انتخابات فرانسه؛ مارین لوپن به 'سرقت سخنرانی' رقیب سابق متهم شد

انتخابات فرانسه حق نشر عکس EPA
Image caption مارین لوپن نامزد حزب جبهه ملی فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری

مارین لوپن، نامزد راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به سرقت متن سخنرانی فرانسوا فیون، رقیبش در دور اول متهم شد. آقای فیون در دور اول حذف شد و مارین لوپن و امانوئل مکرون، نامزد میانه‌رو به دور دوم رسیدند.

خانم لوپن، از حزب جبهه ملی فرانسه در سخنرانی دوشنبه‌ اول می در شمال پاریس، عبارت‌هایی از سخنرانی دو هفته پیش فرانسوا فیون را تقریبا کلمه به کلمه استفاده کرد.

یکی از مقام‌های حزب جبهه ملی، گفته است که خانم لوپن، آقای فیون را "تایید" کرده است و این نشان می‌دهد که او "متعصب" نیست.

خانم لوپن، یکشنبه آینده برای رسیدن به ریاست جمهوری با امانوئل مکرون، از حزب میانه "به پیش" رقابت می‌کند.

شباهت در سخنرانی دو نامزد را اول "ردیکیول تی وی" یک تلویزیون اینترنتی کشف کرد. این کانال را هواداران فرانسوا فیون برای حمله به سیاست‌های امانوئل مکرون، قبل از دور اول انتخابات راه انداخته بودند.

این کانال اینترنتی گفته است که نامزد راستگرایان تندرو، سخنرانی آقای فیون را "کلمه به کلمه" سرقت کرده است. این کانال دو سخنرانی را در یوتیوب کنار هم قرارداده و از مخاطبانش خواسته خودشان قضاوت کنند.

بیشتر بخوانید:

Image caption شبکه "ردیکول تی‌وی" دو سخنرانی را در یوتیوب کنار هم قرارداده است

در سخنرانی خانم لوپن، به نظر می‌رسد که سه بخش، شبیه سخنان ماه پیش آقای فیون است.

در یکی از این بخش‌ها، آقای فیون می‌گوید: "پس آنجا سرحد رود راین است، بازترین، خطرناک‌ترین و نوید بخش‌ترین - دنیای ژرمن‌ها که با آنها بسیار جنگیده‌ایم، و حالا بسیار ما را به هم نزدیک خواهد کرد."

در سخنرانی خانم لوپن آمده است: "پس آنجا سرحد رود راین است، باز ترین، و همچنین نوید بخش‌ترین - دنیای ژرمن‌ها که حالا بسیار ما را به هم نزدیک خواهد کرد، البته تا زمانی که به عنوان متحد شناخته شویم، نه مطیع و فرمانبردار."

در بخش دیگری که در سخنان خانم لوپن، از سخنان آقای فیون تکرار شده آمده است: "فهرست انتظاری برای آلیانس فرانسز در شانگهای، توکیو یا مکزیک، برای دبیرستان فرانسوی در رباط یا رم."

آلیانس فرانسز، اشاره به سازمانی بین‌المللی برای ترویج زبان و فرهنگ فرانسه در جهان است.

روزنامه لیبراسیون، می‌گوید سخنرانی دوشنبه خانم لوپن قرار بود سخنرانی کلیدی او برای دور دورم انتخابات باشد، اما حالا در شبکه‌های اجتماعی مایه تمسخر شده است.

اما فلوریان فیلیپو، معاون حزب جبهه ملی به خبرگزاری فرانسه گفته است که سخنان خانم لوپن "نشانه تایید عبارت کوتاهی از یک سخنرانی درباره فرانسه" در گفتار "نامزدی است که نشان داده متعصب نیست."

مدیر ستاد انتخاباتی خانم لوپن هم، اتهام سرقت ادبی را بی‌اهمیت جلوه داده و گفته این سخنرانی نوعی قدردانی از آقای فیون بوده است.

فرانسوا فیون، نامزد پیشتاز ریاست جمهوری محافظه کاران بود، اما یک رسوایی مالی او را از محبوبیت انداخت.

تازه‌ترین نظرسنجی‌ها در فرانسه می‌گوید، یکشنبه آینده، آقای مکرون با حدود ٦٠ درصد آرا پیشتاز خواهد بود. او دیروز در یک سخنرانی گفت که "تا آخرین لحظه" با ایده‌های مارین لوپن " از آنچه دموکراسی می‌خواند" می‌جنگد.