انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه؛ دو نامزد برتر

نسبت نهایی رای‌های مارین لوپن و امانوئل مکرون حق نشر عکس Getty Images
Image caption نسبت نهایی رای‌های مارین لوپن و امانوئل مکرون

انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه روز یکشنبه ۲۳ آوریل ۲۰۱۷ برگزار شد. هیچ‌کدام از نامزدهای انتخابات نتوانند در دور نخست اکثریت آرا را کسب کنند. از میان یازده نامزد ریاست‌جمهوری، مارین لوپن و امانوئل مکرون به دور دوم که در هفتم ماه می برگزار خواهد شد راه یافتند.

بیشتر بخوانید

لوپن؛ وکیل مهاجران و خواهان اخراج آن‌ها

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مارین لوپن

مارین لوپن ۴۸ ساله آخرین فرزند خانواده "لو پن" و رهبر جبهه ملی فرانسه، می‌خواهد برای نخستین بار حزبش را پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری کند. او که پیشتر به وکالت مشغول بود در برخی از محاکمه‌ها از حقوق مهاجران دفاع می‌کرد اما حالا رهبری حزب راست افراطی را در اختیار دارد و خواستار خروج آن‌ها از فرانسه است.

مارین لوپن در سال ۲۰۱۱ رهبری جبهه ملی را از پدرش تحویل گرفت و یک سال بعد در انتخابات ریاست‌جمهوری مقام سوم را به دست آورد. در ادامه این مسیر، او توانست موفقیت‌های بزرگی در انتخابات محلی برای حزبش کسب کند و حالا نظرسنجی‌ها از راه‌یابی او به دور دوم انتخابات ۲۰۱۷ خبر می‌دهد.

او یک‌ سال پیش از رهبری حزبش، در اظهارنظری، نمازخواندن مسلمانان را در خیابان با اشغال آلمان مقایسه کرد و مورد انتقادهای بسیاری قرار گرفت. حالا اما موضعش را ملایم کرده است و می‌گوید اسلام با دموکراسی فرانسه «ناسازگار» نیست. او در این سال‌ها کوشیده است تا اعتماد جوامع یهودی را نیز جلب کند. لوپن که سال‌هاست به "نژادپرستی" متهم می‌شود و رابطه نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه دارد، از طرف روشنفکران فرانسه "رهبری پوپولیست" توصیف می‌شود.

او موافق خروج فرانسه از اتحادیه اروپا است و می‌خواهد با برگزاری یک رفراندوم، با بروکسل بر سر ایجاد اتحادیه اروپای جدید مذاکره کند. اخراج "اتوماتیک" مهاجران غیرقانونی و کاهش مهاجرت قانونی به ده هزار نفر در سال، از دیگر برنامه‌های او است. لوپن همچنین گفته است که در نظر دارد مساجد "تندرو" را تعطیل کند و شهروندان فرانسه را در اولویت دریافت مسکن عمومی قرار دهد. سن بازنشستگی مورد قبول لوپن ۶۰ سال با تضمین ۳۵ ساعت کار در هفته است.

او که خود را مخالف سرسخت "بنیادگرایی" می‌داند، به سواستفاده مالی از امتیازاتی متهم است که نمایندگی در پارلمان اروپا برای او به همراه داشت. لوپن در سال ۲۰۰۴ توانست به این پارلمان راه‌ یابد و تاکنون به عنوان نماینده شمال غربی فرانسه، در آن حضور دارد.

مکرون؛ شانس اول ریاست‌جمهوری فرانسه

حق نشر عکس Getty Images
Image caption امانوئل مکرون

طبق نظرسنجی‌ها، امانوئل مکرون ۳۹ ساله رقیب سرسخت مارین‌ لوپن در دور دوم انتخابات فرانسه خواهد بود. او این شانس را دارد که با شکست لوپن، جوان‌ترین رییس‌جمهور این کشور باشد. اوج‌گیری چشم‌گیر مکرون در حالی اتفاق افتاده است که او هیچ پیشینه سیاسی قدرتمندی ندارد؛ هیچ‌وقت نماینده پارلمان نبوده و برای اولین بار وارد کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری شده است. او یک‌سال پیش از کاندیداتوری، در ژانویه ۲۰۱۶ جنبشی موسوم به "به پیش" را با شعار "نه راست، نه چپ" پایه‌گذاری کرد که باعث تضعیف موقعیتش میان سوسیالیست‌ها شد. او البته از سال ۲۰۱۴ به عنوان وزیر اقتصاد فرانسوا اولاند در کابینه دولت حضور داشت و پیش از آن‌ هم، مشاور اقتصادی رییس‌جمهور فرانسه بود.

"قانون مکرون" بخشی از اعتبار این کاندیدای ریاست‌جمهوری است؛ اصلاحاتی جنجالی در حوزه اقتصاد. مثل مجوز باز ماندن مغازه‌ها در روزهای یکشنبه برای مدتی طولانی‌تر و حمایت از شرکت‌های نوپا در عرصه دیجیتال.

او پیش‌تر عضو حزب سوسیالیست بود اما حالا می‌گوید در تلاش است تا ارزش‌های فرهنگی چپ را با ارزش‌های اقتصادی راست در هم آمیزد. او خود را "میانه‌رو" می‌داند و طرفدار بازار و تجارت آزاد و همچنین اتحادیه اروپا است و از سیاست‌های آنگلا مرکل در قبال پناهجویان حمایت می‌کند و با منع حجاب نیز مخالف است.

طبق برنامه‌هایی که این کاندیدا ارایه داده است، می‌خواهد بیکاری را از ۹.۷ درصد به ۷ درصد کاهش دهد. ۵۰ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری عمومی برای پشتیبانی از طرح‌های آموزش کار، جدا شدن از زغال‌سنگ و حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر، کاهش مالیات شرکت‌های بزرگ و پوشش تمامی هزینه‌های مربوط به عینک، دندان‌های مصنوعی و سمعک از جمله دیگر برنامه‌های او است.

مکرون در حال حاضر با اتهام "پارتی‌بازی، همدستی و پنهانکاری" مواجه شده و تحقیقات پیرامون این پرونده آغاز شده است.