئیس‌جمهوری مراسم شام گزارشگران را از دست نداده بود اما آقای ترامپ که امروز یکصدمین روز حضورش در راس دولت آمریکا را همراه با هوادارانش جشن گرفته بود به آنها گفت: "مراسم شام امشب آنها (گزارشگران) خیلی حوصله سربر خواهد شد."

او همچنین با "جعلی خواندن" دوباره اخبار رسانه‌های آمریکایی انتقادهای آنها در یکصد روز گذشته را نادرست خواند و گفت: "ما در این مدت به وعده‌هایمان وفادار بوده‌ایم و نبردهای اصلی هنوز در راه است."

آقای ترامپ همچنین در مراسم شنبه عصر، با تکرار بسیاری از شعارهای انتخاباتی‌اش، دوباره به هوادارانش وعده داد که اشتغال ایجاد کند، مهاجران غیرقانونی را بیرون کند و از ورود اسلام گرایان افراطی جلوگیری و دیوار حائل میان کشورش و مکزیک را بنا کند.

با وجود این او در دو زمینه شعارهای قبلی اش را به نوعی "تعدیل" کرد؛ او با اشاره به کمک چین برای مهار کره‌شمالی از پکن به نیکی یاد کرد و همچنین به جای خروج کامل از پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی، نفتا، گفت که با رهبران مکزیک و کانادا (با در نظر گرفتن منافع آمریکا) بر سر اصلاح این پیمان مذاکره می‌کند.

سخنرانی امروز آقای ترامپ که یک بار دیگر یادآور میتینگ‌های پرحرارت انتخاباتی او بود، در حالی ایراد شد که بسیاری از ناظران بر عملکرد کاخ سفید در ۱۰۰ روز گذشته "موفقیت دولت جدید" را زیر سوال برده‌اند.

شکست آقای ترامپ برای جایگزین کردن طرح بیمه همگانی باراک اوباما؛ متوقف کردن حکم حکومتی او (از سوی دادگاه فدرال) برای جلوگیری از ورود شهروندان چند کشور مسلمان؛ عقب نشینی و پس گرفتن بودجه درخواستی او برای احداث دیوار مکزیک در کنگره، اخراج مایکل فلین، مشاور امنیت ملی آقای ترامپ در کمتر از یکماه از آغاز به کار و توقف حکم تادیبی او برای محدود کردن بودجه‌های فدرال شهرهایی که از فرمان مهاجرتی او سرباز زده‌اند... همگی مواردی هستند که منتقدان آقای ترامپ با استناد به آنها دولت جدید آمریکا را دست کم در یکصد روز نخست فعالیتش "سوال برانگیز" ارزیابی می‌کنند.

مطالب مرتبط