وزیر دفاع آلمان در پی انتقاد از ارتش تحت فشار است

اورزولا فن درلاین حق نشر عکس Getty Images
Image caption اورزولا فن درلاین یکی از چهره‌های سرشناس حزب تحت رهبری آنگلا مرکل است

اورزولا فن درلاین، وزیر دفاع آلمان که از ضعف رهبری در نیروهای نظامی آن کشور انتقاد کرده بود، با واکنش تند سیاستمداران و مقامات نظامی آلمان روبه‌رو شده است.

اظهارات انتقادآمیز وزیر دفاع آلمان در پی بازداشت یکی از نظامیان ارتش آلمان به ظن برنامه‌ریزی برای حمله‌ای نژادپرستانه مطرح شد.

خانم فن درلاین گفته است که افسران بالادست این فرد، کارهای او را ندیده گرفته‌اند و شیوه نگاه و برخورد ارتش مشکل دارد. اما منتقدان می‌گویند که او با این صحبت‌ها، به دیگر نظامیان و "سربازان وفادار" ارتش توهین کرده است.

هفته پیش گزارش شد که یک سرباز ۲۸ ساله در دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی با استفاده از مدارک شناسایی تقلبی به عنوان یک پناهجوی سوری ثبت‌نام کرده است.

این فرد که با نام "فرانکو ای" از او یاد می‌شود، عربی بلد نیست و تصور می‌شود که قصد داشته است با هویت تقلبی به عنوان پناهجو به یک حمله دست بزند. گزارش شده است که این عضو ارتش آلمان در یک مقاله دانشگاهی که در سال ۲۰۱۴ میلادی در دانشکده نظامی نوشته است، دیدگاهی افراطی داشته است.

یک عضو دیگر ارتش آلمان هم که مواد منفجره در اختیار داشت، بازداشت شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption منتقدان می‌گویند که خانم فن درلاین یک موضوع مشخص را به کل ارتش تعمیم داده است

اورزولا فن درلاین از سال ۲۰۱۳ میلادی وزیر دفاع آلمان بوده است و یکی از چهره‌های سرشناس حزب تحت رهبری آنگلا مرکل به شمار می‌رود.

او ابتدا روز یکشنبه گذشته در یک برنامه تلویزیونی از مقامات ارتش آلمان به دلیل شیوه برخوردشان با این پرونده انتقاد کرد و بعد با انتشار نامه‌ای سرگشاده به انتقاد خود ادامه داد.

او گفت که در حالی که بیشتر سربازان رفتاری بی‌عیب و نقص دارند، "رسوایی‌های اخیر" دیگر مواردی متمایز از هم نیستند.

راینر آرنولد، از نمایندگان حزب سوسیال دموکرات آلمان از خانم فن درلاین خواسته است که به دلیل ایجاد شبهه و تردید درباره کل ارتش، عذرخواهی کند.

او گفته است که خانم فن درلاین، یک مورد مشخص را به کل ارتش تعمیم داده و خطاب به او پرسیده است: "چطور می‌خواهی توضیح دهی که چنین موضوعی را به سربازانی تعمیم داده‌ای که در کشورهای خارجی مثل مالی خدمت می‌کنند، جایی که باید سخت‌ترین ماموریت‌ها را با تجهیزاتی محدود به انجام برسانند."

موضوعات مرتبط