چین از آمریکا و کره جنوبی خواست شبکه دفاع موشکی را متوقف کنند

شبکه دفاع ضد موشکی تاد حق نشر عکس EPA
Image caption چین نصب شبکه دفاع ضد موشکی تاد را باعث برهم خوردن قوا در منطقه دانسته و خواستار توقف عملیاتی شدن آن شده است

دولت چین از راه‌اندازی شبکه دفاع ضدموشکی تاد در کره جنوبی به شدت انتقاد کرده و خواسته است برنامه عملیاتی شدن آن متوقف شود.

روز سه‌شنبه، ١٢ اردیبهشت (٢ مه)، سخنگوی وزارت دفاع چین از آمریکا و کره جنوبی خواست تا "فورا نصب و راه‌اندازی شبکه دفاع ضد موشکی تاد را متوقف کنند." وی هشدار داد که در برابر نصب این شبکه در کره جنوبی، "چین به اقدامات لازم در جهت حفظ و دفاع از منافع خود مبادرت خواهد کرد."

دولت جمهوری خلق چین معتقد است که نصب سیستم دفاعی تاد در کره جنوبی به معنی افزایش امکانات دفاعی کره جنوبی در برابر تهاجم موشکی خارجی خواهد بود و به این ترتیب، "توانایی بازدارندگی چین" را تضعیف می‌کند. مقامات چینی گفته‌اند که نصب تاد در کره جنوبی باعث "برهم خوردن توازن قوا در منطقه" خواهد شد.

مقامات چینی همچنین اظهار داشته‌اند که فعالیت سیستم راداری این شبکه می‌تواند ارتباط راداری نظامی چین را مختل کند.

با اعلام توافق آغاز نصب تجهیزات تاد در کره جنوبی در ماه مارس سال جاری، دولت چین از گردشگران چینی خواست تا از سفرهای تفریحی به کره جنوبی خودداری ورزند. منابع صنعت گردشگری کره جنوبی گفته‌اند که عواید این صنعت در مقایسه با سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

نصب شبکه موشکی تاد به معنی کاهش توانایی تهاجمی موشکی و هسته‌ای کره شمالی علیه کره جنوبی است و به این ترتیب، فعالیت و سرمایه‌گذاری کره شمالی در صنایع موشکی و هسته‌ای را تاحدود زیادی بی‌اثر کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هدف از شبکه دفاع ضدموشکی کره جنوبی کاهش قابلیت تهاجمی کره شمالی و خنثی کردن سرمایه‌گذاری آن کشور در بخش صنایع هسته‌ای و موشکی است

شبکه دفاع ضد موشکی آمریکایی تاد THAAD به منظور ردیابی و انهدام موشک‌های بالستیک کوتاه-برد و میان-برد طراحی شده و کره جنوبی با توافق خرید آنها از آمریکا، از اقدام برای تولید موشک در داخل خودداری ورزیده است.

پیشتر، منابع نظامی آمریکایی اعلام کرده بودند که شبکه دفاع ضد موشکی تاد که نصب آن شش روز پیش آغاز شده بود، راه‌اندازی شده است.

یک سخنگوی نظامی کره جنوبی گفته است که این سیستم اکنون قادر است موشک‌های کره شمالی را منهدم و از کره جنوبی در برابر تهدیدهای شمال محافظت کند. هر چند برخی منابع نظامی گفته‌اند که هنوز چند ماه تا "توانایی کامل عملیاتی" این سیستم باقی است. گفته می‌شود که شبکه دفاع موشکی تاد در کره جنوبی احتمالا در ماه ژوئیه یا اوت سال جاری به طور کامل فعال خواهد شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption چین نگران آسیب به برتری نظامی خود در منطقه است

فعال شد این شبکه به معنی کاهش توانایی نظامی کره شمالی در حمله موشکی و اتمی به کره جنوبی است و در نتیجه، خنثی شدن نسبی اقدامات و سرمایه‌گذاری نظامی شمال خواهد بود.

هفته گذشته و کوتاه مدتی پس از انتشار خبر تکمیل نصب شبکه تاد در کره جنوبی، هزینه این طرح خبر ساز شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که مناسب است کره جنوبی هزینه این طرح را که حدود یک میلیارد دلار تخمین زده شده به آمریکا بپردازد. در مقابل، مقامات کره جنوبی گفتند که طبق توافقی که با دولت قبلی آمریکا شده، ایالات متحده هزینه خرید و نصب تجهیزات را تقبل کرده و کره جنوبی زمین مورد نیاز را در اختیار طرح قرار داده است.

کوتاه مدتی پس از اظهارات آقای ترامپ، منابع آمریکایی تایید کردند که ایالات متحده هزینه نصب آن را خواهد پرداخت.

نصب این شبکه با تظاهرات مخالفان در کره جنوبی و همراه بود. ساکنان منطقه استقرار این شبکه معتقدند که حضور این تجهیزات این منطقه را به یک هدف نظامی بالقوه تبدیل کرده و جان اهالی را به مخاطره می‌اندازد.

راه‌اندازی شبکه دفاع ضدموشکی تاد در کره جنوبی هنگامی آغاز شده که اختلاف کره شمالی با آمریکا و کره جنوبی باعث تشدید تنش در شبه ‌جزیره کره شده است. روز سه شنبه، دولت کره شمالی گفت که آمریکا به تمرین تهاجم اتمی به آن کشور مبادرت کرده و هشدار داد که آمریکا را هدف حمله اتمی قرار خواهد داد.

کارشناسان نظامی تایید کرده‌اند که کره شمالی تا کنون دست کم در پنج مورد دست به آزمایش "انفجار هسته‌ای" زده و به طور مرتب به پرتاب آزمایشی موشکی مبادرت ورزیده است. در عین حال، در مورد توانایی آن کشور در تولید موشک‌های قاره‌پیمای قادر به حمل کلاهک اتمی تردیدهایی ابراز شده است.