اتحادیه اروپا: ترزا می درک درستی از کارکرد اتحادیه ندارد

may حق نشر عکس Getty Images

مقامات عالی‌رتبه اتحادیه اروپا به بی‌بی‌سی گفته‌اند که مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) ممکن است بی‌نتیجه بماند چون دولت بریتانیا درک درستی از روند خروج ندارد.

در روزهای گذشته مقامات مختلف اتحادیه اروپا موضع ترزا می نخست وزیر بریتانیا را در مورد مسائل مهم زیر سوال برده و گفته‌اند او از نحوه کار بروکسل (مرکز اتحادیه اروپا) غافل است.

سه هفته پیش ترزا می اعلام انتخابات زودهنگام کرد و با شعار دولت "قوی و باثبات" وارد رقابت‌های انتخابی شد. او به رای دهندگان بریتانیایی گفت هر رایی که به او بدهند دست او را در مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بازتر خواهد کرد.

اما در این مدت رهبران اروپایی آشکارا یا تلویحی، در توییتر یا در مصاحبه و سخنرانی، مواضع ترزا می را به چالش کشیده‌اند.

در آخرین مورد، روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه گزارشی از شام کاری ترزا می و ژان کلود یونکر رییس کمیسیون اروپا منتشر کرده که به نوشته این روزنامه به مجادله کشیده است.

حق نشر عکس PA
Image caption ژان کلود یونکر و ترزا می در مقابل دفتر نخست وزیری بریتانیا

این مهمانی شام چهارشنبه ۲۶ آوریل در بریتانیا برگزار شده است.

فرانکفورتر آلگمانیه که منبع خود را مقامات کمیسیون اروپا ذکر کرده می‌نویسد وقتی ترزا می به آقای یونکر می‌گوید که می‌خواهد برگزیت را بدل به موفقیت کند رییس کمیسیون اروپا پاسخ داده "برگزیت نمی‌تواند تبدیل به موفقیت شود و هر بار که این را می‌شنوم بیشتر از قبل به آن شک می‌کنم و الان ده برابر قبل شک دارم."

آقای یونکر همچنین متعجب شده که ترزا می به او گفته تکلیف اروپایی‌های ساکن بریتانیا و بریتانیایی‌های ساکن اروپا را می‌توان در دو ماه آینده روشن کرد.

به گزارش فرانکفورتر آلگماینه، زمانی که ترزا می به آقای یونکر گفته بریتانیا هیچ بدهی‌ای به اتحادیه اروپا ندارد آقای یونکر به او یادآوری کرده بریتانیا در حال خروج از اتحادیه اروپا است نه ترک عضویت در یک "باشگاه گلف."

به نوشته این روزنامه آقای یونکر به خانم می گفته که اگر بریتانیا برای "طلاق" از اتحادیه اروپا مهریه‌اش را نپردازد ممکن است هیچ توافق تجاری بین بریتانیا و اتحادیه اروپا حاصل نشود.

برخی گزارش‌ها حاکی است که پس از ضیافت شام هفته پیش، آقای یونکر به آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفته که خانم می "در کهکشان دیگری زندگی می‌کند."

حق نشر عکس PA
Image caption امبر راد وزیر کشور بریتانیا

در روزهای گذشته ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به اتفاق آرا توافق کردند که پیش از شروع مذاکرات تجاری با بریتانیا باید تکلیف تعهدات مالی بریتانیا به این اتحادیه روشن شده باشد. مبلغی که گفته می شود تعهد بریتانیا به اتحادیه اروپا است- که البته دولت بریتانیا تا به حال آن را نپذیرفته- بین بیست تا شصت میلیارد پوند تخمین زده می‌شود.

خانم می امروز گزارش روزنامه فرانکفورتر آلگماینه را "شایعات بروکسل" خواند و گفت: "ما در روزهای گذشته دیده‌ایم که برگزیت آسان نخواهد بود. مذاکرات پیش رو سخت هستند و در آن سوی میز کشورهای اروپایی هستند که عزم همگی‌شان جزم است با ما به توافقی برسند که برای تمام ۲۷ کشور اتحادیه خوب باشد."

یکی از اعضای ارشد حزب محافظه‌کار، حزب حاکم بریتانیا، به بی‌بی‌سی گفت چنین گزارش‌هایی را به هیچ وجه به رسمیت نمی‌شناسد و حزب محافظه کار ورای تمام رسانه ها خواهد ایستاد.

امبر راد وزیر کشور بریتانیا هم گفت دولت به این ادعاها پاسخ نخواهد داد و "ترزا می بهترین فرد برای مذاکرات خروج اتحادیه اروپا با هدف تامین منافع ملی است."

خانم راد به بی‌بی‌سی گفت: "وقتی که خود را درگیر شایعه و حرف و سخن به این شکل بکنید، همین طور ادامه خواهد یافت و معلوم نیست به کجا ختم شود."

"هیچ کس نمی‌داند چقدر در این شایعات حقیقت وجود دارد. راه‌هایی برای مطرح کردن اتفاقات جاری وجود دارد اما راه درستش این نیست."

منابع حزب محافظه کار همچنین تاکید کرده‌اند که با کمیسیون اروپا در مورد آنچه در جریان مذاکرات اتفاق می‌افتد وارد جنگ نخواهند شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا

واکنش احزاب در بریتانیا

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر نخست وزیر بریتانیا را متهم کرده که روشش برای مذاکره با اتحادیه اروپا معقول نیست: "شروع مذاکرات با تهدید به ترک مذاکرات بدون هیچ توافقی و تبدیل کردن بریتانیا به اقتصاد کم مالیات در قاره اروپا راه خیلی معقولی برای مذاکره با کسانی نیست که نیمی از تجارت ما در حال حاضر با آنها است."

نیک کلگ معاون سابق نخست وزیر بریتانیا از حزب لیبرال دمکرات گفت مذاکرات با اتحادیه اروپا به پیچیدگی حل مکعب روبیک خواهد بود که نیاز به "چابکی و جذابیت دارد اما به نظر نمی‌رسد هیچ یک از آنها در شام هفته پیش دیده شده باشد."

آقای کلگ گفت: "رفتار دولت بریتانیا با اتحادیه اروپا مثل این است که دارد وزارت کشور را اداره می‌کند، فقط دستور صادر می‌کند و انتظار دارد همه از آن پیروی کنند."

اما پل ناتال رهبر حزب راست افراطی استقلال (یوکیپ) از ترزا می خواست به هیچ وجه عقب‌نشینی نکند و در توییتر نوشت: "ما یک پنی هم به اتحادیه اروپا بدهکار نیستیم، در واقع دلایل خوبی وجود دارد که این اروپا است که به ما بدهکار است."